VENOORD iranaioze inaerstpw met APPIE EN FLAPPIE Zelden zullen Ajax en Feyenoord hun klassieke treffen vanuit dergelijk perspektief zijn begonnen als heden middag het geval is. De zesde plaats die Ajax bezet en de vijftiende positie waarop Feyenoord mag bogen horen gewoonweg niet bij de klassieke "Derby van Nederland". Over de bleke (Ajax) en onthutsende (Feyenoord) kompetitiestart van de beide grootmachten is natuurlijk al genoeg gezegd en geschreven en daarover zullen we hier niet door zeveren. Belangrijk voor beide ploegen is de toekomst, een toekomst die de Amsterdammers en Rotterdammers weer daar moet brengen waar zij ho ren, bovenaan de ranglijst. In alle bescheidenheid, voor Ajax is dat streven wat reëeler dan voor Feyenoord. Meer dan bij de Rotter damse gasten is de pure klasse in De Meer wel.degelijk aanwezig, al leen brengen blessures en schorsin gen de jonge ploeg van trainer Been hakker onverantwoord uit balans. De schok die de door de UEFA uit gesproken straf teweeg bracht was natuurlijk ook niet gering. Weliswaar werd, na het Ajax-beroep, de oor spronkelijke ban van twee jaar uitslui ting verminderd, de druiven blijven bijzonder zuur. Ajax boet mede door de slechte naam die het gedrag van de Neder landse supporters in het algemeen ons heeft opgeleverd. Volgend seizoen zal er voor Ajax geen Europa Cupvoetbal zijn. Maar dat wil allerminst zeggen dat Ajax freewheelend de kompetitie kan af maken. Behalve dat zoiets uit sportief en eer zaam oogpunt uit den boze is mag Ajax het risiko niet lopen zich per on geluk niet te rangschikken onder de clubs die recht hebben op deelname aan Europa Cup-voetbal. Dat zou na melijk alleen maar een verlenging van de ban betekenen. Het hele volgende seizoen moet er dus gespeeld worden voor de pun ten. Om te beginnen bij de eerstvol gende wedstrijd en dat is AjaxFeyenoord. Feyenoord even op dood spoor Het "goede spoor" waarop de voor malige verantwoordelijke man Hans Kraay zei de club te hebben gezet, bleek al ras een doodlopend spoor te zijn. De trotse club uit de Kuip moest de ene vernedering na de andere ondergaan en moest zelfs de cynische steun van de eigen aanhang slikken. In oud-staatssecretaris Joop van der Reyden heeft Feyenoord een nieuwe puinruimer gevonden die de kwalen van de club moet analiseren en wegsnijden. Op het veld tonen de manschappen van de jonge trainer Pim Verbeek ge lukkig langzaam maar zeker een stij gende lijn. Werklust en inzet zijn de belangrijkste ingrediënten van de ploeg en daarmee komt men in de Nederlandse kompetitie al een heel eind. Afgelopen zondag werd NEC aan de zegekar gebonden. De 2-1 winst be tekende de tweede overwinning van Feyenoord in dit seizoen dat toen al tien wedstrijden oud was. Tegen de Nijmegenaren kwam Feye noord met de volgende ploeg in het veld: Als doelman natuurlijk Jopie Hiele, de grote konkurrent van onze Stanley Menzo wat betreft de stand-in positie achter Oranje-keeper Hans van Breu- kelen. In de verdedigende linie vulden van rechts naar links Sjaak Troost, Toni Roth, Marcel Brands en Jan Mulder elkaar aan. Het is één van de vele defensieve variaties die Feyenoord dit jaar al uit de hoge hoed toverde. Veel ervaring is er te vinden op het middenveld waar de ijverige Ton Lok- hoff, Johnny Metgod en Martin van Geel de zaken zo goed en zo kwaad als het kan naar hun hand proberen te zetten. Laatstgenoemde was in de eerste wedstrijden van het seizoen een voetballer die node werd gemist. Blessureleed hield de ex-Ajacied bui ten het elftal en hoe groot zijn waar de voor de ploeg is bewees Van Geel later. Niet alleen weet hij zijn aanval lers van bruikbare passes te voor zien, zelf heeft hij ook het vizier op scherp. Vijf keer trof Martin van Geel al doel. Ook afgelopen zondag tegen NEC was de linksbenige middenvel der attent om een voorzet van Feyenoords nieuwe Hongaar Joszef Kiprich koppend af te ronden. Deze Kiprich openbaart zich overi gens als de beste Feyenoord- aankoop van dit seizoen. Zijn aanval lende bloed bruist het hevigst wan neer hij zijn akties vanaf het midden veld kan inzetten. De 26-jarige inter national heeft niet alleen een meer dan behoorlijke techniek (let op zijn kappen en draaien) maar ook een ander waardevol talent: gogme. Hij kijkt goed, is slim en weet op ge vaarlijke plaatsen vrije trappen uit te lokken. Met recht scoort de Hongaar hoge cijfers. Dieper in de frontlinie spelen Pieter Keur en Regi Blinker. Zandvoortse Piet had zich zijn nieu we club ongetwijfeld anders voor gesteld. Als iedere andere spitsspeler is ook Keur voor een groot deel af hankelijk van de aanvoer van zijn medespelers. In het slecht draaiende elftal kon hij geen potten breken en werd regelmatig geslachtofferd. Dat Piet Keur altijd en overal wel zal scoren bewijst hij echter ook bij Feyenoord. Zondag kwam de win nende treffer van zijn rechtervoet. Linkerspits Regi Blinker is er voor de verrassende persoonlijke akties maar kan zijn plaats kwijtraken aan de der de buitenlander in de Feyenoord- selektie: Wlodi Smolarek. Zeker in "grote" wedstrijden wil de Pool zijn grote klasse nog etaleren. Alles geven Ajax—Feyenoord... een toverwoord in voetballand dat, ondanks de min dere prestaties in dit seizoen, nog steeds bekoort. Het stadion De Meer zal ongetwijfeld vollopen om de twee aartsrivalen de degens te zien kruisen. Al ziet ook Amsterdam liever dat Feyenoord zich als een topclub mani festeert, vanmiddag zal er Ajax alles aan gelegen liggen om de marge van vier punten te vergroten. Dat moet ook zonder inbreng van de t (EIGEN TV-SERIE) Tobias Asserlaan 284, 1111 JW Diemen Telefoon: 020 -981714. 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 3