Ajax-Sparta, een robijn in Koning voetbals kroon Twee roemruchte fenomenen uit de Griekse mythologie ontmoeten elkaar, in de gedaante van een voetbalclub, twee keer per jaar op een vaste afspraak. Ajax en Sparta zijn niet alleen sinds jaar en dag vertegenwoordigd in de hoogste afdeling van het betaalde voetbal maar horen ook nog eens tot de oudste clubs van Nederland. Sparta troeft daarbij Ajax ruimschoots af. De club uit Rotterdam-west vierde afgelopen jaar zijn honderd-jarig be staan, iets wat Ajax pas over ruim tien jaar boven het hoofd hangt. Sparta mag dan vandaag tegenstander zijn, dat neemt niet weg dat de club een apart plaatsje in ook veel Amster damse harten inneemt. De club kent een rijke traditie en spreekt om meer dere redenen tot de verbeelding. Het is wellicht geen toeval dat juist een Amsterdamse voetbalclub zich ver noemde naar één van de grote Sparta nen uit de geschiedenis: Bok de Korver. Een eenvoudige rekensom heeft de oplettende lezer al gebracht bij het jaar 1888 als oprichtingsjaar van Sparta. Om precies te zijn gebeurde dat op 1 april. De "roots" van Sparta lagen op het Rotterdamse Noordereiland en later in de omgeving van de Oranjeboom brouwerij nabij het Stieltjesplein, terwijl de club nu alweer vele, vele jaren (vanaf 1916!) vertoeft in de stadswijk Spangen. Daar bespeelt Sparta het zo opvallende stadion dat "Het Kasteel" wordt genoemd. Of dat zo heet omdat het zelf de architectuur van een kasteel in zich heeft of omdat vroeger vlakbij die plek een rustiek kasteel stond, daar zijn de kenners het nog niet over eens. Duiken we nog even terug in de Sparta-historie dan is 1890 een bijzon der jaar. Sparta sluit zich aan bij de Nederlandsche Voetbal- en Athletiek Bond en speelt daarin in bekerverband de eerste wedstrijden. In 1897 wordt de oorspronkelijke naam RC en FC Sparta veranderd in RV en AV Sparta. Een eerste bloeiperiode kent Sparta tussen 1909 en 1915. In die tijspanne verovert Sparta niet minder dan vijf keer de nationale titel. In 1916 behaalt Sparta voor de zeven de keer het westelijk kampioenschap maar een landstitel zit er niet meer in. Na degradatie in 1921 komt Sparta in 1929 weer even tot een opleving maar daarna zakt de club weer weg. De Rotterdammers zijn weer helemaal terug in beeld bij de intrede van het betaalde voetbal en de status krijgt nog meer glans door de recordtransfer van Volendammer Jany Schilder in 1957. Een jaar later verovert Sparta voor de eerste keer in zijn geschiedenis de KNVB-Beker en weer een jaar later is de zesde landstitel een feit. In 1962 wordt de KNVB-Beker ander maal een prooi voor Sparta en de triomfen trekken zoveel belangstellen den naar Spangen dat besloten wordt tot de bouw van de imposante Schietri- bune. Daarmee wordt de toeschou werscapaciteit verhoogd tot bijna dertigduizend. In 1966 pakt Sparta voor het laatst de KNVB-Beker terwijl het in 1970 wel de finale bereikt maar die, nadat een replay nodig is wordt van Ajax verloren. In de jaren zeventig weet Sparta de status van subtopper nog te handha ven maar in de tachtiger jaren glijdt de roemruchte club wat weg. De twaalfde plaats die Sparta in het afgelopen seizoen bereikt is wat dat betreft een voorbeeld. Maar wanneer Ajax op bezoek komt dan komt de ware Sparta-geest weer boven. De laatste seizoenen heeft Ajax steeds een hele kwaaie aan Sparta, tenminste, wanneer het naar Spangen moet. Het vorige seizoen incasseerde Ajax een zware domper. Met 3-2 werd er verloren en dat betekende in die fase een lelijke streep door de kampioensaspiraties. Hoewel het vorig jaar in De Meer ook niet bepaald van een leien dakje ging komt Ajax in eigen omgeving over het algemeen makkelijk tot scoren tegen Sparta. Een kleine maar imposante greep uit de scores van de laatste zes jaar in de Watergraafsmeer: 1983-1984 4-0; 1984-1985 4-0; 1985-1986 9-0; 1986-1987 2-0 en 1987-1988 4-0. De 9-0 wedstrijd, op een natte achtste december 1985, is voor ons Ajacieden natuurlijk prettig om in herinnering te roepen. Het was de zwaarste nederlaag die Sparta ooit tegen Ajax leed en de grote boosdoener was Marco van Basten die er zes achter doelman Bas van Noort- wijk kegelde. Voor een fijn souvenir voor onze gas ten moeten we dertien jaar terug. In het seizoen 1976-1977, om precies te zijn op 11 september 1976, greep Sparta de zege in De Meer, Ruud Geels had Ajax op voorsprong gebracht maar Bertje Jansen, Ray Clarke en Frank Weerdenburg bogen het resultaat in Sparta's voordeel om: 1 -3. Voor de honderd en vijfde keer treden Ajax en Sparta tegen elkaar in het strijdperk. De meeste van dat giganti sche aantal competitiewedstrijden le verden volop amusement en voet balklasse op. Ook daarom is het klas sieke duel een robijn in de kroon van Koning Voetbal. Deze Ajacied maakte vorig seizoen als zeventienjarige zijn debuut in de hoofdmacht van Ajax. Zijn naam: Marciano Vink. Na vorig jaar vooral veel aandacht te hebben gegeven aan zijn studie kan Marciano zich nu volledig op het voetbalvak richten. Velen voorspellen de sterke verdediger een grote toekomst maar Marciano zelf is nuchter genoeg om te weten dat hij nog een lange, zware weg heeft af te leggen. Hier zien we Vink in actie tijdens de UEFA-Cupwedstrijd van vorig seizoen tegen Sporting Lissabon, zijn Europese vuurdoop. 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 5