ipanje en JoegosËavië zijn er 1 k n mm m Vol verwachting (en een beetje vrees) kijkt heel Nederland uit naar de vijf tiende november, de dag dat Oranje zich definitief moet plaatsen voor het wereldkampioenschap 1990 in Italië. De laatste hindernis die genomen moet worden is, u weet het ongetwij feld, Finland. Op papier zijn de Finnen de minste in groep 4 en niemand twij felt er aan dat het in Rotterdam een groot feest wordt. Verscheidene landen in Europa heb ben dat feest al gevierd. Bijvoorbeeld Engeland, dat zich zonder één enkel tegendoelpunt naar Italië voetbalde door de laatste korrfrontatie tegen Po len 0-0 gelijk te spelen. Op dezelfde dag dat Engeland zich kwalificeerde deed ook Spanje dat. In en tegen Hongarije werd er met 2—2 gelijk gespeeld. Nadat de Spaanse Fu rie met 2-0 had voorgestaan, door doelpunten van Salinas en Michel, maakte Spanje het zichzelf in de twee de helft moeilijk. Het spelpijl zakte en Hongarije kon daarvan profiteren en langszij komen. Niettemin mocht na af loop de champagne knallen in de Spaanse kleedkamer: voor de vierde opeenvolgende keer was de eindstrijd van het WK bereikt. La Quinta del Buitre De kans is groot dat bondscoach Luis Suarez een vijftal spelers mee naar Ita lië neemt dat in Spanje bekend staat onder de naam 'Quinta del Buitre'. Vrij vertaald betekent dat de 'Bende van de Gier'. Met die Gier wordt natuurlijk de fantastische aanvaller van Real Ma drid, Emilio Butragueno bedoeld. Butragueno Samen met zijn leeftijdgenoten Michel, Martin Vazquez, Manuel Sanchis en Miguel Pardeza speelde hij in de jeug- delftallen van Madrid vanwaar het vijf tal vrijwel gelijktijdig doorbrak naar het eerste elftal. Sanchis Martin Vazquez Michel I Van die vijf spelen er vier, Michel, Bu tragueno, Martin Vazquez en Sanchis, nu in het eerste elftal van Real en in de Spaanse nationale ploeg. De vijfde van het stel, Pardeza, voetbalt al een paar jaar niet meer bij Madrid maar bij Real Zaragoza. Daar blinkt de rechts- benige aanvaller regelmatig uit en sinds kort hoort hij ook tot de Spaanse nationale selektie. Daarmee is de 'Quinta del Buitre' weer herenigd. Op 11 oktober versloeg Joegoslavië naar verwaching Noorwegen (1 -0) en daarmee grepen de Joego's hun ticket voor Italië. In 1982 was Joegoslavië ook van de partij (WK in Spanje) maar vier jaar later ontbraken zij op het be langrijkste toernooi. De kwalificatie werd bereikt onder lei ding van trainer Ivica Osim. De 48- jarige bondscoach hoorde in 'zijn' tijd tot de betere voetballers van zijn land. Tomislav Ivkovic, keeper van Sporting Lissabon. Srecko Katanec, de middenvelder van Sampdoria en Joegoslavië. Voor Zeljeznicar uit Serajevo speelde Osim niet minder dan 450 wedstrijden in de eerste divisie en aan het eind van zijn karriëre voetbalde de spelbepaler ook nog in Frankrijk (waar hij vanwege zijn verfijndf traptechniek de bijnaam 'Monsieur Millemetre' kreeg) én bij PEC Zwolle, dat in die jaren in de nog bestaande Tweede divisie speelde! De gemiddelde leeftijd van Osims keurkorps is vrij hoog. De oudste man is middenvelder Safet Susic (34 jaar), terwijl de jongste voetballer in de huidi ge selektie Dejan Savicevic is met 23 jaar. Opmerkelijk is ook dat de meeste spelers uitkomen voor een buitenland se club. 22

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 22