[randi inaersrpw me met APPIE EN FLAPPIE Vorige week zondag AC Milan-Napoli, afgelopen donderdag Real Madrid— FC Barcelona en vanmiddag Ajax-PSV. Er zijn slechtere weken voor een voetballiefhebber. Evenals de Italiaanse en de Spaanse topper zal ook de Nederlandse kraker in een bomvol stadion worden afge werkt. En terecht, want het talent dat vanmiddag op de grasmat van het Olympisch Stadion aantreedt, verdient zo'n ambiance. Ajax-PSV is de absolute topper van de Eredivisie in het eerste gedeelte van 1990. Wij mogen ons verheugen in de duels tussen het Ajax-talent Bryan Roy en de PSV-routinier Eric Gerets aan de ene kant en Johnny van 't Schip en Jan Heintze aan de andere; het duel op afstand tussen Stanley Menzo en Hans van Breukelen en de slag op het middenveld. Komt Aron Winter Soren Lerby tegen of wordt hij met Joseph Chovanec ge confronteerd? Welke Ajacied gaat zich met de bewaking van Romario belas ten? En speelt Ellerman op links of rechts? Vragen die over enkele ogen blikken een antwoord krijgen. Zoals de wedstrijd van vanmiddag meer ant woorden zal geven. Want na het ontluisterende verlies in Maastricht móet Ajax wel winnen van PSV wil het niet op vier punten achter stand worden gezet. Wat tien dagen geleden nog op een machtsgreep leek, blijkt nu een inhaalrace te zijn. Het volle stadion geeft het jonge Ajax ongetwijfeld de steun die het nodig heeft. PSV is de sterkste tegenstander die Ajax in de competitie kan tegenkomen. Maar voor de Eindhovenaren geldt omgekeerd hetzelfde. Ajax zal tegen de regerende landskampioenen een gezonde portie Amsterdamse bluf in de strijd moeten gooien. Laat ze in Brabant maar zien waaraan Ajax we reldfaam te danken heeft. Die roem is echt niet alleen opgebouwd uit gewon nen Europa Cup's. Het is de uitstraling die minstens net zo belangrijk is. En dat heeft Ajax als geen andere club in Nederland. Dat shirt, de brutaliteit van de spelers en dat creatieve in het spel: dót is Ajax. En dót Ajax willen wij van middag gróóg aan het werk zien. Te gen een tegenstander die kwetsbaar der is dan ooit. PSV Lijnrecht tegenover de goede stem ming die er bij Ajax heerst, staan lijn recht de problemen bij PSV. De club heeft zich de laatste vijf jaar naar de, absolute, Nederlandse top gewerkt en ook op Europees niveau behoren de Eindhovenaren tot de betere clubs. Dat hele proces is vrij geruisloos verlo pen. Er heerste een hosanna stemming bij kampioenschappen, EC- winst en EC-beker-triomfen, maar pro blemen waren er niet of kwamen niet naar buiten. Logisch, want de resultaten spraken voor zich. En als alles op rolletjes loopt worden sommige negatieve as pecten al snel gebagateliseerd. Tot het een keertje mis gaat! Dan spelen die kleine dingen opeens wel mee. Ze worden er bijgehaald als hoofdzaken, terwijl het een jaar geleden nog onbe langrijke details waren. Om dan de rij en gesloten te houden kost bloed, zweet en tranen. Verstoorde relaties tussen spelers onderling zijn erg moei lijk te lijmen. Tenminste als het minder gaat, want als het goed draait kraait geen haan ernaar. Bij PSV gaat het minder. In eigen huis werden al twee nederlagen geleden -tegen Roda JC 3-4 en Vitesse 0-1 en werd er even zovele keren gelijk gespeeld, BW Den Bosch 1 —1 en FC Volendam 2—2—. Dat is men in Eindhoven niet gewend de laatste ja ren. Thuis moet de ploeg iedere tegen stander met een nulletje of zes, zeven oprollen. Met uitzondering misschien van Ajax en Feyenoord. Ook in uitwedstrijden heeft PSV al zes punten laten liggen en dat maakt de competitie er dit seizoen spannender op dan de afgelopen vier jaar gebrui kelijk is geweest. Leuk voor het voet balpubliek, leuk voor de andere clubs in de Eredivisie, maar minder aan genaam voor diegenen die PSV een warm hart toedragen. Hun club moet er met kop en schouders bovenuit steken. Dat past bij de Europese aspi raties van de club en bij het beschik bare spelersmateriaal. De selectie Want dat Guus Hiddink en Hans Dorjee nog steeds over een zeer sterke selectie kunnen beschikt staat natuurlijk buiten kijf. Op Stan Valckx, Edward Linskens, Michel Boerebach en Jan Nederburgh na, telt de spelers groep louter internationals. En niet van landen als San Marino of Malta, maar van gerespecteerde voetbalnaties als Brazilië, Denemarken, Tsjechoslowa- kije, België, Zambia en natuurlijk Nederland. Probleem is echter dat, als iedereen fit is, er voor elke positie meerdere spelers in aanmerking komen. Stelt Hiddink Romario en Kieft op, dan zit er een volwaardig Deens international op de bank, Flemming Povlsen. In an dere gevallen komt er of een Neder lands of een Braziliaans international op dezelfde plaats. De enigen die con stant op dezelfde positie spelen zijn Hans van Breukelen, Erik Gerets en Berry van Aerle. De rest heeft dit sei zoen al meerdere plaatsen moeten innemen. Het centrale verdedigingsduo is veel aan veranderingen onderhevig. Oor spronkelijk speelden Ivan Nielsen en Adick Koot daar. Maar ook Stan Valckx, Soren Lerby, Jozef Chovanec, Berry van Aerle en Michel Boerebach hebben al in het hart van de verdedi ging geacteerd. Nu Nielsen, ook al door interne strubbelingen, niet meer beschikbaar is lijkt in ieder geval Koot zeker van zijn plaats. Maar tegen Ro da bleek hij zonder Nielsen een stuk kwetsbaarder dan met hem. Linksback Jan Heintze is reeds jarenlang vaste keus bij PSV. De successen hebben hem echter niet gelouterd. Het tegen deel lijkt zelfs waar. Heintze is aan zijn slechtste PSV-seizoen sinds jaren bezig en dat heeft hem al een paar keer zijn plaats gekost. Zowel bij zijn club als in het Deense elftal. Voor de middenlinie heeft Hiddink nóg meer keus. Van Aerle, Vanenburg, Lerby, Ellerman is op papier een mooie linie, maar of dat middenveld evenwichtig genoeg is tegen, bijvoor beeld, Ajax mag in twijfel worden ge trokken. Andere kandidaten zijn Boere bach, Linkskens, Chovanec, Koot en Valckx. (EIGEN TV-SERIE) {tM Asserlaan 284. 1111 JW Diemen Telefoon: 020 -9817 14.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 3