KAMPIOEN DER KAMPIOENEN 14 Het is onmogelijk om op één pagina de geschiedenis van Ajax te belichten. Zelfs de erelijst zou meer dan één bladzijde in beslag nemen. We lichten er daarom hier en daar wat hoogte punten en opmerkelijkheden uit die slechts een fractie vormen van negen tig jaar Ajax. In het voorjaar van 1893 voetbalde een groepje HBS-scholieren op hun vrije middagen vol overgave in het Am sterdamse Willemspark. Er werd altijd partijtje gespeeld waarbij de jassen als doelpalen dienst deden. Het probleem hoe beide teams van elkaar te onder scheiden omzeilden ze op deze ma nier: de ene partij droeg de pet met de klep naar voren, de andere met de klep naar achteren... Een van de deelnemers aan dat Am sterdamse voetbalplezier was Chris Groothoff; hij leidde jaren later de Olympische voetbalfinale van 1912 tussen Engeland en Zweden en groei de nog later bij het destijds toonaan gevende blad 'Revue der Sporten' uit tot één van Neerlands belangrijkste sportjournalisten. Bajesklanten als oprichters Een andere enthousiasteling tijdens die wedstrijdjes achter het Vondelpark was Han Dade. Deze Dade speelde een belangrijke rol bij de aanzet van de oprichting van Utrechts tegenstan der van vanmiddag; Ajax. Dat pillen in het Willemspark maakte namelijk in de jonge voetballers het ontembare ver langen los om een club op te richten, om hun voetbal 'echt' te maken. Ze formeerden een bestuur dat een huis houdelijk reglement moest opstellen. De vraag was nu: Waar moest de op richtingsvergadering plaatsvinden? Ge schikte vergaderruimte was, net als goede raad, erg duur voor deze scho lieren. Maar ze vonden een oplossing, inventief als pioniers nu eenmaal zijn. De vader van één der bestuursleden was 'iets hoogs' bij de gevangenis aan de Amstelveensche Weg en hij had er geen bezwaar tegen dat voor een paar uurtjes een lege cel werd gebruikt voor het oprichten van een voetbal club. Zo werd in de bajes het funda ment voor Ajax gelegd. De eerste Ajacieden Han Dade en zijn vrienden noemden de club die ze hadden gesticht welis waar Ajax, maar pas op: dat Ajax is nog niet het begin van het Ajax dat wij nu kennen. Dat zit zo: de oprichting was een doorslaand succes zodat al gauw het ledenaantal zo groot was dat een scheiding der geesten onvermijde lijk was en dat groeperingen zich af scheidden om een eigen club te stich ten. AFC en AW aanschouwden op die manier het levenslicht. Na nog wat schermutselingen ontstond op 18 maart 1900, vandaag dus precies ne gentig jaar geleden, het 'echte' Ajax door de eerste Ajacieden Han Dade, Floris Stempel en Carel Reeser; dat gebeurde ongetwijfeld zonder het be sef dat het zou uitgroeien tot de suc cesvolste club van Nederland, want zo mogen we, in alle objectiviteit overi gens, Ajax toch wel noemen. De prij- zenkasten in De Meer zijn voller dan waar ook en zullen de komende jaren nog plaats gaan bieden aan talloze trofeeën. Al 73 jaar Sinds 1917 zijn de Ajacieden onafge broken present geweest op het hoog ste niveau: tot het betaalde voetbal in de afdeling West en vanaf 1956 conti nu in de eredivisie. De basis voor die ongekende continuïteit werd gelegd door de Engelsman Jack Reynolds die maar liefst 33 seizoenen Ajax' oefen- meester was en wiens naam met gou- voorsie nj van nnus naar recnts: Firn van Dord (fysiotherapeut), Danny Blind, Stefan Pettersson, Aron Winter, Michael van Praag (president), Jan Wou ters, Sonny Silooy, Johnny van 't Schip en Sjaak Wolfs (materiaalverzorger). Middelste rij: Pal Fischer, Frank de Boer, Mark Verkuijl, Danny Hesp, Bob Haarms (assistent-trainer), Leo Beenhakker (technisch-directeur), Anton "Spitz" Kohn (assistent-trainer), Bryan Roy, Ron Willems, Ronald de Boer en Marciano Vink. Achterste rij: Dennis Bergkamp, Richard Witschge, Peter Larsson, Stanley Menzo, Sjaak Storm, Arnold Scholten (inmiddels vertrokken), Wim Jonk en Frank Verlaat (inmiddels vertrokken).

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 14