WMIf? BLEEF THEO BUTS? 3-1'. 18 Door de jaren heen hebben Ajax en FC Groningen steeds een uitstekende band gehad. Ook in de tijd dat de Gro ningers onder de naam GVAV voetbal den leverden de konfrontaties steeds spektakelstukken op. Wat oudere lezers zullen zich wellicht de werkelijk heroïsche gevechten in De Meer herinneren tussen een tomeloos aanvallend Ajax en GVAV met als on neembare sluitpost de legendarische doelman Tonny van Leeuwen die bo vendien op de lijn regelmatig geassis teerd werd door Martin Koeman (hij moet zo'n twintig keer de bal van de lijn gered hebben!) Ook was het Oosterpark-stadion de plaats van handeling waar Johan Cruijff als 'broekie' debuteerde in Ajax' hoofdmacht. Dat gebeurde in het sei zoen 1964-1965. Aan het begin van dat seizoen had Ajax GVAV beroofd van één van haar talentrijkste spelers: Klaas Nuninga. De gentleman-voetballer (geboren op 7 november 1940) vormde tot 1969 een- vierde van de beroemde voorhoede Swart-Cruijff-Nuninga-Keizer. Oorspronkelijk afkomstig van het Win- schotense WW proefde Nuninga voor het eerst van het betaalde voetbal bij Be Quick om later naar GVAV te gaan. Aan het eind van het seizoen 1968- 1969, na de eerste Europa Cupfinale van Ajax tegen Milan te hebben mee gemaakt, vertrok Nuninga uit De Meer. Klaas Nuninga, tussen 1964 en 1969 een stijlvolle Groningse aanvaller in Ajax-dienst. DWS was zijn club en na een poosje bij de zwart-blauwen te hebben ge speeld vertrok Klaas Nuninga naar Frankrijk waar hij bij de fabrieksploeg van Michelin in Clermont-Ferrand zijn voetballoopbaan afsloot. Tot voor kort maakte Nuninga, die werkzaam is bij Euro Sportring, deel uit van de sektie betaald voetbal van de KNVB. Bij Ajax is Klaas nog steeds een regelmatige en graag geziene gast. Het duurde bijna twintig jaar voor er tussen Ajax en FC Groningen weer een grote transfer plaatsvond. Ronald Koeman (geboren 21 maart 1963) kwam aan het begin van het sei zoen 1983-1984 naar De Meer om er zijn flinke talenten te kristalliseren. Ro nald, die net als broerlief Erwin bij het Groningse Helpman was begonnen met voetballen, debuteerde in het sei zoen 1980-1981 in het betaalde voet bal en vertrok in de zomer van 1986 naar PSV. De ontwikkeling van Koe man is bekend. Nu voetbalt hij zich rijk bij Barcelona, terwijl hij één van de steunpilaren van Oranje is. In 1983 kwam Ronald Koeman van FC Groningen naar Ajax. Hier zien we Ronald in zijn eerste Ajax-jaar aanvallend in aktie tegen zijn oude club. Sjaak Storm (van 3-9-1961) is een van de voetballers die de reis Groningen- Amsterdam in omgekeerde richting maakte. Na als erg jonge voetballer in het seizoen 1978-1979 eens als plaatsvervanger van de geblesseerde Piet Schrijvers te hebben opgetreden verliet Storm De Meer in 1982 om op uitleenbasis bij Excelsior te gaan kee pen. Het jaar daarop keerde Sjaak weer terug naar Ajax om weer een sei zoen later (1984-1985) opnieuw bij Ex celsior een plaats onder de lat te claimen. In 1986 vertrok Sjaak Storm naar FC Groningen waar hij tot aan het einde van het afgelopen voetbaljaar onder kontrakt stond. Als sluitstuk van de Groningse defensie speelde Sjaak Ajax in het verleden vaak parten. Zoals be kend maakt Sjaak Storm nu weer deel uit van de Ajax-selektie. Sjaak Storm met het vaan voor de Man of the Match. Als doelman van FC Groningen was hij herhaaldelijk een lastig obstakel voor Ajax, zoals in het seizoen 1986-1987, toen hij tegen zijn huidige club het hok schoon hield (Ajax-FC Groningen, 0-0). Een illustere Ajacied die, zij het voor heel eventjes, zich in het shirt van FC Groningen hees was Johan Neeskens. In het midden van het seizoen 1984- 1985 meldde 'Nees' zich in het Oosterpark-stadion. Voor FC Gronin gen speelde Neeskens zeven competi tiewedstrijden, waarvan één tegen Ajax, in De Meer. Mede dankzij Nees kens tomeloze inzet wist FC Gronin gen Ajax in eigen huis te verslaan: Neeskens, oorspronkelijk afkomstig van RCH en in 1969 voor een bedrag van 250.000 gulden naar Ajax geko men, voetbalde hij tot aan medio 1974 bij Ajax. Na het wereldkampioenschap vertrok hij naar Barcelona waar hij on gelooflijk populairiteit verwierf. Na het Spaanse avontuur kwam Johan Nees kens bij de New Yorik Cosmos terecht. Na het kortstondige verblijf in Gronin gen vertrok Neeskens naar Zwitserland waar hij zich als speler-trainer van FC Bar verdienstelijk maakt. Johan Neeskens (op 16 september j.l. 38 jaar geworden) kwam 49 keer voor het Nederlands Elftal uit. De laatste jaren vindt er een regelmati ge pendel tussen Amsterdam en Gro ningen (soms met een tussenstation) plaats. Edwin Bakker (3-8-1964) debuteerde als jonge voetballe rin het eerste elftal van Ajax tijdens het seizoen 1982- 1983 en trof in die wedstrijd (thuis te gen Haarlem) meteen doel. Twee jaar later vertrok Edwin naar Wil lem II waar hij zo opviel dat FC Gronin gen hem graag in de armen sloot (sei zoen 1985-1986). De jeugdinternational had vorig sei-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 18