Ajax tegen Feyenoord, altijd mooie duels Dat er in een serie van maar liefst honderd wedstrijden slechts één keer niet gescoord werd is het onomstote lijke bewijs dat er bij Ajax-Feyenoord of Feyenoord-Ajax ALTIJD wel wat aan de hand is. Overigens, de bedoelde 0-0, gespeeld in het seizoen 1978-1979 was allerminst een wedstrijd om je bij te vervelen. Over en weer waren er kansen en het duel werd op het scherp van de snede gespeeld. Echter, doelpunten vielen er die avond niet. Maar dat terzijde. Doen we een willekeurige greep in het fraaie verleden van Nederlands enige echte voetbalklassieker dan vinden we in het seizoen 1966-1967 een briljante Ajax-triomf. In tegenstelling tot voorgaande jaren was het decor niet het Olympisch Stadion maar de eigen vertrouwde De Meer. Het psychologische voor deel hielp en Feyenoord werd met 5-0 verslagen. Memorabel was een geweldige knal van Sjakie Swart die van een meter- tje of vijfentwintig de bal in het doel van Eddie Pieters Graafland aan de Diemenzijde schoot. In het seizoen 1969-1970, het jaar dat Feyenoord als eerste de Europa Cup voor Landskampioenen verover de, was het weer spektakel in De Meer. Kort voor tijd keek Ajax nog te gen een 3-1 achterstand aan in het eigen stadion, maar Ajax sloeg terug. Bijna letterlijk, want bij het gelijk makende doelpunt zou Johan Cruijff Feyenoord-doelman Eddie Treytel in een luchtduel met de arm bewerkt hebben. Later zou de arme Treytel het hoogtepunt van zijn karrière missen. In de Europa Cupfinale in Milaan tegen Celtic kreeg de oude coryfee Eddie P.G. de voorkeur van trainer Ernst Happel die het vertrouwen in de vroegere Xerxes-keeper even kwijt was. Een jaar later stond Ajax voor de eerste Europa Cuptriomf, het begin van de trilogie. Aan de vooravond van die happening op Wembley te gen Panathinaikos kwam Feyenoord op bezoek in Amsterdam. Het Olympisch Stadion was wederom de arena waar "echte" mannen als Israel en Laseroms zich door blessu- repijn heenbeten om Ajax met 3-1 te kloppen. Piet Keizer kopte Ajax nog wel naar een voorsprong, maar Ove Kindvall en Dick Schneider (2x) vel den Ajax en verzekerden Feyenoord van het landskampioenschap. Vendetta van de ex Een met name voor de Ajax-fans Sjaak Swart was een man wiens bloed bij de gedachte aan een Ajax-Feyenoord al sneller ging klop pen. En dat zal altijd nog wel zo zijn. De speciale spanning werkte bij Sjaak positief. Hij mocht graag tegen de Rotterdamse rivaal scoren en dan was de blijdschap dubbel groot. Zoals hier te zien is op een foto uit de wedstrijd Ajax-Feyenoord in het seizoen 1966-1967. Sjaak heeft zonet zijn tweede goal in de uiteindelijke 5-0 overwinning tegen het net gegleden en brengt de supporters aan de Diemen zijde in extase. Rechts zien we Feyenoord-doelman Eddie Pieters Graafland Sjaak en de bal uit het doel komen halen. gedenkwaardige Ajax-Feyenoord werd gespeeld op 1 november van het jaar 1975. Een van de regen drui pend Olympisch Stadion zat bomvol te genieten van de schutterswoede van Ajax. Om precies te zijn die van Ajax-spits Ruud Geels. De vroegere Feyenoorder radbraakte de Rotterdammers door maar liefst vijf keer te scoren. Een ware "vendetta van de ex". Via de eerder gememoreerde 0-0 en een zomerse 4-1 triomf in 1981 (een wedstrijd, ondanks de hoge uitslag, zonder historie) belanden we bij het bijzondere seizoen 1983-1984. Gekweld door de commotie rond het vertrek van Johan Cruijff naar Feye noord pakte Ajax in een, alweer, soppig Olympisch Stadion vernieti gend uit. Het werd de wedstrijd van de nog piepjonge Marco van Basten. Drie van de acht Ajax-doelpunten droegen zijn signatuur waarvan de laatste de vrucht was van uiterst subtiel voetenwerk. U weet wel, zo'n aktie waar Marco het patent op schijnt te hebben 8-2 was de einduitslag die Amster dam in vervoering bracht. Monsterzege's voor Feyenoord Ook in Rotterdam werden er uiteraard vele pagina's historie geschreven. Rotterdammers refere ren natuurlijk graag aan de monster- zege's, behaald in de seizoenen 1960-1961 en 1964-1965. Toen werd het respektievelijk 9-5 en 9-4 voor Feyenoord. En in de seizoenen '85-'86 en '86-'87 wist Feyenoord steeds de punten uit Amsterdam mee te nemen. Momenteel zit Ajax echter in een ideale serie. De laatste drie uit wedstrijden leverden steeds winst op en vorig seizoen bleek Ajax in De Meer ook al te sterk voor de mannen uit Rotterdam-Zuid. 9

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 9