Ajax tegen llitess ff een uitzondering en een record (IJl' De competitiewedstrijden die Ajax en Vitesse in de loop der jaren in De Meer tegen elkaar speelden zijn letterlijk op de vingers van één hand te tellen. Slechts vier keer troffen beide clubs elkaar in de Amsterdamse veste zodat we kunnen stellen dat de duels tot de uitzonderingen behoren. De eerste de beste keer (seizoen 1971-1972) dat Ajax tegen Vitesse speelde in De Meer leverde bovendien een opmerkelijk record op. Ajax won met maar liefst 12-1, de hoogste score ooit bereikt in de Eredivisie! Het enige Vitesse-doelpunt kwam van de voet van de Arnhemse schutter Her man Veenendaal, een man die tegen woordig een belangrijke functie binnen de club vervult. Zijn doelpunt verzacht te amper de pijn die de twaalf Ajax- goals deden. Die treffers kwamen op naam van Johan Cruijff (vier keer), Jo- han Neeskens (drie keer), Dick van Dijk (drie keer), Gerrie Mühren en Bar ry Hulshoff. Eerder dat jaar had Ajax meer moeite met Vitesse. In de eerste ontmoeting van dat seizoen, Vitesse-Ajax, zegevier de de kersverse Europa Cup-winnaar met 3-1 door goals van Sjaak Swart, Piet Keizer en Johan Cruijff. Het Arn hemse tegendoelpunt werd gemaakt door Gerritsen. Gaan we diep terug in de tijd dan stui ten we in het jaar 1907 (om precies te zijn 1 december 1907) op een allereer ste ontmoeting. In Bekerverband speel den Ajax en Vitesse toen in Arnhem tegen elkaar. Vitesse wist met 2-0 te winnen en drong daarmee door tot de derde Bekerronde. Ruim een jaar later, op 24 januari 1909, kwam het in de tweede Beker ronde alweer tot een wedstrijd tussen Ajax en Vitesse, deze keer werd er in Amsterdam gespeeld en Ajax nam met 3-0 revanche. Ruim zestig jaar bleef een officieel duel tussen Ajax en Vitesse uit maar op 1 maart 1970 paarde het Bekerlot de beide ploegen weer eens aan elkaar. Op het gezellige Monnikenhuize ver sloeg Ajax Vitesse met 3-1een uitslag die toen een jaar later in de achtste fi nale van het toenmalige Bekertournooi wederom in Amsterdams voordeel op het scorebord prijkte. De Joegoslaaf Bursac zette Vitesse nog op winst maar Frank Arnesen, Karei Bonsink en Spfren Lerby trokken de zaken weer recht. 1986-1987 De laatste keer dat Ajax het tegen Vitesse opnam was in het Bekertour nooi van het seizoen 1986-1987. Vitesse was doorgedrongen tot de kwartfinale en op 1 april 1987 reisden de Arnhemmers naar de hoofdstad. Zonder al te veel illusies maar toch met een zekere verbetenheid. De wedstrijd was het aanzien amper waard. Ongeconcentreerd voetballend maakte Ajax het zich tegen Vitesse, waar oud-Ajaciéd Dick Schoenaker op het middenveld zwoegde en ploeterde, onnodig moeilijk. Die mindere concentratie was er indi rect de oorzaak van dat Ronald Spel- bos met een zware knieblessure het veld moest ruimen. De kwetsuur zou in feit de loopbaan van Ajax' stoere ver dediger geheel compromitteren. De jonge Vitesse-middenvelder John van den Brom, die onzacht en wat onbe suisd in contact kwam met Spelbos, schrok zo van het incident dat Ronald Spelbos weken later liet informeren De laatste keer dat Vitesse en Ajax elkaar ontmoetten was enkele jaren terug. In het KNVB Beker toernooi kwamen beide ploegen toen met elkaar in botsing. Dat gebeurde letterlijk met Ronald Spelbos en Vitesse-speler Van der Brom. Zwaar gekwetst moest Spelbos het veld verlaten. De kniebeschadiging betekende op die trieste avond de eerste aanzet tot zijn noodgedwongen afscheid van het betaalde voetbal. hoe het met de Vitesse-speler ging... Ajax won de wedstrijd in De Meer overigens met 2-0. De competitieresultaten van Ajax tegen Vitesse zetten we hieronder op een rij: 1971-1972 Ajax-Vitesse 12-1 Vitesse-Ajax 1 -3 1977-1978 Ajax-Vitesse 3-1 Vitesse-Ajax 2-2 1978-1979 Ajax-Vitesse 4-1 Vitesse-Ajax 0-0 1979-1980 Ajax-Vitesse 3-0 Vitesse-Ajax 1-1 Ajax kende een speler die het van Vitesse overnam en die bij Ajax een meer dan redelijke carrière had: Peter Boeve. Met pijn in het hart vertrok Peter twee seizoenen geleden uit De Meer nadat hij vele seizoenen als basisspeler het gezicht van het Ajax-elftal mede had bepaald. De linksachter, die laatst met de oud-internationals deelnam aan een tournooi in Denemarken, kwam in de zomer van 1979 van Vitesse over naar Ajax. Daarmee ging een droom in vervulling. De laatste seizoenen van Peter Boeve bij Ajax waren voor hem minder sprookjesachtig. Coach Johan Cruijff vond Boeve niet geheel passen in zijn concept en deed meer niet dan wel een beroep op de verdediger. Die maakte toch het laatste internationale hoogtepunt, de Europa Cup-finale tegen Lok Leipzig mee, al had hij zijn opstelling vooral te danken aan de plotselinge blessure van Danny Blind. Natuurlijk waren er ook Ajacieden die naar Vitesse verhuisden. De beroemdste was ongetwijfeld de legendarische Gert Bals, de doelman die zijn tijd vooruit was. Hij miste weliswaar de bekroning van het Gouden Elftal dat in 1971 de eerste Europa Cup veroverde maar hij was wél de eerste Nederlandse captain die zijn team het strijdperk van een Europa Cup-finale binnenvoerde. Dat gebeurde in de verloren finale van 1969 toen de arme Bals vier keer door de voorwaartsen van Milan werd verschalkt. Na zijn Ajax-tijd vertrok Bals naar Vitesse waar hij ook nog enige tijd als (assistent) trainer werkzaam is geweest. Andere oud-Ajacieden die later bij Vitesse emplooi vonden waren, in willekeurige volgorde, Jan de Koning, Theo Husers, Hannie Das en Dick Schoenaker. 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 5