HOE IS 'T MET WIM JONK? "Stap voor stap gaat het beter" Laszlo en Bob 12 Kregen de blessures van Ron Wil- lems, Sonny Silooy en Stefan Pet- tersson de afgelopen maanden een grote belangstelling, die van een an dere Ajacied werd maar mond jesmaat besproken. Toch mag ook de uitschakeling van WIM JONK, want over dat "slachtoffer" hebben we het, tot de fikse aderlatingen bin nen de Ajax-selektie worden gere kend. Vorig seizoen, met name in de twee de helft daarvan, liet Wim Jonk in volle hevigheid zien uit welk hout hij gesneden is. En dat is góed hout. Als veelscorende spits, iets opere rend achter de voorste aanvaller, maakte hij menig doelpunt. Zoals bij voorbeeld zija fantastische treffer in de thuiswedstrijd tegen Feyenoord, een goal die velen nog zal bijstaan. Pijnscheuten Vanaf de aanvang van het seizoen 1989-1990 moest coach Beenhakker de talenten van Jonk ontberen. Het hoe en waarom is voor sommi gen nog steeds niet duidelijk. Vandaar dat Wim Jonk zelf het voor afgaande verklaart. "Vorig seizoen al had ik regelmatig last van mijn knie. Pijnlijke scheuten trokken door mijn gewricht. Soms met een zekere regelmaat, dan weer zaten er grote tussenpozen in. Aan het eind van het seizoen werd de knie nader onderzocht. Kijkopera ties wezen eerst niets uit, maar nadat ik de voorbereiding op het nieuwe seizoen had meegemaakt werd dui delijk dat er toch iets mis zat. Na een derde kijkoperatie bleek dat mijn knieschijf te ver naar buiten stond. Wat daarvan precies de oor zaak was is niet echt duidelijk. Het kan ook een aangeboren afwijking zijn geweest. In elk geval, die knie schijf irriteerde het kapsel van het gewricht waar voor het overige hele maal niets aan mankeert. Dat kapsel is nu losgemaakt zodat de knieschijf zonder problemen kan funktioneren. Al met al ben ik toch vanaf juli tot nu uit de roulatie geweest." Natuurlijk een hard gelag voor de net 23-jarige Volendammer. Hij had zich veel voorgesteld van dit seizoen en dat mocht natuurlijk ook na zijn goe de wedstrijden van het vorig jaar. Dat vorige jaar stapte Wim Jonk aan vankelijk wat onwennig door het Ajax-prof leven. "Het verschil met Volendam was erg groot", verklaart Jonk. "Niet alleen wat betreft de verhoogde trainingsar- beid maar ook op het gebied van professionaliteit, beleving. Bij Volendam trainde je een keertje per dag en dan was het wegwezen. Bij Ajax ben je de hele dag met voet bal bezig. Op elk denkbaar gebied is het bij Ajax beter verzorgd maar het eist ook veel meer van je. In het begin heb ik er baat bij gehad dat Arnold Mühren er was. Met hem kon ik over sommige zaken rustig praten en hij had goede advie zen. Ja, ik ben inderdaad verschrik kelijk ambitieus. Ik wil er alles uitha len wat er in zit en daarom was die Gelukkig gaat het de goede kant op. Ik ben hard aan het trainen en ik merk iedere week dat ik vooruit ga. Toch ga ik mezelf niet gek maken. Geen planning of zo. Ik train gewoon en ik zie wel wanneer ik helemaal fit ben." Dat trainen doet Wim onder leiding van Laszlo Jambor, de Hongaarse fysioloog van Ajax, en Bob Haarms. "Het is aanpakken", verzekert Jonk ons, "maar het is het allemaal waard. Laszlo is een echte vakman die je niet alleen goed begeleidt bij steun van Arnold dan misschien niet bepalend maar wel een steuntje in de rug." Bij Ajax voelt Wim Jonk zich nu als een vis in het water al doet het bles sureleed en de daarmee gepaard gaande mindere belangstelling hem geen goed. "In het begin vond ik het echt vrese lijk", zegt Wim. "Ik had me zoveel van dit jaar voorgesteld en opeens sta je dan overal buiten. Het doet dan zelfs pijn om naar de wedstrijden te gaan kijken. De wetenschap dat je machteloos bent, dat je wel móet toekijken, knaagt aan je. de oefeningen, maar die je ook ver trouwen geeft. De kwaliteiten van Bob zijn bekend en het is ook prettig dat Laszlo en Bob Haarms hun trainingsschema's op elkaar afstemmen. Stap voor stap gaat het beter en wanneer ik er op een gegeven ogenblik weer sta, is dat ook dankzij hen." Maandenlang heeft Wim Jonk zijn eigen trainingsschema gevolgd, was hij gedwongen toe te kijken hoe zijn elftalgenoten trainden en speelden. Wanneer de voortekenen niet bedrie gen is het einde van die lange weg naar herstel nu in zicht en kan Leo Beenhakker weer een beroep doen op de schietgrage Volendammer.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 12