GLORI I 'Oude Glorie' zo heet een nieuwe rubriek in het officieel programma van Ajax waarin portretten, elftalfoto's en actiebeelden uit het verre en minder verre verleden weer eens onder het historie-stof vandaan worden gehaald. Iedere thuiswedstrijd treft u dus in het officieel programma een prent die her inneringen oproept aan vroeger. We openen deze serie met een foto uit een niet al te grijs verleden. Elf jaar te rug, in 1978, toonde deze selectie zich aan het begin van het seizoen aan de pers. Waarom we juist deze foto als 'starter' van de nieuwe rubriek namen zal u duidelijk worden wanneer u kijkt naar de persoon die in de middelste rij als tweede van links staat. Inderdaad, dat is Leo Beenhakker, toentertijd assistent-trainer bij het eerste elftal naast de coach Cor Brom. Het Ajax-elftal zou zich tot kampioen kronen en we hopen dat het elftal van tien jaar geleden een goed voorbeeld is voor de huidige selectie. We nemen de namen van de Ajacieden uit 1979 zoals die op de foto staan even door. Zittend op de eerste rij ontmoeten we een publiekslieveling uit die jaren, Simon Tahamata, die overigens als captain van het Belgische Beerschot nog steeds de mensen in vervoering brengt. Naast Simon zit Jan Everse die van Feyenoord kwam maar bij Ajax een weinig gelukkige tijd kende. Ruud Kaiser was in 1978 een veelbelovende linksbuiten die bij Go Ahead vandaan kwam. Kaiser stapte deze zomer van SW over naar het Belgische Germinal Ekeren. Ajax' tweede keeper was Robbie Tervoort. De concurrentie strijd met Piet Schrijvers was een on gelijke en Tervoort zocht zijn heil in België. Geert Meijer is de volgende. Eens scoorde deze Amsterdamse linkerspits drie doelpunten voor FC Amsterdam, tégen Ajax, een jaar later zat hij in De Meer. Daar kon hij echter geen grote indruk maken en al snel vertrok Meijer naar Engeland om later in zijn carrière bij een aantal Neder landse clubs nog dienst te doen. Freek Lamain zit naast Meijer en hij hoorde tot de jonge spelers die uit het tweede elftal waren overgekomen. Bij Ajax kwam het niet tot een doorbraak maar bij Tongeren in België groeide Freek uit tot een gewaardeerde kracht. Ten slotte Wim Meutstege. Coach Cor Brom had deze linksachter meegeno men van Sparta maar een zware bles sure maakte een voortijdig einde aan de loopbaan van Meutstege. Links in de middelste rij staat Cor Brom die in het seizoen 1978-1979 Ajax naar het landskampioenschap voerde. Eerder, in de jaren zestig, was Brom als assistent van Rinus Michels al in dienst van Ajax waarna hij bij Vitesse en Sparta furore maakte. Een seizoen later zou Leo Beenhakker, u allen bekend en op de foto naast Brom staande, tussentijds de taken van Cor Brom overnemen. Ray Clarke was, net als Meutstege, met Brom meegekomen van Sparta. Deze Britse spits van het bekende on gepolijste model werd Ajax' topscorer met 26 doelpunten om de club aan het eind van het seizoen toch te verlaten. Piet Wijnberg is één van de voetbal lers op deze foto die nog steeds actief is; de centrale verdediger, die van FC Utrecht kwam, speelt na voor Go Ahead Eagles, NEC en DS 79 te zijn uitgekomen, alweer enige tijd bij Sparta. Eén van de talentrijkste en meest sym pathieke voetballers die in De Meer speelden was Frank Arnesen. Jam mer genoeg beroofde blessureleed de ze voetbalparel van een nog glanzen- der voetbalcarrière maar de oudge dienden zullen met weemoed en plezier terugdenken aan de fabelachti ge rushes van deze Deen. Naast Arne sen staat doelman Peter Jager die een aantal jaren als derde- en later tweede keeper van Ajax dienst deed. Cor van de Brink behoorde tot de jeugdspelers die mocht ruiken aan de selectie maar voor wie geen grote car rière was weggelegd. Dat was wel het geval voor Sdren Lerby Die groeide bij Ajax uit tot een echte topvoetbal Ier. Na ervaringen bij Bayern München, Monaco en PSV speelt Soren nog steeds aan de top, al doet het ons Am sterdammers nog steeds pijn dat hij dat doet bij rivaal PSV. Johan Zuidema was aanvankelijk als aanvaller van FC Twente gekocht maar werd bij Ajax omgebogen tot verdedi ger. Een knieblessure zorgde voor een roemloos einde aan de carrière van de 28

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 28