U: E T El II E V gedeelte nog zwakke plekken kent. Op het moment van schrijven, en waarschijnlijk ook nog tijdens het Amsterdam 714-toernooi, zijn de onderhandelingen met komende en gaande spelers in volle gang. De briljante Braziliaanse aanvaller Silas wordt begeerd door AS Roma, terwijl middenveldregisseur Douglas net als verdediger Ricardo zijn koffers heeft klaarstaan. Manuel Jose is de nieuwe trainer van Sporting. Op de Sportingverlanglijst staan (of stonden) onder meer Fernando Gomes van FC Porto, de Braziliaan Nilson en Internacional Porto Alegre en de Joegoslaaf Ivkovic die het laatst voor FC Tirol speelde. Gezien de bedrijvigheid op de transfermarkt kan het elftal dat hieronder is vermeld al weer danig zijn aangepast. In het doel de oude Damas of Vital. Daarvoor Joao Luis, Ricardo (Duilio), Venancio en Portela. In het midden ex-international Carlos Manuel (hij bracht in 1985 Portugal met een schitterende treffer de overwinning in en tegen West- Duitsland én plaatsing voor het WK in Mexico), Douglas, international Oceano en Carlos Xavier (Marlon). Voorin spelen schutter Paulinho Cascavel en aangever Silas. Geschiedenis Sporting Clube de Portugal, dat op 10 juli de voorbereiding begon op de Portugese competitie, die start op 20 augustus, werd opgericht in 1906. Zestien keer veroverde Sporting het landskampioenschap; vijftien keer werd de Portugese beker gewonnen. Eén internationale triomf prijkt er op de erelijst: de Europa Cup voor Bekerwinnaars, die in 1964 ten koste van MTK Budapest werd gewonnen. Sporting is een zogenaamde poli- sportieve club. Met andere woorden: binnen de vereniging worden meerdere takken van sport beoefend. Atletiek (denk aan lange-afstandloper Lopes), wielrennen (denk aan de jammerlijk verongelukte Agostinho), zwemmen en rolhockey zijn sporten waarin de club uitblijkt. Dankzij die vele takken van sport kan Sporting Clube de Portugal rekenen op De gevaarlijke spits Paulinho Cascavel. de steun van 70.000 (zeventigduizend!) leden. Sporting bespeelt het Estadio Jose de Alvade (75.000 plaatsen) en eindigde het afgelopen seizoen op de vierde plaats in de competitie achter kampioen Benfica, FC Porto en Boavista. Sporting mag in de eerste ronde van het UEFA Cup-toernooi tegen titelverdediger Napoli laten zien wat het in zijn mars heeft. Verheugd heeft de voetballiefheb ber kunnen constateren dat Dinamo Kiev, net als in 1986 en 1987, deel neemt aan het Amsterdam-toernooi. Met futuristisch voetbal wervelde Dinamo Kiev in het midden van de jaren tachtig over de velden. Dat extreem hoge niveau heeft de ploeg nu niet meer, maar de Sovjets behoren nog wel tot de Europese top. Sprankelend Niet zo heel lang geleden was het Oostblok-voetbal synoniem voor oer saai en vervelend voetbal, dat bestond uit oeverloos breedgetik en het zorg vuldig vermijden van elk risico. Het is niet zo dat dat soort voetbal niet meer voorkomt achter het IJzeren Gordijn, maar wie tegenwoordig de twee woor den 'Oostblok' en 'voetbal' hoort, denkt al gauw aan het Russische nationale team, Dinamo Kiev en, in mindere mate, Steaua Boekarest; en dus aan aanvallend, sprankelend voetbal. Voet bal waarbij de ene speler precies weet wat de ander doet; voetbal op basis van uren- en urenlange training; voet bal waarbij spelers atleten zijn met een perfecte baltechniek; voetbal bij vlagen in een tempo dat elke tegenstander sloopt. Lobanovski Een artikel over Dinamo Kiev schrijven zonder de naam van Valeri Lobanovski te noemen is onmogelijk. Hij is het brein achter het voetbal in de Sovjet- Unie. De man staat bekend om zijn wiskundige aanpak. Een stokpaardje van hem illustreert dit: "De ploeg die in een wedstrijd niet meer dan 15% fou ten maakt, is onverslaanbaar." Deze uitspraak bewijst nog maar weer eens dat sport en wetenschap tegen woordig hand in hand gaan. Sinds 1974 is de ondoorgrondelijke Lobanovski al werkzaam bij Dinamo Kiev. Dat geeft wel aan hoeveel ver- f I I Oleg Protassov snelt Adri van Tiggelen voorbij tijdens de Europese kampioenschappen voet bal in Duitsland.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 9