Twee plaatsen voor Azië Op donderdag 12 oktober j.l. is in Singapore een bijzonder toernooi van start gegaan. Een toernooi dat tot aan zaterdag 28 oktober voort zal du ren en dat als inzet twee plaatsen voor het Wereldkampioenschap voet bal 1990 heeft. De winnaars van zes voorrondegroe- pen treden in Singapore tegen elkaar in het strijdperk en die zes winnaars zijn: China, dat in de eerste voorronde- groep Bangladesh, Thailand en Iran versloeg. Qatar, dat in de groep met Jorda nië, Oman en Irak als eerste ein digde. Zuid Korea, winnaar van de groep met Maleisië, Singapore en Ne pal. Noord Korea, nummer één in groep 6 waarin Hongkong, Indo nesië en Japan. Verenigde Arabische Emiraten, dat Koeweit en Pakistan de baas bleef. Saoedi Arabië, als eerste ge plaatst in de groep met Bahrein, Sirië en Noord Jemen. Azië is derhalve in tweeën gedeeld. Uit het Midden Oosten komen de Arabische vertegenwoordigers terwijl de andere drie deelnemers verder uit het oosten. Dat betekent ook dat er twee ver schillende "voetbalscholen" botsen in het moderne Singapore. De Arabische landen hebben op een wat kunstmatige manier het voetbal op een zeer aanvaardbaar peil ge bracht. Met behulp van vele Petrodol lars zijn er kundige voetbalmensen aangetrokken om het spel in de zan derige landen op een hoger niveau te brengen. Die buitenlandse inbreng wordt bijvoorbeeld duidelijk door de trainers die de respektievelijke Arabische landen naar het voorlaatste WK-stadion hebben gebracht Saoedie Arabië wordt getraind door de Braziliaan Carlos Alberto Pareira, de Arabische Emiraten staan onder coaching van een andere Braziliaan, de beroemde Mario Zagalo (in 1958 wereldkampioen met Brazilië als spe ler, in 1970 als coach) en Qatar heeft ook al een Braziliaan in dienst, Dino Sani, die als voetballer vooral in Italië furore maakte. Saoedi Arabië (de regerend Aziatische kampioen) verbleef enige maanden geleden in Nederland om er zich voor te bereiden op het beslissende toernooi in Singapore. Wie zijn nieuwsgierigheid naar dit pas ontgon nen voetballand niet heeft kunnen bedwingen ontdekte dat de Arabieren een zeer acceptabel voetbal op de grasmat neerleggen. Duidelijk zijn de Braziliaanse invloeden merkbaar. Veel persoonlijke techniek, de nodige fantasie en veranderingen van spel- ritme. Een derde keer voor Zuid Korea? Duizenden kilometers verderop spe len China, Zuid Korea en Noord Ko- Het elftal van China dat in het plaatslngstoernooi te Singapore tot de favoriete voor één van de twee plaatsen voor Italia 90 hoort. rea een op heel andere leest ge schoeid voetbal. Het voetbal' ië er enorm populair en de geweldige potentie van bijvoor beeld China (1 miljard 200 miljoen in woners en 12 miljoen ingeschreven voetballers!) maakt duidelijk dat het een land met een grote toekomst is. De afgelopen jaren heeft het Chinese voetbal behoorlijk indruk gemaakt en het land hoort ook tot de favorieten voor één van de twee plaatsen voor Italia 90. Het elftal van trainer Goa Feng Wen heeft als extra voordeel dat negentig procent van de inwoners van Singa pore van Chinese afkomst is en het elftal van China van harte zal steu nen. Zuid Korea was al twee keer eerder deelnemer aan een WK. In 1954 was het land op uitnodiging van de FIFA present in Zwitserland waar het af ging. Van Hongarije werd met 9-0 en van Turkije met 7-0 verloren. Op het laatste toernooi, in 1986 in Mexico, was Zuid Korea weer pre sent en het maakte een veel betere indruk. Van titelverdediger Italië en van de aanstaande kampioen Argen tinië werd met respektievelijk 3-2 en 3-1 verloren, maar tegen Bulgarije bereikten de Zuid Koreanen een ver dienstelijk 1-1. Ook Noord Korea was al eens aan wezig op een Wereldkampioenschap. In 1966 bereikten de Aziaten zelfs de kwartfinale nadat in de voorronde niet alleen gelijk was gespeeld tegen Chili, maar het favoriete Italië met 1-0 was verslagen en uitgeschakeld. In de kwartfinale zorgde Noord Korea bijna weer voor een verrassing. Portugal keek binnen het half uur te gen een 3-0 achterstand aan, maar een ontketende Eusebio trok de za ken weer recht: 5-3 voor Portugal. De huidige trainer van Noord Korea is de legendarische Pak Doo Ik, de man die in 1966 het enige doelpunt tegen Italië maakte. 22

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 22