AJAX - FEVENOORD Voor de fvmNoevers Wat voor kompetitielicht er ook valt over Ajax-Feyenoord, het duel blijft dé klassieke voetbalhappening van Nederland. De "Derby van Neder land" is de ondertitel van de tita nenslag die onveranderlijk twee keer per seizoen zijn beslag krijgt voor een groot publiek. Achtenzestig jaar lang kruisen de voetballers uit Rotterdam-zuid en Amsterdam-oost reeds de voetbalde- gens met elkaar en steeds weer was er sprake van een geëmotioneerde strijd waarbij rivaliteit en klasse zorg den voor slagroom op de taart. Ook dit voetbaljaar zal dat zo zijn. Ondanks de mindere kompetitiestart van de twee grootmachten uit het Nederlandse voetbal spreekt Ajax- Feyenoord enorm aan. Wat wil je, na ruim honderd kompeti tieontmoetingen, bijna vierhonderd doelpunten en een bijbel aan fijne herinneringen! Duiken we moedig in het stof der historie dan treffen we op 9 oktober 1921 de dag dat Ajax en Feyenoord elkaar voor het eerst tegenkwamen. Eerste betaalde editie De eerste keer dat Ajax en Feye noord elkaar in het betaalde voetbal bekampten was op 1 november 1956. In de twee voorafgaande sei zoenen hadden beide clubs elkaar niet ontmoet want er werd in regiona le afdelingen gevoetbald. Maar op die eerste november van 1956 was het dan eindelijk zover. De eerste ontmoeting tussen de twee gi ganten in de pas ingerichte Eredivi sie. In De Kuip werd Ajax ongenadig af gestraft. De cijfers 7-3 in Feyenoord spreken wat dat betreft boekdelen. Feyenoorder Den Bleijker beleefde een persoonlijk hoogtepunt door maar liefst vier van de zeven doel punten op zich te nemen. Van der Gijp (twee) en Schouten zorgden voor de resterende produktie. Het arme Ajax kon er slechts goals van Wim Bleyenberg, Rinus Michels en Piet Ouderland tegenover stellen. In de "gelijkmakende" beurt van dat seizoen kon Ajax niet meer dan een, vergeleken met de monsterscore in Rotterdam, schamele 1-0 triomf ver zorgen. Maar natuurlijk kwam ook Ajax tot reuzachtige overwinningen. Zo wer den de Feyenoorders in het seizoen 1958-1959 in Rotterdam met 5-0 ge klopt, een score die Ajax in het sei- Dat gebeurde in Rotterdam, waar Feyenoord nog speelde aan de Kromme Zandweg. Het kleine stadi onnetje, dat in de jaren dertig zou worden verlaten om de toen hyper moderne "Kuip" te gaan betrekken, puilde op die dag uit. De mensen kregen waar voor hun geld maar geen winnaar. Ajax sleepte een 2-2 gelijkspel uit het vuur. Het was de ouverture van een prach tige cyclus, een cyclus die onverdro ten doorgaat. In de jaren twintig en dertig kwamen Ajax en Feyenoord elkaar aan het eind van vier seizoenen tegen in de kampioenskompetitie, een bewijs dat beide clubs toen al de toon aanga ven in Nederland. Tussen 1920 en 1940 sleepten Ajax en Feyenoord ge zamenlijk tien nationale titels in de wacht. Later, bij de invoering van het betaalde voetbal (1954), zou die Amsterdams-Rotterdamse hegemonie zich nog heviger manifesteren. In 1982 daverde Ajax met 8-2 over Feyenoord heen. In het Olympisch Stadion was er een hoofdrol weggelegd voor Jesper Olsen, hier in duel met Ruud Gullit. De jonge Ajax-aanvoerder scoorde twee keer. Ajax-Feyenoord, net als vanmiddag, in De Meer. Dit wedstrijdbeeld stamt uit de konfrontatie in het seizoen 1965-1966 toen Ajax Feyenoord met 5-0 terug wees. Op de foto zien we de toen ontembare Sjaak Swart (irvdie wedstrijd maker van twee prachtige goals) in duel met de huidige bondscoach van het Nederlands Elftal, Thijs Libregts. 18

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 18