AJAX PROGRAMMABLAD NUMMER ÉÉN Vier-nul tegen FC Den Haag. Dat is Een heerlijke basis om de voorbeschouwing op de eerste thuiswedstrijd van Ajax in dit seizoen te beginnen. De cijfers zijn imponerend al is het natuurlijk uiterst voorbarig om ons meteen al in hosanne-gejuich onder te dompelen. U weet wel; beide benen op de grond blijven houden. Maar het is een feit dat Ajax in jaren niet zo'n prettige seizoenstart kende. Ondanks de oneffenheden die er nog in de Ajax- stramienen te ontdekken waren in het Zuiderpark, geeft de uitslag de burger moed. In de sfeervolle entourage van het FC Den Haag-stadion liet Ajax zich niet van de wijs brengen en met name in de tweede helft werd het spel rustig naar de hand gezet. Ja, er waren onvolkomenheden te ontdekken, maar daar zijn steekhoudende verklaringen voor. De te verbeteren punten zin bekend en dat op zich is al een voordeel. Fischer bevrijd Een bijzonder mooi moment in de debuutwedstrijd van het seizoen was de vreugde-explosie van Pal Fischer, na zijn eerste Ajax-doelpunt. Tijdens het Amsterdam-toernooi had het Amsterdamse publiek nog geen onverdeeld positieve indruk gekregen van de Hongaarse aanvaller. Fischer leek niet alleen nog wat problemen te hebben met de konditie, het zelfvertrouwen ontbrak ook. Het leek alsof alles tegenzat en de nog maar drieëntwintigjarige landverhuizer ging daar zichtbaar onder gebukt. Daarom was zijn treffer tegen FC Den Haag niet alleen een belangrijke- voor Ajax, maar zeker ook voor hemzelf. Het betekende een bevrijding en Pal kan nu met een gerust hard werken aan een volledige aanpassing aan het specifieke Ajax-spel. Het warme applaus dat Fischer begeleidde toen hij een kwartier voor tijd werd vervangen sprak boekdelen over de sympathie die de fans voor hem hebben. Het kost misschien nog wat tijd maar Fischer komt er wel. Nog geen topvorm De fraaie zege van afgelopen zondag is een prettig begin maar het verbloemd niet de Ajax nog niet in topvorm is. Daar is het ook nog te vroeg voor. De ziekenboeg van Ajax is helaas overbezet. Mark Verkuijl, Wim Jonk, Ron Willems en natuurlijk Stefan Pettersson en Sonny Silooy zijn door blessures niet beschikbaar en dat beperkt Beenhakkers keuze mogelijkheden. Vanavond komt daarbij de absentie van Peter Larsson. Hij is kontraktueel verplicht zich te melden bij de Zweedse nationale selektie, ook al speelt dat slechts een vriendschappelijke wedstrijd ter voorbereiding van het cruciale duel Zweden—Engeland. Een goede vervanger is, in de persoon van bij voorbeeld Marciano Vink, wel aanwezig maar het ondermijnd het werken naar een eenheid. Vitesse Het is al weer vele jaren geleden dat het Arnhemse Vitesse naar Amsterdam kwam voor het spelen van een kompetitiewedstrijd. De selektie van trainer Bert Jacobs zal dat ook niet met een gerust hart doen, zeker niet wanneer het een blik werpt op de reeks resultaten die er in De Meer werden behaald. Nimmer werd er een enkel punt uit de Watergraafsmeer mee gepikt. Erger voor de Arnhemmers, het record van de grootste overwinning in de Eredivisie vermeld een 12-1 overwinning van Ajax op Vitesse. Dat het vanavond tot een dergelijke monsterscore zal komen is hoogst onwaarschijnlijk maar dat Ajax bijzonder gemotiveerd is om het doelgemiddelde meteen fiks op te schroeven via een afgetekende zege op Vitesse, is zeker. Nu is Vitesse, zeker zoals we dat kennen van het laatste Eerste Divisie1 jaar, waarin het kampioen werd, geen ploeg die achterin open huis houdt. Slechts een twintigtal doelpunten incasseerde de Vitesse-defensie en dat is een behoorlijke indikatie omtrent de verdedigende kracht én de speldiscipline. Bert Jacobs is er de man niet naar om het hoofd klakkeloos onder de guillotine te leggen, alleen ter vermaak van het publiek. Voor hem is voetbal een gevecht om de punten en wie kan hem daar ongelijk in geven. Voetbal is strijd en strijd zal Vitesse dan ook zeker leveren. Of het met het hem ter beschikking staande spelerspotentieel genoeg is om Ajax een beentje te lichten? Het Vitesse-elftal, dat vorige zondag de nodige problemen had om tegen Fortuna Sittard in eigen huis een gelijkspel uit het vuur te slepen, kwam zondag in de volgende formatie binnen de lijnen: In het doel staat Raimond van der Gouw. Die heeft inmiddels de zesentwintigjarige leeftijd bereikt maar geldt nog steeds als een talent. Zijn eerste reddingen in het betaald voetbal verrichtte Raimond in het doel van Go Ahead Eagles. Rechtsachter Edward Sturing, stopper Theo Bos en linkververdediger Arjen Vermeulen moeten er voor zorgen dat Van der Gouw zo min mogelijk werk te doen krijgt. Het defensieve drietal wordt daarbij in de rug gedekt en vooral geleid door Frans Thijssen. Wat je noemt een routinier, deze vroegere middenvelder van NEC, FC Twente, Ipswich Town en Vancouver Whitecaps. Eigenlijk was Frans van plan met beroepsvoetbal te stoppen, maar de verleiding van nog een jaar op het hoogste niveau was hem te sterk. De snelheid is een beetje weg maar in de kleine ruimte waarin de verdediging opereert is zijn in- en overzicht van groter belang. Verdedigende man op het midenveld is Roberto Straal. Hij is een soort buffer voor de laatste linie en meer naar voren in zijn verlengde speelt John van der Brom. Van der Brom is een voetballer met mogelijkheden die bovendien op meerdere posities inzetbaar is. Het beste komt hij echter kort achter de aanvallers tot zijn recht, als spelmaker. Doelpunten maken kan Van der Brom ook, getuige zijn gemiddelde van bijna één doelpunt per drie wedstrijden. Rechts op het middenveld is er plaats voor Jong Oranje-international Martin Laamers en aan de linkerkant zal oud Sparta- en VW-speler René Eijer ongetwijfeld opdraven. Volgens doorgaans welingelichte bron, Voor het derde achtereenvolgende jaar heeft de Dutch Programme- Club het Officieel Programma van Ajax gekozen tot het beste voetbalprogramma van Nederland. Een hele eer natuurlijk maar we zouden Ajax niet zijn wanneer er niet getracht werd het Officieel Programma nóg beter, nóg aantrekkelijker te maken voor de bezoekers van de thuiswedstrijden van Ajax. Om dat te bereiken staat de redaktie van het Officieel Programma te allen tijde open voor opbouwende kritiek en suggesties. Wij doen ons best u via het Officieel Programma (zoals u ziet weer in een nieuw jasje gestoken) op uw wenken te bedienen. Bij de start van het seizoen 1989- 1990 wenst de redaktie alle lezers een bijzonder aangenaam en succesvol Ajax-jaar toe met veel leesplezier. 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 3