Het seizoen 1989-1990 is geen seizoen zoals alle andere, natuurlijk wordt er op vele fronten gestreden. Het landskampioenschap, de nationale Be kerstrijd en de altijd spannende Europa Cupwedstrijden vormen de basis van het voetbaljaar dat vorige zaterdag en zondag van start ging. Maar aan de einder glanst HET grote evenement van dit seizoen, het WERELDKAM PIOENSCHAP 1990 dat in Italië plaats zal vinden. Landen over de hele aardbol zijn in een hevige strijd om plaatsing voor het WK gewikkeld. Slechts twee landen zijn volledig zeker van deelname aan het toernooi, dat zijn het organiserende land Italië en de titelverdediger Argenti nië, Costa Rica is overigens vrijwel ze ker van deelname. In de centraal- amerikaanse poule is het uitgespeeld met 11 punten uit acht wedstrijden. In die poule (met de VS, Guatamala, El Salvador en Trinidad) gaan er twee lan den over. Nederland gaat de komende maanden proberen om deelname aan het we reldkampioenschap zeker te stellen. Daarvoor moet het op 11 oktober uit tegen Wales en op 15 november thuis tegen Finland een goede score halen. Geen makkelijke (vooral de uitwedstrijd tegen Wales) opgave, maar zeker geen onmogelijke. Met het grote arsenaal uitstekende en ervaren voetballers waaruit bonds coach Thijs Libregts kan putten moet Nederland Italia '90 kunnen bereiken. In de aanloop naar het grootste sport evenement van het jaar 1990 geven we in het officieel programma van Ajax ruimschoots aandacht aan het komen de WK. Niet alleen het wel en wee en de stand van zaken rond Oranje zal daarin aan dacht krijgen maar ook de ontwikkelin gen in de andere landen zullen we be lichten in de rubriek CIAO ITALIA. Allereerst zetten we de belangrijkste data in de aanloop naar het Wereld kampioenschap even op een rij. 11 oktober Wales—Nederland in Wrexham 15 november Nederland—Finland in Rotterdam 9 december Loting Wereldkampioenschap 1990 in Rome 8 juni 1990 Openingswedstrijd in San Siro-stadion, Milaan 8 juli 1990 Finale WK 1990 in Rome. Ciao Italia "Ciao' zeggen de Italianen wanneer ze een vriend begroeten en "Ciao" is ook de naam van de officiële WK-mascotte. Vandaar ook dat we onze rubriek "Ciao Italia" hebben gedoopt. De mascotte, uitgevoerd in de kleuren van de Italiaanse vlag, groen-wit-rood, is al een vertrouwd beeld in de straten van de Italiaanse steden. In veel etal- ges heeft "Ciao" een plaatsje gevon den, terwijl vele bedrijven de rechten van de mascotte hebben gekocht om die te koppelen aan hun artikelen. De naam van de WK-mascotte kwam na een grootscheepse verkiezing uit de bus. De Italiaanse voetballiefhebbers konden in de laatste maanden van de vorige kompetitie op hun toto-formulier ook hun voorkeur voor één van deze vier namen uitbrengen: Amico, Benia- mino, Dribbly en Ciao. Op 18 juni, de laatste 'verkiezingsdag', kwam Ciao als winnaar uit de bus. De 'finale' ging tegen 'Amico' en die werd op 18 juni met 761.061 tegen 697.619 stemmen gewonnen. In totaal kreeg Ciao 7 miljoen 149.467 van de in totaal 30 miljoen 755.907 uitgebrachte stemmen. Aftellen tot 8 juni 1990 Het aftellen tot de 8e juni 1990, de dag waarop het wereldkampioenschap voetbal in Italië wordt geopend, is be gonnen. In Italië werd daarmee op 8 juni van dit jaar gestart en wel op feestelijke wijze. De RAI, de Italiaanse staatstelevisie, zond bij die gelegen heid een groot showprogramma uit. De lokatie was Milaan, daar waar een jaar later de openingswedstrijd zal worden gespeeld. Alle andere Italiaanse WK- Lucaae Montezemolo, de generale manager van Italië '90, schudt de hand van de grootste voetballer al ler tijden, de Braziliaan Pelé. steden waren direkt aangesloten en le verden hun show-bijdrage aan het programma. Een hoogtepunt van het programma was de direkte reportage van de aan komst van Pelé, één van 's-werelds grootste voetbalsterren aller tijden. Hij werd door Luca de Montezemolo, de general manager van het WK-toernooi, hartelijk ontvangen. In de studio ont moette Pelé grootheden uit het Italiaan se voetbal, zoals Giacinto Facchetti, Sandra Mazzola, Gigi Riva en Roberto Boninsegna. Verder waren als eregasten de vroege re sterren Omar Sivori, José Altafini, Luis Suarez en Paulo Roberto Falcao aanwezig alsmede de bondscoaches van Italië en Argentinië, Vicini en Bilardo. Waar speelt Nedereland? De belangrijkste vraag die de Oranje- supporters bezighoudt is waar, indien Nederland zich plaatst, de vaderlandse trots zal komen te spelen. Officieel wordt dat pas bij de loting gemaakt. De hoop, zowel van Neder landse als van Italiaanse kant, is ge vestigd op Milaan. Niet in de laatste plaats omdat dat de thuishaven van Gullit, Rijkaard en Van Basten is, Daar ook Brazilië (dat in tegenstelling tot Nederland een voorkeursbehandeling krijgt) graag in Miolaan wil spelen staat Milaan als Oranje-stad zeker niet vast. Of het moet zo zijn dat Nederland en Brazilië in één poule komen. Dat is niet zo'n punt want de Milanese poule is er één waarin drie van de vier landen doorgaan naar de kwartfinale. 9

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 9