DE Bi 1987 'Ji ALS KWALITEIT DE KANS KRIJGT. 4 Het seizoen 1986-1987 was voor Ajax het jaar van de Europese herrij zenis. Voor het eerst sinds veertien jaar stond de trotse Amsterdamse club weer in de Europacup-finale, al was het dan "maar" die bij de Bekerwinnaars, en besloot die boven dien winnend. Met Johan Cruijff als voor de hand liggend uithangbord stond Ajax weer in alle buitenlandse bladen en kom men in Onze, in World Soccer en in Guerin Sportivo weer alles over het elftal uit De Meer lezen. Gram Binnenslands was er de pijnlijke conclusie dat Ajax in de competitie weliswaar aantrekkelijk liep te voet ballen, maar aan het eind van de rit telkens overvleugeld werd door PSV. De greep naar de macht van de Eindhovense club werd met lede ogen aangezien door de Ajax- aanhang, die niet naliet er fijntjes op te wijzen dat er maar liefst vijf ex- Ajacieden in het Eindhovense elftal rondliepen en dat het met de kapi taalkrachtige steun van een niet met name te noemen gloeilampenfabriek prettig handelen was op de transfer markt. Dat alles nam niet weg dat Ajax in eigen land voorlopig even genoegen moest nemen met een plaats op het tweede plan, en zijn gram moest zien te halen via het Bekertoernooi. Dat lukte wonderwel, want na de suc cesvolle greep naar de bokaal in 1986 ging de ongeslagen reeks voor Ajax in het nieuwe seizoen vrolijk verder. Naar Zuilen De eerste twee ronden kwam het weerwerk van amateurploegen. En Marco van Basten bewees in de Bekerfinale tegen FC Den Haag andermaal zijn grote waarde. Van Basten, die we hier in aktie zien tegen het Roemeens elftal, tilde Ajax in de verlenging van 2-2 naar 4-2 en had daarmee een groot aandeel in de triomf. hoewel menige semi-profclub door misplaatste arrogantie tegen dergelij ke ploegen onderuitgesmakt pleegt te worden, maakte Ajax geen fouten. De eerste ronde leidde naar Zuilen, het inmiddels door Utrecht opgeslok te plaatsje dat de thuisgrond van Elinkwijk herbergt. Een club die een niet overdreven met successen bela den, maar wel smaakvol betaald ver leden kende. Waarin het vooral naam maakte door als eerste Nederlandse club een Surinaamse speler aan te trekken: Humphrey Mijnals, al snel gevolgd door zijn broer Frank en la ter de van Blauw-Wit overgekomen Erwin Sparendam. De club ook waar Piet Kraak zijn laatste dagen als semi-prof had gesleten, en Reinier Kreijermaat zijn eerste. En een club tenslotte die ook in zijn betaalde car rière slechts zelden van Ajax had kunnen winnen en dat op 11 oktober 1986 ook niet zou gaan doen. Al voor de rust was bereikt was het duidelijk dat er voor Elinkwijk geen onsterfelijke roem te verdienen was. Via Van Basten, Bosman, nogmaals Van Basten en de Schotse aankoop Alastair Dick had Ajax een 0-4 voor sprong genomen en kon het zich ver oorloven Norbart nog tegen te laten scoren. De volgende dag, zondag, was live via de radio de reactie te vernemen van de volgende tegenstander, Rheden, dat na strafschoppen Hel mond Sport naar huis had gestuurd. Ajax werd in de kantine met luid ge juich begroet. Ook na de wedstrijd kon Rheden tevreden op het treffen met de Amsterdammers terugzien. Rheden, ook al een voormalige semi- profclub, verloor weliswaar, maar had de Ajacieden tot tien minuten in de tweede helft laten werken voor hun geld. Toen brak Van Basten de ban, waarna Winter tenslotte nog voor 0-2 zorgde. Via Groningen naar de finale De halve finale vroeg meer moeite van het Ajax-elftal. FC Groningen, een bijna traditionele Beker tegenstander, wist in Amsterdam van geen wijken. Ondanks een veldover- Dan gaan we weer eens ouderwets genieten. Dat staat vast. Wanneer kwaliteit aan vakmanschap wordt gekoppeld, scoren we. Gegarandeerd! En dat geldt niet alléén voor voetbal. Uw bandenvakman weet wat het betekent een uitgebalan ceerd team van kwaliteitsbanden te hebben. De vele voordelen, de besparing op benzine en autokosten, het veiligheidsaspekt enz. Vraag 't hem maar eens. Jan van Galenstraat 4 Centrale Markt Amsterdam Tel. (020) 822238 of 823427

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 4