Ajax -1/1/if 3 Donker geluimd trok een massa Am sterdammers afgelopen zondag van het zonnige Volendam terug naar hun stad. De domper van het verlies tegen de plaatselijke voetbalhelden was gevoelig want daarmee verspeelde Ajax in feite haar laatste kans op de landstitel. Een landstitel die een paar keer dit seizoen binnen bereik leek te zullen komen maar op het moment suprème liet het geluk onze Ajacieden in de steek. Twee weken terug, in het uiterste zuiden in de wedstrijd tegen MW, werd de twijfel, over het welslagen van de inlooppoging op PSV, reeds gezaaid. In Maastricht liet Ajax niet alleen onnodig een belangrijk punt liggen maar gevoeliger nog was het verlies van Stefan Pettersson. De aanvaller, die dit seizoen binnen de kortste keren uitgroeide tot een moeilijk te vervangen schakel, raakte bijzonder zwaar gekwetst aan de knie en de medici presenteerden een ake lige analyse: voor zeker zeven maan den uitgeschakeld! Nu zou Stefan er tegen Volendam vanwege nationale verplichtingen toch niet bij zijn geweest, maar de onheils tijding zal voor onzekerheid in het Ajax-kamp hebben gezorgd. De wel erg jonge ploeg (tegen Volen dam kwamen er liefst vijf spelers beneden de twintig jaar in het veld) kon tegen Volendam, net zo min als tegen MW, de beslissende dolkstoot plaatsen. In elk geval niet aan de juiste kant. Volendam-speaker Pé Mühren tartte, voorafgaande aan de wedstrijd, het noodlot door de bezoekers mee te voeren in de Griekse mythologie en te verhalen over de Griekse held Ajax die op een gegeven moment de hand aan zichzelf sloeg. Nu was het in het IJsselmeerdorp een eigen inzet van Ajax die het doek definitief over de kampioensambities liet vallen... werken aan morgen Het spel is zo goed als gespeeld (al blijft het verstandig om waakzaam te zijn) en het is voor dit moment zaak om het seizoen in stijl af te maken. Europees voetbal is geen probleem maar er is nog altijd de Ajax-eer die hoog gehouden moet worden. Vanavond tegen VW en ook aanstaan de maandag en volgende week, tegen respektievelijk BW Den Bosch uit en Willem II thuis, moet Ajax strijden voor wat het waard is. Dat kan onbevangen en die wetenschap bevrijdt de jonge ploeg van welk complex dan ook. Nü al moet de blik gericht worden op morgen, iets waar bij Ajax achter de schermen al ijverig aan wordt gewerkt. Met Ajax-voetbal van de bovenste plank moet dit merkwaardige voetbal jaar de geschiedenisboeken worden ingespeeld, met als belangrijkste doel het publiek nu al aan de club te binden voor het komende seizoen. VW's bittere pil Aan het eind van het vorige seizoen streed VW nog met overgave in de na- kompetitie van de eredivisie. De mannen uit Venlo, toen nog onder de leiding van Jan Reker, verwezenlijkten de Europese droom niet maar het sei zoen was allemachtig mooi geweest. Een vijfde plek in de kompetitie was een verbluffende evenaring van het clubrecord en bovendien bereikten de geel-zwarten de halve finale in de KNVB Beker. Daar werd in een Lim burgs onderonsje in het zand gebeten tegen Roda JC, nota bene de club waar trainer Reker naar toe zou gaan. Bij de start van het seizoen 1988-1989 durfde dan ook niemand bevroeden dat VW een voetbaljaar vol van kommer en kwel tegemoet zou gaan. De nieuwe trainer, Leo van Veen, had uitstekende geloofsbrieven met als goudomrande oorkonde het kampioen schap met RKC in de Eerste divisie. Nee, de gedachten in Limburg gingen naar een heel andere kant dan de donkere regionen onderin de ere divisie. Niets, maar dan ook niets valt te voor spellen in het voetbal. VW bewees het door de ene bittere pil na de andere te slikken. Degradatie uit de eredivisie waar twaalf maanden ge leden nog furore werd gemaakt lijkt onontkoombaar. Een hard gelag voor de ambitieuze Limburgers die op een gegeven moment een oplossing zagen in het ontslaan van Leo van Veen. De ex-Utrecht en -Ajax-speler hoefde niet lang op een houtje te bijten. Leo vond al snel emplooi bij zijn oude club RKC dat genoeg had van trainer Ger Blok. De taak van Van Veen werd overgeno men door Sjef Vergoossen, een VW-er pur sang. Vergoossen hield zich de laatste jaren voornamelijk bezig met de jeugd van VW en kent de club met alle grillen en positieve kanten door en door. Maar ook hij kon de neerwaartse spi raal niet ombuigen. Het schokeffekt (zo dat betracht werd door de Venlose lei ding) kwam niet en VW ziet met lede ogen de eerste divisie naderbij komen. De VW-ers die met vereende krachten en inspiratie trachten het noodlot te ontlopen doen dat met onder meer een ex-Ajacied binnen de gelederen. Robbie Rijnink maakte een aantal jaren terug alweer een flitsend debuut voor Ajax. Dat gebeurde in het bronsgroen van Limburg (Fortuna Sittard om precies te zijn), en daar zoekt hij momenteel weer naar erkenning. De als aanvaller begonnen Rijnink heeft moeilijke periodes achter de rug maar is vastbesloten om zijn profkarrière alsnog gestalte te geven. Als Ajacied werd hij al eens getest als rechtsach ter en ondanks het pure aanvalsbloed dat hem door de aderen vloeit is hij tegenwoordig weer vaak achterin te vinden. Afgelopen weekend pakte VW een laatste, waarschijnlijk niet stevig genoeg zijnde, strohalm door een andere degradatiekandidaat, Veendam, te kloppen. Het was de vierde VW- winst in dit naargeestige seizoen van de geelhemden. prestige Vanavond zal VW zonder al te veel illusies aantreden in het heiligdom van Ajax. De roodwitten mogen dan, vanwege het verlies bij Volendam, een triest weekje achter de rug hebben, ver wacht mag worden dat Ajax zich in de resterende wedstrijden van de beste kant laat zien. Het desastreus begonnen seizoen levert uiteindelijk nog een sterke tweede positie op en wanneer je in het prachtige rood- gebaande shirt voetbalt, speelt er ook nog zoiets als prestige mee. Een eervolle afsluiting van het grillige seizoen 1988-1989 rust als enige en prettige verplichting op de, vaak jonge, schouders van de Ajacieden. Vanavond tegen VW en volgende week zondag tegen Willem II gaat Ajax in eigen om geving het publiek alvast voor het volgend seizoen aan zich verplichten. Fidelio AFC AJAX Administratie Middenweg 401 1098 AV Amsterdam Tel. 020-946515 654440 Telex 12415 UITGAVE Frisch Drukkerijen BV Duivendrechtsekade 87-88 1096 AJ Amsterdam Tel. 020-930865 Telex 10299 TEKST Inter Football Hoger Einde Zuid 6/7 1190 AB Ouderkerk a/d Amstel Tel. 02963-4441 Telex 12337 ADVERTENTIE-ADRES Target Planning Singel 372 1016 AH Amsterdam Tel. 020-259517 240789 Fax: 020-381725 FOTOGRAFIE: Jan Onclin, Louis van de Vuurst e.a.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 3