19 x.D,c,«"MÜ8HR I «SP« «S RoodenburgJT Ma"US Koolhaas sPreekt zijn rede bij de opening van het Ajax-stadion. De man links in de bloemenkrans (hoed op de grond) is architect gemeente graag een bestemmingsplan voor woningbouw gerealiseerd. De gemeente kwam met het complex Voorland, de hoeve, een stuk verder in de richting van Diemen. Daar zou Ajax kunnen gaan bouwen. Dat was aan het eind van 1933 en in een in allerijl bij eengeroepen Algemene Vergadering werd besloten dat Ajax zou toehappen. De bouwtekeningen voor een nieuw stadion lagen al klaar. Ajax-lid en ar chitect Daan Roodenburgh had een aantal ontwerpen klaarliggen. Ajax gaf groen licht voor het Project A: een voetbalstadion opgetrokken uit beton met een capaciteit van rond de 24.000 plaatsen en inclusief jeugdaccommo- datie, bijvelden en restaurant. De kosten waren voor die tijd (de cri sisjaren dertig) gigantisch. De bouw van het stadion, maar ook de door de gemeente verplicht gestelde participa tie in de infrastructuur (verbreding van de Middenweg), ging zo'n dikke drie ton kosten. Ajax nam het risico en de bouw ging op 21 april 1934 van start met de eerst geslagen paal door voor zitter Marius Koolhaas. Het nieuwe Ajax-huis De bouw van het stadion verliep ge staag. Daan Roodenburgh had in zijn plannen zoveel mogelijk ruimte gelaten voor 'groen'. Iedere boom van het Voorland-complex die gespaard kon blijven bleef dat ook. Zo ontstond een bouwwerk in de Watergraafsmeer dat ook door al het lover daaromheen (te genwoordig helaas behoorlijk gedeci meerd) met recht een 'plaatje' mocht worden genoemd. De grote feestdag, de dag van de ope ning, was 9 december 1934. Het was een groots en onvergetelijk evenement waarbij alle Ajax-elftallen defileerden en architect Roodenburgh uiteraard volop in de bloemen werd gezet. De officiële opening werd extra luister bijgezet met het spelen van een vriend schappelijke wedstrijd tegen Stade Francais. Zoals het hoort op dergelijke dagen won Ajax overtuigend, het werd 5—1 en de eer het allereerste doelpunt in De Meer te hebben gemaakt komt toe aan Bob ten Have, de rechtsbuiten van Ajax uit die dagen. Na afloop van de wedstrijd werd er onstuimig verder gefeest in het stadion. In de sportzaal, een unieke toevoeging aan het stadion, werd de genodigden een diner aange boden en de dag werd besloten in Krasnapolski. Daar werd Daan Roo denburgh benoemd tot erelid van Ajax waarna de Ajacieden zich konden amuseren met een cabaretvoorstelling. Verbeteringen, veranderingen De schepping van Roodenburgh is in de loop der jaren behoorlijk veranderd, al heeft het stadion aan sfeer weining ingeboet. De eisen der tijd brachten het Ajax-bestuur er toe om in 1965 de zittribune tegenover de eretribune te overkappen. Deze kant van het stadion werd de 'Reynoldstribune' gedoopt, genoemd naar de legendarische Ajax- trainer die de club vele tientallen jaren trouw bleef. Uit praktisch oogpunt moest er helaas veel aanplant verdwijnen, het is heden ten dage moeilijk voor te stellen dat er aan weerszijden van waar nu de Ajax- administratie gehuisvest is, fraaie perk jes met machtige bomen stonden. Tus sen de twee bomen op zo'n perkje, bij het diensthuis aan de Stadszijde, wap perden doordeweeks de schoonge wassen shirts aan een lijntje! De laatste 'toevoeging' aan het Ajax-stadion. Burgemeester Ed van Thijn heeft zojuist de Ere tribune van het Ajax-stadion gedoopt in 'Jaap van Praag-tribune'. Uitbreiding van het restaurant, de be stuurskamer, de bouw van de admini stratie en het spelershome, het plaat sen van de lichtmasten, de overkap ping van de staantribunes en de realisatie van de Skyboxen maakten van het Ajax-stadion wat het nu is.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 20