Vitesse: op naar de honderd! Frans Thijssen, hier struikelend op weg naar de bal die in bezit is van FC Utrechts Kevin Young, hoort tot het "brok routine" (zoals dat heet) van Vitesse. De kap en draaimeester vertoeft tegenwoordig in de defensie, daar waar de looparbeid het minst noodzakelijk is. Frans Thijssen is één van de beste leerlingen van de voetballeraar Wiel Coerver. Bij NEC startte Frans zijn loopbaan. FC TVvente was het tweede platform waarop hij het publiek liet smullen van zijn techniek en inzicht. Na een paar jaar vertrok Thijssen naar het Engelse Ipswich Town. Daar, in Alion, smaakte hem het unieke genoegen om als buitenlander tot beste speler van de Engelse eerste divisie te worden gekozen. Bij dat Ipswich, dat onder coaching stond van de huidige Engelse bondstrainer Bobby Robson, speelde Thijssen net als bij FC TVvente samen met "onze" Arnold Miihren. Voordat Thijssen het zwart-geel van Vitesse om de schouders trok, speelde hij nog voor Fortuna Sittard en FC Groningen. Vitesse is een club die de laatste jaren in de betrekkelijke anonimiteit van de Eerste Divisie vertoefde maar die in het afgelopen jaar grootse plannen voor de toekomst ontvouwde. Onder de naam "Eurodrome" moet er in Arnhem een futuristisch, multi functioneel stadion verrijzen, met als bewoner: Vitesse. Het fantastische pro ject, dat door velen met argusogen zal worden bekeken, moet een bekroning vormen van een bijzonder heuglijk feit. Over twee jaar gaat Vitesse namelijk zijn honderdjarig bestaan vieren. Op 14 mei 1892 aanschouwde de op één na oudste Eredivisieclub van Ne derland (alleen Sparta telt meer jaren) het levenslicht. Al snel hoorden de Arnhemmers ook tot de vaderlandse voetbalelite en in 1898 speelde het tegen het Amster damse RAP om de allereerste landsti tel. Dat die verloren ging zit de Gelder landers nog steeds niet lekker... De erelijst van de geel-zwarten werd overigens nimmer opgesmukt door een landstitel of een Bekertriomf en op zich is dat voor een club met een dergelijke staat van dienst best opmerkelijk. Twee keer was Vitesse dicht bij Beker winst. Zowel in 1912 als in 1927 werd de finale bereikt maar in 1912 trok Haarlem aan het langste eind en in 1927 was het VUC uit Den Haag dat de bokaal inpikte. Voordat het betaalde voetbal haar in trede deed in onze lage landen be hoorde Vitesse steevast tot de ploegen die op het hoogste streden maar met de komst van het professionele voetbal veranderde dat. Meestal bracht Vitesse de seizoenen op bescheiden niveau door. In 1971 werd het kampioenschap van de Eer ste Divisie behaald en mocht het Arn hemse gezelschap proeven van de Eredivisie. Het bleef in het seizoen 1971-1972 bij proeven want er volgde direct degradatie. Van de aframmeling (12-1die Ajax Vitesse in dat jaar bezorgde wordt elders in dit program mablad verhaald. In 1976 keerde Vitesse weer terug in de Eredivisie en nu hield de club het drie seizoenen uit. Grote namen uit die bloeiperiode van Vitesse waren (onder trainersschap van Henk Wullems) Dick Mulderij, Herman Gerdsen, Roel Zaaijer, Bosco Bursac, Wimke Meijers, Hans Bleijenberg, Kick van der Vall en doelman Dick Beukhof. Kampioenschap Een stad met de omvang en de importantie van Arnhem behoort toch eigenlijk een Eredivisieclub binnen haar poorten te hebben. Nu, met in gang van dit seizoen is dat weer het geval. Gedegen werd vorig seizoen het kam pioenschap van de Eerste Divisie in de wacht gesleept onder leiding van trai ner Bert Jacobs en met de stuwende kracht van voorzitter Karei Aalbers op de achtergrond. 25

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 25