S M Op zaterdag 16 juni 1990 bezoekt het Nederlands elftal Sardinië. Daar wordt om negen uur 's avonds aangetreden tegen Engeland. Dat zal gebeuren in het Stadio Sant'Elia te Cagliari. Cagliari is de hoofdstad van Sardinië. Internationale (voetbal-)faam verkreeg Cagliari via 'Gigi' Riva. Riva bracht US Cagliari de enige 'scudetto' en is nog steeds topscorer van de 'Squadra Azzuri' met doelpunten. Riva wordt algemeen nog steeds als de beste am bassadeur van Sardinië gezien. Hij zal ongetwijfeld aanwezig zijn bij het duel tussen Nederland en Engeland. Engeland De Engelsen wisten zich met het alles zeggende doelsaldo van 10 voor en 0 tegen te kwalificeren voor Italië. Alleen de laatste twee wedstrijden brachten nog enige spanning. Engeland moest nog naar Zweden en Polen en had twee punten uit die duels nodig om zich definitief zeker te stellen van deel name. In beide landen stond er na af loop van de negentig minuten een 0-0 score op het bord en kon Bobby Robson opgelucht ademhalen. Bobby Robson (Engeland) Robson volgde na het WK van 1982 in Spanje Don Revie op. Hij startte niet best. Engeland wist zich niet te plaat sen voor het EK '84 in Frankrijk. Daar na heeft het geen groot toernooi meer gemist. In 1986 werd Engeland uitge schakeld door de latere winnaar Ar gentinië. Gelukkig voor de Engelsen scoorde Maradona de eerste Argen tijnse goal met de hand, zodat tot aan de dag van vandaag de vraag open blijft hoe dit duel was geëindigd als de scheidsrechter deze goal, terecht, had afgekeurd. De eilandbewoners gaan gemakshalve aan Maradona's tweede doelpunt voorbij. Dat was één van de mooiste, misschien wel dé mooiste, goal die er ooit tijdens een WK te bewonderen viel. Vanaf eigen helft ko mende, passeerde Maradona iedere Engelsman die hij op zijn weg tegen kwam, Peter Philton inkluis. Het EK '88 ligt ons natuurlijk nog vers in het geheugen. Daar waren wij het, de Ne derlanders, die de Engelsen uit het tournooi kegelden. Nadat Engeland de eerste wedstrijd, verrassend, van Ier land had verloren, en Oranje van de Sovjets, was de verliezer van het duel Nederland-Engeland uitgeschakeld. Een super Van Basten vierde zijn ren tree in het elftal met drie goals en de Engelsen konden naar huis. Tóch kroop Oranje in deze wedstrijd ver schillende keren door het oog van de naald. Onder regie van de bij vlagen fantastische Glenn Hoddle, schiep En geland in de eerste helft goede kan sen, alleen de afwerking liet te wensen over. Italia Engeland werd voor de WK eindron den van 1990 wéér ingedeeld bij Ne derland en Ierland. Voor het EK '92 zit Engeland in de voorronde trouwens opnieuw bij Ierland in de poule. De En gelsen zijn daar niet blij mee. Tegen de leren kunnen ze eigenlijk alleen maar verliezen, want éls ze winnen wordt dat als logisch ervaren. Om één of andere reden kijken de Engelsen huizenhoog op tegen het Nederlands voetbal. Dat is zo ongeveer het summum voor ze. De oorzaak kan zijn dat Oranje tegen Engeland altijd goed gepresteerd heeft, met name op Wembley. De Engelse selectie Het enorme aanbod van spelers maakt het selecteren er voor Bobbie Robson niet gemakkelijker op. Er hoeft maar een spits een paar wedstrijden achter een te scoren of de Engelse pers schrijft zo'n speler het nationale team in. Oorspronkelijk heeft Robson zijn vertrouwen gegeven aan het duo Gary Lineker/Peter Beardsley. Door vormver lies of blessures én op aandrang van de pers verving Robson één van de twee, en soms allebei, door aanvallers als Clive Allen, tegenwoordig anoniem spelend voor Manchester City, Nigel Clough, Berry Dixon, Rod Wallave en Alan Smith. Een typisch voorbeeld van de invloed van de Engelse pers is Steve Bull. Deze skinhead speelt voor Wolverhampton Wanderers, gelukkig meestal afgekort tot The Wolves, en maakt de laatste jaren ieder seizoen een goaltje of twintig. Technisch is de ze spits zeer beperkt en ook in de combinatie is hij moeilijk te gebruiken. Als je hem in het veld ziet lopen denk je al snel dat zijn voornaam Pit is, maar Robson is bezweken voor de pers. Li- neker speelt weer op het eiland en wel voor Tottenham Hotspur. Hij speelde enkele jaren voor FC Barcelona, maar de komst van Johan Cruijff betekende het einde voor Lineker in de Catalaan se hoofdstad. Bij de Spurs is hij hele maal opgefleurd en Lineker is momen teel topscorer van de league. Daar ook Beardsley zijn vorm heeft teruggevon den lijkt het er op dat Robson toch weer voor dit vertrouwde duo gaat kiezen. De verdediging zal ongetwijfeld geleid worden door de oude Shilton. Over de veertig, record-international in still going strong. Tegen de Polen bewees Shilton nog steeds mee te kunnen op het hoogste niveau. Hij sleepte zijn team er doorheen met een paar knap pe reddingen. Het centrale verdedi gingsduo is bij Engelse teams altijd een paar apart. Bomen van kerels, die ogenschijnlijk net zo makkelijk een slo persbal als een voetbal wegkoppen. Peter Shilton Terry Butcher, een perfecte achternaam heeft die man, is zo'n type. Gapende wonden, een bebloed gezicht, dét is Terry Butcher. Als hij geen verwondin- 27

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 27