25 Hadden we in onze nieuwe serie "Oude Glorie" in het programmablad Ajax-Vitesse het kampioenselftal van 1979 onder de loupe, vandaag gaan we verder terug in de tijd en wel naar de voetbaljaargang 1930-1931. De gedateerdheid blijkt natuurlijk onverbiddelijk uit de lange broeken, de zware kicksen (ook wel kistjes genoemd in die dagen) en de witte ve ters in de schoenen. De haarstijl die de heren Ajacieden op deze foto dragen zien we echter steeds vaker terug in het hedendaagse straatbeeld. In 1930, aan het begin van het seizoen waarin deze foto werd geschoten, ont beerde Ajax alweer elf jaar de lands titel. Na het laatste landskampioenschap, in 1919, ging het Ajax wat minder maar tegen het einde van de jaren twintig was er weer een opwaartse lijn te bespeuren. Zowel in 1927 als in 1929 kwalificeer de Ajax zich voor de kampioenscom petitie maar daarin moest het respec tievelijk Heracles en PSV voor zich dulden. Ajax-trainer Jack Reynolds nam de touwtjes strak in handen en legde de basis voor het elftal dat in de jaren der tig vele triomfen zou behalen en Ajax' naam en faam in heel den lande ge stalte gaf. Laten we de reeks resultaten van 1930 tot 1939 eens bekijken: 1930-1931 kampioen van Nederland 1931-1932 kampioen van Nederland 1932-1933 niet geplaatst voor kampioenscompetitie 1933-1934 kampioen van Nederland 1934-1935 derde plaats 1935-1936 tweede plaats 1936-1937 kampioen van Nederland 1937-1938 niet geplaatst voor kampioenscompetitie 1938-1939 kampioen van Nederland Met recht een gouden tijdspanne in de geschiedenis van Ajax, dat juist vanwe ge de successen en de daarmee ge paard gaande publieke belangstelling zich een nieuw stadium aanmat. In dat stadion, dat in december 1934 in ge bruik werd genomen, speelt Ajax nog steeds. Bekijken we de elf Ajacieden die zo trots en fier poseren voor de fotograaf dan zien we staand van links naar rechts Jan den Boer (niet te verwarren met de ook aanwezige Jan de Boer) die vaak als rechtshalf speelde maar in deze wedstrijd mogelijk de rechtsbackposi tie bezette, Piet Strijbosch de links binnen van dat Ajax-elftal, Piet van Reenen die midvoor speelde en een groot schutter was, Piet van Deijck, de rossige linkshalf die met zijn 83 jaren één van de weinige spelers van het kampioensteam van 1931 is, die nog in leven is. Van Deijck komt, wanneer het even schikt, nog steeds langs in De Meer. Naast Piet van Deijck staat doelman Jan de Boer, die enige maanden geleden overleed, en daar naast, met de opvallende haardos, Dolf (eigenlijk Adolf Henri) van Kol die linksback speelde. Vervolgens zien we Bob ten Have die zowel als links- als rechtsbuiten uitstekend uit de voeten kon. Ten slotte komen we op de ach terste rij Wim Anderiesen tegen. Hij was één van de grootste Ajacieden en speelde als spil 46 keer in Oranje. Op de onderste rij links zit Cor Jurriaans gehurkt. Jurriaans speelde rechtsbuiten en naast hem, met de bal lacht rechtshalf Theo Schetters ons toe. Last but not least Wim Volkers, de behendige rechtsbinnen die nog steeds een graag geziene figuur is bij de thuiswedstrijden van Ajax en die in de loop der jaren verscheidene be stuursfuncties binnen de club heeft bekleed. Opmerkelijk is dat Ajax niet in de bekende rood-witte outfit poseert. Bij thuiswedstrijden moest Ajax zich, anders dan tegenwoordig, aanpassen aan de bezoekers en wanneer dat no dig was speelde Ajax in blauwe shirts. Aardig is daarbij op te merken dat wanneer Ajax op buitenlands tournee ging, de club regelmatig aantrad in rood-wit-blauw gestreepte shirts. Immers in den vreemde moest 's lands eer hoog gehouden worden!

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 25