EVEN BIJPRATEN MET... MARCEL VAN HELMOND In en tegen Haarlem was Marcel van Hel mond sinds lange tijd weer eens nadrukke lijk in beeld. Hij scoorde tweemaal en bracht daarmee zijn totaalscore op drie. Sinds Fortuna met twee spitsen speelt, kan Marcel vanuit het middenveld acties maken. Als pure linkerspits voelde hij zich niet zo op zijn gemak. Bij NAC, waar hij opgeleid werd en furore maakte in de eer ste divisie, speelde hij ook als aanvallende middenvelder, vanuit welke positie hij vaker tweemaal in een wedstrijd scoorde. Marcel van Helmond, die in totaal elf jaar bij NAC in dienst was, voelt zich met de week beter op zijn gemak bij Fortuna. Hij wordt door zijn collega's volledig geaccep teerd en op waarde geschat. Hij heeft enkele goede passeeracties, is twee-benig, kortom een technische voetballer. Vorig seizoen scoorde hij voor NAC tien doelpun ten, een aantal dat hij ook dit seizoen hoopt te produceren. In Breda stond hij als voet baller hoog aangeschreven en de techni sche staf zag hem met tegenzin vertrekken. De andere Limburgse clubs hadden ook belangstelling voor hem, evenals een aan tal Belgische verenigingen. Fortuna won de strijd omdat trainer Han Berger hem per se in zijn selectie wilde opnemen. En van dat besluit heeft hij nog altijd geen spijt. De twee doelpunten bij Haarlem kwamen die uit de lucht vallen? „Nee, ze hebben voor een deel te maken met mijn nieuwe positie. Ook bij NAC speelde ik direct achter de aanvallers. Ik ben nooit een pure rechtsbuiten geweest. Maar in alle eerlijkheid: de eerste kans kon ik niet missen omdat doelman Metgod de bal los liet. De tweede treffer viel na een afstand schot van zeker 20 meter. Metgod dacht dat de bal naast zou gaan. Daar heb je natuur lijk enig geluk bij nodig. Voor hetzelfde geld was de bal buiten het stadion gevlogen. Bovendien zat ik lekker in de wedstrijd." De trainer is tevreden met je inbreng? „Na de winterstop wel, voor de winterstop heb ik niet zo goed gespeeld. Maar je mag niet vergeten dat ik me bij Fortuna heb moeten aanpassen. De verhuizing naar Sit- tard, het opvoeren van de trainingsarbeid, voor het eerst op eigen benen en daarna samenwonen met mijn vriendin, die dingen betekenden een hele omschakeling. Boven dien wist ik in de eerste maanden niet wat ik aan mijn collega's had. Ze scholden nog wel eens op me, ik had het gevoel bekeken te worden als een amateurtje. Nu ben ik erachter waarom ik zo werd aangepakt. Ik heb geleerd veel te accepteren en ik weet nu ook wat ik aan mijn medespelers heb." Hoe vaker je aan de bal bent, hoe beter je speelt? „Ja, dat klopt. Maar in het begin wilde ik me per se bewijzen. Ik wilde erbij horen. Dat leidde tot een grote druk en dat werkt niet bij mij. Voetballen is voor mij nog altijd een hobby waar ik mijn werk van heb kunnen maken. Ik moet ontspannen het veld in kun nen gaan. Dan voel ik me op mijn gemak en kan ik ook presteren. Ik heb zelf ook de indruk dat we de laatste weken beter voet ballen. Ik sta nu ook niet meer zo geïso leerd, er is meer ruimte achter me." Jij stond in de competitiewedstrijd tegen Ajax niet in de basis? „Ik ben na de rust ingevallen. De trainer wilde toen zonder vleugelspelers Ajax bedwingen. Dat is gelukt al was de uitslag, 0-0, niet bevredigend. Ik hoop dat we in de bekerwedstrijd beter presteren. Als Ajax eruit vliegt, is er een plaatsje vrij in het Europacup ll-toernooi. Iedere speler is al enige dagen bezig met deze wedstrijd. We hebben er alle vertrouwen in dat hij in ons voordeel afloopt. Belangrijk is hoe we beginnen. Komen we onverhoopt snel ach ter, dan wordt het moeilijk. Openen we de score zelf, dan reken ik op onze sterke defensie, ook al moeten we het doen zon der Frijns en Liesdek. Misschien dat van daag een nieuwe speler zijn debuut maakt of dat de trainer een verrassing in petto heeft." 9

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1990 | | pagina 12