OUDE GLORIE men 18 Het was twintig jaar geleden dat Ajax voor het eerst deelnam aan het Jaar- beursstedentoernooi, de knock-out competitie die twee jaar later onder de naam UEFA Cup in een ander jasje werd gestoken. Het seizoen ervoor had Ajax als eerste Nederlandse club de finale in het landskampioenentoernooi bereikt maar in de Madrileense finale kwam de Am sterdamse club nog tekort. Het Italiaanse Milan stond op de top van zijn kunnen en gaf Ajax in het Bernabeu-stadion geen kans: 4-1 De krachten die Ajax in dat seizoen nodig had voor het Europa Cup voetbal braken de ploeg van Rinus Mi- chels aan het eind van het seizoen op en Feyenoord sleepte de landstitel in de wacht. Voor Ajax was er een twee de plaats én de mogelijkheid interna tionale ervaring op te doen in het Jaar- beursstedentoernooi dat steeds meer aan importantie won. Van Hannover naar Chorzow In dat toernooi ging Ajax voortvarend van start. In de eerste ronde werd het West-Duitse Hannover 96, met als ster spelers een erg jonge Jupp Heijnckes en de Joegoslaven Skoblar en Cebi- nac, verslagen. In Hannover verloor Ajax met 2-1 (Ajax-doelpunt van wie anders dan Sjaak Swart) maar in het Olympisch Stadion werd de zaak gere geld. Johan Cruijff, Sjaak Swart en Gerrie Mühren brachten de 3-0 eind stand op het scorebord. In de tweede ronde had Ajax geen en kele moeite met het Poolse Ruch uit Chorzow. Voor 25.000 toeschouwers schudde Ajax een voortreffelijke 7-0 zege uit de mouw tegen Chorzow waar de latere bondscoach Pieckniezek als rechts achter opereerde. Bij rust was het 2-0 nadat aanvoerder Vasovic pas in de 43e minuut de score had geopend. Na de thee knalde Ajax nog vijf keer raak: 7-0. De uitwedstrijd werd daarmee een for maliteit maar Ajax maakte er niettemin een erekwestie van en Gerrie Mühren en Nico Rijnders scoorden. Jammer was dat Johan Cruijff door de Bulgaarse scheidsrechter Tsjomakov uit het veld werd gestuurd. Daardoor moest "Jo- pie" de eerste wedstrijd in de volgende ronde missen. Napels zien en... Het lot paarde Ajax in die derde ronde aan een Italiaanse tegenstander: SSC Napoli. En op 10 december 1969 trad Ajax in het San Paolo-stadion aan voor de heenwedstrijd. Behalve Cruijff miste Ajax ook Piet Keizer vanwege een knieblessure en dat maakte de op dracht van Rinus Michels er niet mak kelijker op. Napoli, met in de ploeg bekende voet ballers als keeper Dino Zoff, midden velder Ottavio Bianchi (vorig jaar coach van UEFA Cup-winnaar Napoli!) en de aanvallers José Altafini en Kurt Hamrin, won door een doelpunt van Manservisi met 1-0. Net als vanavond tegen Austria Wien startte Ajax de terugwedstrijd dus met een achterstand. Op 7 januari liep het Olympisch Sta dion vol voor Ajax-Napoli. Voor niets, zo bleek, want op verzoek van Napoli werd de wedstrijd op het laatste mo ment verplaatst. Een dik pak sneeuw bedekte de grasmat en hoewel scheidsrechter Glockner best had wil len spelen werd aan het verzoek van Napoli voldaan zodat vele Amsterdam mers onverrichter zake weer naar huis terugkeerden. Op 21 januari ging Ajax-Napoli wel door, al was de staat van het veld niet veel beter dan veertien dagen eerder. De sneeuw was weg maar de bodem was ijzig hard en het was bitter koud. Toch waren er 50.000 bezoekers! En die zagen voor rust Sjakie Swart sco ren ("Het was het belangrijke gelijkma kende doelpunt. Ik dook erin en bles seerde me ook nog," weet Sjaak). Daar bleef het bij tot aan de verlenging. Voor de tweede verlenging wisselde Rinus Michels Dick van Dijk voor Ruud Suurendonk, de "eeuwige" reserve van Ajax. Het bleek een gouden wissel. De all- rounder solde met alle voetbalwetten en maakte het ene na het andere op portunistische doelpunt. Drie keer trof Ruud Suurendonk de roos en tilde Ajax naar de kwartfinale. Een zuivere hat-trick in de verlenging, bij ons weten is dat Suurendonk nooit nagedaan. Volgens Ruud Suurendonk zelf ook niet. We troffen de oud-Ajacied in zijn sport- winkel, 'Action Sport' aan de Ceintuur baan, waar hij sinds deze zomer met succes resideert. "Ja, die 21e januari 1970 heb ik nog in mijn hoofd zitten," steekt Ruud van "wal". Ik geloof dat ik er toen drie in schoot, is het niet! In de tweede verlen ging kwam ik voor Zoff en maakte de eerste, na een combinatie met Cruijff. Had de wedstrijd nog langer geduurd dan was ik nog even door gegaan, ik kon niet op doel schieten of hij ging erin! Later is me verteld dat Herman Kuiphof het televisieverslag deed en niet wist wie die schutter was... In die tijd speel de ik meer mee in Europa Cupwedstrij den dan in de competitie en die wed strijd tegen Napoli, met de nationale keeper van Italië, Zoff, in het doel, was natuurlijk een hoogtepunt." Maatschappelijk gaat het Suurendonk voor de wind. Na eerst bij Wastora te hebben gewerkt en daarna voor Kwan tum een sportwinkelketen op poten te hebben gezet is hij nu zelf begonnen met de 'Action Sport'-winkels. Behalve het filiaal aan de Ceintuurbaan is er De verlenging in de wedstrijd Ajax-Napoli op 21 januari 1970. De ingevallen Ruud Suurendonk ramt de bal voor het eerst achter Napoli-doelman Dino Zoff. Nog twee keer zou Suurendonk toe slaan, daarmee de 4-0 zege en plaatsing voor de volgende ronde bewerkstelligend. Inzetje: Ruud Suurendonk, voor even Ajax-held.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 18