OUDE GLORIE MET AMX STADION SS MAR: Cf ire steen bewaart een herinnering 5S5S§SSS5SSGSSSS5SS8S8SSgSSS5SSSgSSSgSSSgeS8SSS8S8§SS8SesSS8SS5SSSgS Ruim een week geleden viel er een klein feestje te vieren. Het is niet ge beurd maar eigenlijk had het best ge mogen. Het zou ongetwijfeld een feest met een sterk nostalgisch tintje zijn ge worden waarbij vele herinneringen, zoete en soms ook bittere, zouden zijn opgehaald. Nogmaals, het feest is niet gevierd want de verjaardag waar het om gaat was misschien niet zo'n heel bijzondere maar niettemin willen we er toch eventjes bij stilstaan. Ook omdat het goed mogelijk is dat het één van de laatste gelegenheden is om dat te doen. Vijfenvijftig jaar geleden, op 9 decem ber 1934 om precies te zijn aan schouwde het Ajax-stadion het levens licht. De burcht, het bastion, de veste, het Ajax-kasteel, hoe u het ook wilt noemen, werd op die heuglijke dag voor officieel geopend verklaard. Het Ajax-stadion stond er en hoe! Ar chitect Daan Roodenburgh had een kunstwerk gecreëerd waar iedere rechtgeaarde Ajacied trots op mocht zijn. Hoe het begon Het in 1900 opgerichte Ajax had zich na het eerste landskampioenschap, in 1918, definitief geschaard tussen de groten van het Nederlands voetbal en Dit was één van de (niet gerealiseerde) ontwerptekeningen van architect Daan Roodenburgh voor de opgang van het Ajax-stadion. De tekening dateert van rond 1930, vier jaar voordat het stadion De Meer werkelijkheid vond. De feestelijke opening van het Ajax-stadion in december 1934. Terwijl jeugdspelers op de achtergrond de naam AJAX uitbeelden defileren de diverse Ajax-elftallen. Let ook op de nog onoverdekte tribune (te genwoordig de Reynoldstribune) én de fraaie klok die onder de overkapping van de Eretribune moet hebben gehangen. al in de jaren twintig leefde bij de club het idee om een nieuw stadion te be trekken. Ajax voetbalde in wat de meer op leeftijd zijnde Ajacieden zich nog steeds beeldend voor de geest kunnen halen als 'het oude stadion'. Dat (hou ten) stadion met een grote promenade waar op zondagen naar hartelust gefla neerd werd, lag daar waar men nu het Christiaan Huijgensplein in de Water graafsmeer vindt. In dat stadion kon den met wat pas en meetwerk 14.000 toeschouwers een plaatsje vinden maar het goede voetbal van Ajax trok zoveel belangstelling dat die capaciteit in feite te gering was. Regelmatig kwam het voor dat op de maandag voorafgaande aan de wedstrijd het bordje 'uitverkocht' moest worden opgehangen! Daarbij kwam dat de constructie van het oude stadion steeds meer te wen sen overliet. Door de (over)belasting waren veelvuldige reparaties en verbe teringen noodzakelijk en dat bracht na tuurlijk de nodige kosten met zich mee. In de jaren twintig bracht het Ajax- bestuur dan ook al vele bezoeken aan de gemeente Amsterdam met het ver zoek elders een nieuwe accommodatie te laten verrijzen. Op zich vond de ge meente de Ajax-plannen wel aardig maar de club kreeg, wanneer puntje bij paaltje kwam, toch aldoor nul op re kest: er was geen geschikt bouwterrein voorhanden. In arren moede richtte Ajax de blik op mogelijkheden buiten de Amsterdamse stadsgrenzen. In Diemen en langs de Amstel maar ook daar vond Ajax geen geschikte plek. In het begin van de jaren 30 kwam de kentering. Terwijl Ajax de pannen van het dak speelde en met de kampioens- ploeg de ene zege na de andere kreeg ging de gemeente Amsterdam over stag, ook vanuit eigen belang, dat dient gezegd, want op het terrein waar het oude Ajax-stadion zich bevond zag de

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 19