Lastig? Spirit vasthouden 4 Hebben we de échte Richard Witschge gezien? Die vraag, gesteld na het bril jante duel met PSV, zal door velen be vestigend zijn beantwoord. De 19-jarige middenvelder voetbalde met een elan en allure om van te smul len. Als een grootmeester zette hij af en toe het spel naar zijn hand. Opval lend hoogtepunt in die uitblinkersrol was natuurlijk die aktie acht minuten na rust. Richard ontving de bal diep in de speel helft van PSV, op zijn favoriete linkerkant. Een stijlvolle beweging bracht een tegenstander uit balans en Richard gleed, bal aan de voet, naar de rand van het strafschopgebied. Een geweldige uithaal en de bal spatte te gen de paal. De messcherpe reaktie van Stefan Pettersson zorgde er voor dat de geschiedenisboeken over een paar jaar ons geheugen kunnen opfris sen maar voor velen was Richards voorbereiding onvergetelijk door de schoonheid van de coördinatie. Vragen we de jongste Witschge-^elf of we inderdaad de ware Richard hebben zien spelen dan is het antwoord, opval lend genoeg, 'Nee'. 'Ik geloof wel dat ik op de goede weg ben', legt Richard nader uit, 'maar ik speel nog niet met het speelse gemak waarmee ik bijvoorbeeld in het tweede elftal voetbal. Ook zondag tegen PSV ging er nog genoeg mis. Op sommige momenten was er onnodig balverlies. Kwam op een gegeven moment ook door de vermoeidheid want, al zeg ik het zelf, ik heb hard gewerkt. Ik pen delde zo'n beetje tussen Gerald Vanen burg en Ronald Koeman. Speelde Vanenburg naar mijn kant dan was hij mijn man. Kwam Koeman op en speelde Vanenburg dieper dan moest ik Koeman blokkeren. Het ging niet slecht maar ik ben er van overtuigd dat het nog beter kan.' Het zijn woorden die getuigen van een gezonde zelfkritiek. Zelfkritiek die je niet zo één, twéé, drie verwacht bij een voetballer die wel eens als 'lastig' ge kenmerkt wordt. Is Richard Witschge lastig? Richard: 'Valt wel mee denk ik. Mis schien dat ik soms wat moeilijk over kom omdat ik niet alles meteen aan neem. Het ligt in mijn speelstijl dat ik doe wat me ingegeven wordt. Dat lijkt dan eigenwijs maar ik vind ook dat juist dat mijn kracht is. Met die instel ling ben ik ook zover gekomen. Ik blijf er bij dat je je eigen persoonlijkheid moet houden.' Niettemin, Richard Witschge's talent stond nooit ter diskussie maar de weg naar de top ging niet over rozen. Dat had niet alleen met de logische ont- plooiïng van jonge voetballer naar heu se prof te maken maar deels ook met de militaire dienst. Die wilde niet vlot ten en uiteindelijk werd Richard van wege allergie daar voortijdig uit ontslagen. De wat stagnerende ontwikkeling van Witschge II bracht het trainersduo Kohn/Van Gaal er herhaaldelijk toe op Richard in te praten. 'Ja, dat klopt', beaamt Richard Witsch ge. 'Ze zeiden dat ze me al eerder dichter bij het eerste elftal hadden ver wacht. Ik denk dat ik de laatste tijd veel heb geleerd. Ik speel meer voor de ploeg en vanuit die taak probeer ik dan wel extra's toe te voegen. Toch moet dat speelse, die fantasie wel blij ven. Na verloop van tijd zal ik net zo moeten spelen als in het tweede. Dat is een kwestie van tijd en gewenning. Ik voel dat ik sterker wordt.' Betekent de overwinning op PSV een nieuwe ommekeer, net als in de eerste helft van het seizoen? 'Het zou best kunnen', antwoordt Ri chard, 'Alleen, in voetbal kan je zulke dingen nooit met zekerheid zeggen. Het blijft een raar spelletje. Als ik heel eerlijk ben geloof ik niet dat PSV die vier punten voorsprong nog uit handen geeft maar wij worden wel dik tweede. We moeten in elk geval zo doorgaan, de spirit van die wedstrijd tegen PSV vasthouden.' Aldus Richard Witschge, het gepolijste middenveldtalent van Ajax die vast nog wel eens een schommeling in zijn vorm zal hebben maar waarvan we ze ker weten dat de pure klasse er is.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 4