zoen 1966-1967 ook in De Meer be reikte. Graag vergeten de Ajacieden de uit beurten in de seizoenen 1960-1961 en 1964-1965. Met de mensonteren de cijfers van respektievelijk 9-5 en 9-4 moest Ajax de thuisreis aanvaar den. Eerstgenoemde konfrontatie is tot op de dag van vandaag de Ajax- Feyenoord waarin de meeste treffers te noteren vielen. Veertien doelpunten in negentig mi nuten, een fabelachtig aantal, zeker wanneer het een topper betreft. Het gebeurde allemaal op 28 augustus 1960 in een uitverkocht Feyenoord- stadion. Henk Schouten schoot vier keer raak, Cor van der Gijp mikte de bal twee keer in het Ajax-doel en Rinus Bennaars, Coen Moulijn en Frans Bouwmeester zorgden dat Feyenoord op "9" kwam. De gebroeders-Cees en Henk Groot kwamen beiden twee keer tot scoren en Sjakie Swart maakte Ajax' vijfde doelpunt. Van Ruud Geels naar Marco van Basten Lange tijd leek het erop dat dergelij ke doelpuntenfestivals uit den boze waren. Ajax en Feyenoord staken el kaar in de jaren zeventig zowel op nationaal als internationaal gebied naar de kroon met, eerlijk is eerlijk, Ajax als winnaar-op-punten. Maar in het seizoen 1975-1976 ken de de klassieker weer een bijzonder doelpuntrijke opleving. In een waterig Olympisch Stadion dreef ex- Feyenoorder Ruud Geels Rotterdam tot wanhoop. De scherpschutter was niet te stoppen en tekende voor vijf van de zes Ajax-doelpunten. Feyenoord scoorde die heuglijke avond niet: 6-0 derhalve. Acht jaar later kwam er weer veel re gen uit de hemel toen Ajax en Feye noord in het Olympisch Stadion op kwamen. We noteren de 18e september als dag van handeling, een dag die zijn bijzonderheid niet alleen ontleende aan het feit dat er een "Ajax- Feyenoord" op het programma stond, maar vooral omdat bij Feye noord een zekere Johan Cruijff mee deed. De uitslag, 8-2, zullen alle Ajax-fans zich nog goed weten te herinneren. Het was de wedstrijd waarin Marco van Basten zich samen met Jesper Olsen voortreffelijk weerde. Marco scoorde drie keer, Olsen nam twee goals voor zijn rekening. De andere Ajax-doelpunten droegen het signa tuur van Peter Boeve, Keje Molenaar en Ronald Koeman. De Feyenoord-treffers kwamen van Peter Houtman en Henk Duut. Sterke serie De laatste jaren is Ajax bezig aan een sterke serie. De laatste twee sei zoenen wist Ajax steeds, zowel thuis als uit, Feyenoord te verslaan. De laatste overwinning op de aartsri vaal dateert van 16 april 1989. Aanvankelijk zag het er niet zo best uit voor Ajax. Het kwam met 1-0 ach ter, maar nadat Wim Jonk gelijk had gemaakt daverden de jonge Ajacie den over hun tegenstander heen. Bryan Roy, Robbie Witschge en Ro nald de Boer gaven met schitterende goals de laatste Ajax-zege een bij zondere glans. De laatste seizoenen doet Ajax het zowel uit als thuis uitstekend tegen Feyenoord. Drie jaar achtereen werd er ook op "vijandige" bodem gewonnen. Vorig seizoen was invaller Bryan Roy één van de Ajax-schutters. 19

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 19