De voetbaltrots van het Hoorden Sinds 16 juni 1971 heet de club FC Groningen; daarvoor was het GVAV en daar weer voor GVAV-Rapiditas. Onder die naam werd de vereniging opgericht in 1921. De eerste jaren wa ren bepaald niet opzienbarend; de club speelde zijn wedstrijden maar kwam daarbij nimmer tot aansprekende pres taties. Die kwamen pas toen Otto Bon- sema zich met de club ging bemoeien. In 1938 verliet Bonsema, die zes inter lands speelde, Velocitas om voor GVAV te gaan spelen. In zijn tweede seizoen leverde dat de Groningers het kam pioenschap van het Noorden op. In de nacompetitie (avant la lettre) om het kampioenschap van Nederland moest de eer aan Feyenoord worden gelaten. Als speler is Bonsema niet lang daarna gestopt. Als trainer trad hij in 1947 bij SVAV in dienst. Voordat dat gebeurde, was hij van 1942 tot 1947 bonds coach geweest. Dat kon nog in die tijd: eerst bondscoach worden en vervol gens als clubtrainer aan de slag. We moeten daarbij wel de kanttekening maken dat zijn periode als bonds coach grotendeels in de Tweede We reldoorlog viel. Tijdens de oorlog wer den er uiteraard geen interlands ge speeld. Maar liefst zestien jaar was Bonsema trainer van GVAV. Zijn beste prestaties waren het kampioenschap van de eerste divisie (en dus promotie) in het seizoen 1959/60 en de zesde plaats in de eredivisie in het daaropvolgende seizoen. Tonny van Leeuwen De grote tijd van GVAV brak aan toen Bonsema vertrok. Daarmee willen we overigens niet beweren dat het één een gevolg is van het ander. Spreken de namen uit die tijd zijn Klaas Nunin- ga, Martin Koeman, Piet Fransen en doelman Tonny van Leeuwen. Met na me de laatste heeft een speciale plaats in het hart van menig Groningen- supporter. Vele noordelingen, die er de leeftijd voor hebben, herinneren zich nog de dag dat het bericht kwam dat Tonny van Leeuwen bij een auto ongeluk om het leven was gekomen. Dat gebeurde op 15 juni 1971. Van Leeuwen maakte deel uit van een gou den keepersgeneratie met Jan van Be- veren, Piet Schrijvers, Pim Doesburg en Jan Jongbloed. Als eerbetoon aan deze fantastische doelman is de Tonny van Leeuwen-trofee in het leven geroe pen. Die prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan de minst gepasseerde keeper van het seizoen. Magere jaren De jaren zeventig waren magere jaren voor de FC. In de eredivisie was slechts een be scheiden rol weggelegd; degradatie was in 1974 onafwendbaar. Zes sei zoenen zou het verblijf in de eerste di visie duren; een paar maal waren de Groningers dichtbij promotie, maar tel kens schoot de club op het beslissen de moment te kort. Het duurde tot 1980 eer het kampioenschap werd be haald en aldus promotie naar de eredi visie werd afgedwongen. Belangrijke spelers waren in die tijd: Karei Hiddink, Walter Waalderbos, Ed dy Bakker en Peter Houtman. Sinds 1980 is de club uit de stad van de Martinitoren niet meer uit de eredivisie weggeweest. Europa Cup De rentree in de eredivisie was met een vijftiende plaats aan de voorzich tige kant. De Groningers wisten zelfs geen enkele wedstrijd op vreemde bo dem in winst om te zetten. In dat seizoen maakte de beste voet baller van FC Groningen aller tijden zijn debuut op 21 september 1980 te gen NEC: Ronald Koeman. Zijn broer Erwin was een andere toonaangeven de speler van de FC in het begin van de jaren tachtig. Helaas voor Groningen speelden bei den maar één seizoen (1982/83) sa men: dat leverde wel Europees voetbal op. Met dat Europees voetbal begint een nieuw hoofdstuk in de Groningen- geschiedenis. Met vier gedenkwaardige wedstrijden maakte de club voor het eerst zijn op wachting in de UEFA Cup. Atletico Madrid werd uitgeschakeld, mede doordat Hugo Sanchez kansloos was tegen Walter Waalderbos (I), maar Inter Milaan bleek te sterk voor de mannen van Han Berger. Tegen Inter scoorde onder andere Ahmad Fandi, een parel uit Singapore. De inmiddels opgestapte voorzitter Renze de Vries wist hoogstpersoonlijk in Singapore Fandi tot een overgang naar FC Groningen te bewegen. In Nederland bleek dat hij een eminen te voetballer was, maar aarden kon hij hier niet. Het verhaal gaat dat hij ooit op een koude zaterdagavond een ketel met hete thee over zijn ijskoude voeten gooide om ze een beetje op te warmen... De laatste prestaties van formaat lever de FC Groningen het vorige seizoen door de finale van de KNVB-beker te bereiken. Daarin verloor de club kans loos van PSV met 4-1 Administratie Middenweg 401 1098 AV Amsterdam Tel. 020-946515 6654440 UITGAVE Frisch Drukkerijen BV Duivendrechtsekade 87-88 1096 AJ Amsterdam Tel. 020-930865 Telex 10299 TEKST Inter Football Hoger Einde Zuid 6/7 1190 AB Ouderkerk a/d Amstel Tel. 02963-4441 Telex 12337 ADVERTENTIE-ADRES Target Planning Singel 372 1016 AH Amsterdam Tel. 020-259517 240789 Fax: 020-381725 FOTOGRAFIE: Jan Onclin, Louis van de Vuurst e.a. Eén van de vele doelpogingen van Ajax in het duel tegen Feyenoord kwam van verdediger Peter Larsson. Hier haalt de Zweed fors uit met het linkerbeen onder de benauwde blikken van Martin van Geel (uiterst links), Ruud Heus (4), Ton Lokhoff en de vergeefs tacklende Toni Roth. 4

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 4