Nijmegen Eendracht Combinatie 12 Op 15 januari van het jaaar 1900 werd in Nijmegen de vereniging Eendracht opgericht. Omdat in dit geval het ge zegde 'Eendracht maakt macht' niet op ging fuseerde Eendracht met de in 1908 ontstane club Nijmegen. Die sa mensmelting greep plaats in 1910 en aldus was de Nijmegen Eendracht Combinatie (NEC) ontstaan; die naam wordt 79 jaar na dato nog steeds gebruikt. In de jaren voor de Eerste Wereldoorlog speelde NEC nog wel de tweede viool in Nijmegen want dé club in de stad van Keizer Karei was in die tijd Quick. Meest aansprekende man van Quick was rechtsbuiten Nol van Berckel. Van 1910 tot 1912 speelde deze meester in de rechten zes maal in het Nederlands Elftal. Toen bestond Oranje nog voornamelijk uit gestudeer de heren zoals bijvoorbeeld Ir. Harry Dénis, Dr. Lou Often en Dr. Gejus van der Meulen. Wim Lakenberg Terug naar NEC. De eerste successen lieten geruime tijd na de oprichting op zich wachten. Pas in 1939 werd het kampioenschap van het Oosten in de wacht gesleept. De grote man was in die tijd Wim Lakenberg, de rechtsbin nen. Lakenberg was toen hét talent van NEC; toen in de zomer van 1939 het kampioenschap werd behaald, was hij niet ouder dan 18 jaar. Aan de zijde van Faas Wilkes speelde hij op 7 april 1947 zijn eerste en enige interland. Lakenberg was een van de eerste Ne derlandse voetballers die in Italië ging voetballen. Faas Wilkes ging hem in 1949 voor. Net als André Roosenburg, die uit Sneek kwam, maakte de Nijme- genaar in het begin van de jaren vijftig de overstap van de Nederlandse eerste klasse naar de Italiaanse Serie A. Pro Patria heette zijn club. Roosenberg was tweede keus van de Italianen van Fiorentina en raakte in Italië verzeild omdat Abe Lenstra verstek liet gaan. Abe wilde van de burgemeester van Heerenveen de garantie dat hij na zijn Italiaans avontuur zijn baantje als ge meenteambtenaar weer kon opvatten. Die garantie wilde de burgemeester niet geven. Wie zei daar dat burge meesters pas de afgelopen jaren de voetballers dwars zitten... Glorietijd en in de marge Lakenberg was ook van de partij in de glorietijd van NEC vlak na de Tweede Wereldoorlog. In het eerste na oorlogse seizoen werd opnieuw het kampioenschap van het Oosten be haald; dat kunststukje beleefde zijn herhaling in het seizoen dat daarop volgde. Naast Lakenberg waren de blikvangers van het team de regionale grootheden Theo Jansen, Wim Reijnen, Roel van Spierenburg en Henk Hendriks. NEC mag dan drie keer de beste club uit het Oosten zijn geweest, een natio naal kampioenschap leverde dat niet op. Twee keer ging de titel naar Ajax en een keer naar Haarlem. In het betaalde voetbal, dat in 1954 van start ging, slaagde NEC er niet in om tot de toonaangevende verenigin gen te behoren. Sterker nog: van 1956 tot 1964 doolde de club rond in de kantlijn van ons voetbal, namelijk in de Tweede Divisie. Pas in 1964 kwam er enig schot in de zaak: dat jaar promo veerde de club naar de Eerste Divisie. Drie jaar later drong men al door tot Neerlands hoogste klasse. Zeven sei zoenen was NEC, de periode 1967- 1974, een gewaardeerd lid van de Ere divisie. Als we nu wat namen uit die tijd de revue laten passeren, roepen die stuk voor stuk herinneringen op: Frans Thijssen, Theo de Jong, Chris Dekker, Wim Meyers, Nico de Bree, Cas Janssens en Jan Peters. Deze laatste was al op jeugdige leeftijd de leider van NEC en bleek al snel niet te houden voor de Nijmegenaren. Hij ver trok naar AZ '67, destijds een topclub. Het seizoen 1971/72 was het beste van NEC in de historie van de club. In dat jaar werd de zevende plaats in de Eredivisie behaald. In het jaar erop is er persoonlijk succes voor Cas Janssens. Samen met MW'er Willy Brokamp wordt de Nijmeegse spits topscorer in de Eredivisie met achttien doelpunten. Twee bekerfinales In de strijd om de KNVB-beker was NEC nooit bijzonder succesvol. In de lange historie van de club werd slechts twee keer de finale bereikt. De eerste keer, dat was in 1973, was NAC met 2-0 te sterk. De tweede keer, exact tien jaar later, werd het in twee wed- Nadat NEC in haar eerste Eredivisieseizoen door Ajax in De Meer ongenadig werd afgedroogd (9-1) deed het een jaar later betere zaken, al was er geen punt- winst voor de Nijmegenaren weggelegd. Ajax had het lastig en won slechts met 2-1Het tweede Ajax-doelpunt was een heel fraai exemplaar. Uit een voorzet van Piet Keizer kopte Sjaak Swart de bal in zweeflucht in het NEC-doel. De toekijkende NEC-er is verdediger Donners.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 13