Sporting Lissabon. De naam alleen al zal menig Ajax-supporter koude rillingen bezorgen. Ongetwijfeld gaan de gedachten terug naar de maand september van het vorig jaar. Toen streed Ajax tegen de groen-witte Portugezen in de eerste ronde van het UEFA Cup-toernooi. Toen de loting bekend werd, sloeg er geenzins schrik om de Ajax-harten. Waarom ook? Sporting Lissabon was allerminst een opponent om van te beven. Natuurlijk, Portugese ploegen weten zich altijd te weren maar, zeker in vergelijking met grote ploegen als Benfica en FC Porto, Sporting behoorde tot de clubs die Ajax in 'normale vorm' aan moest kunnen. Helaas de 'normale vorm' ontbrak juist in de periode dat Ajax de eerste ronde moest afwerken. Een uiterst merkwaardige arbitrage in het zwoele Lissabon leek Ajax de das om te doen maar de koelbloedigheid van Stefan Pettersson hield de Amsterdammers nog redelijk in het zadel. 4—1 werd het voor Sporting, een resultaat dat voor Ajax 'in normale vorm' toch enig perspectief bood. We weten het, ook in eigen omgeving ontbrak die 'normale vorm' nog steeds. Ajax ploeterde en zwalkte en liep zonder fantasie en inspiratie zich te pletter op de Portugese muur. Twee vlijmscherpe uitvallen, met aan de basis en afwerking daarvan de Brazilianen Douglas en Silas, vernietigden alle Amsterdamse hoop. Het doelpunt dat Mark Verkuijl in de slotfase maakte, was slechts van statistisch belang. De 2-1 nederlaag betekende een roemloos einde, terwijl de niet fameuze kracht van Sporting al een ronde later werd bewezen. Tegen het Spaanse Real Sociedad dolf Sporting het onderspit. Sporting zoekende Al enkele jaren, eigenlijk traditiegetrouw, bevindt Sporting zich in de frustrerende schaduw van FC Porto en stadgenoot Benfica. Steeds weer zoekt Sporting naar wegen om de twee megaclubs van Portugal van de troon te stoten. Over het algemeen zijn dat gevechten tegen windmolens, vooral door de gehanteerde korte termijn-politiek. Een wisselende leiding brengt wat dat betreft geen rust in de tent. De afgelopen twee jaar zorgde Jorge Goncalves als president van Sporting voor de nodige hoop en storm. Al gauw bleek het valse hoop en storm in een glas water. Veel grote transfers werden aangekondigd (Rijkaard!), slechts enkele werden gerealiseerd. Onnodig veel geld werd over de balk gegooid. Ruim een maand geleden kreeg Goncalves de rekening voor zijn beleid gepresenteerd. Bij de presidentsverkiezing werd hij met afstand verslagen door Sousa Cintra. Deze 45-jarige makelaar in effecten en eigenaar van de grootste mineraal- waterfabriek van Portugal heeft de schone maar moeilijke taak om Sporting op de been te houden zonder dat het veel prestige verliest. Geen gemakkelijke opgave. Enerzijds eist de aanhang successen, anderzijds hangt een schuldenlast van vele tientallen miljoenen de club boven het hoofd als het zwaard van Damocles... Het elftal van Sporting Vorig seizoen, toen Ajax en Sporting elkaar ontmoetten, was het trainerschap bij de Portugezen in handen van de Argentijn Pedro Rocha. Die is inmiddels weer vertrokken en zijn plaats is ingenomen door Manuel - Jose (43). Hij is terug bij Sporting na twee jaar elders te hebben vertoefd. Voorheen deed Manuel Jose ervaring op als trainer van Portimonense en Sporting Braga. Zijn huidige elftal omschrijft Manuel Jose zelf als een team dat in elk De selektie van Sporting voor het komende seizoen. 7

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 7