AJAX-HAARLEM Niet blijven zweven Transfusie Zonder Stanley, met Lloyd I 3 In de voetbalwereld is de stap van de hel naar de hemel (en niet te vergeten andersom) vaak maar een kleine. Dat bewijs werd vorige week weer eens ondubbelzinnig bewezen. We gaan even terug in de tijd. Woensdag 15 maart. FC Groningen—Ajax. In één van de minste wedstrijden raakt Ajax de bodem van het kunnen. Geen inspiratie, geen strijdlust en een Groningse traktatie op een schrijnende 3—0 nederlaag. Ajax uit de Beker en aan het eind van de week wacht grommend de prestige- slag met PSV. Zeer weinigen zullen wat voor de Ajax- kansen in Eindhoven hebben gegeven. Maar zié, de mysterieuze krachten in de sport voegden een nieuw raadsel achtig hoofdstuk toe aan de rijke geschiedenis. Het geknakte, vernederde, beschimpte en verlaten Ajax richtte zich in de Lampjesstad getergd op. Met een hartveroverende mentaliteit als basis voor de immer aanwezige klasse werd PSV afgetroefd. In een prachtige wedstrijd schoot Ajax alle PSV-records aan flarden. En dan is het lekker schrijven op de maandagmorgen, terwijl Amsterdam zich lichtvoetig en opgewekt naar de arbeid begeeft. Genietend van de zege. Het mag, maar net zo min als de Ajacieden zelf mogen we blijven zweven op het succes tegen PSV. De regerend landskampioen heeft een flinke opdoffer geïncasseerd maar blijft dankzij de vier punten voorsprong toch favoriet voor de titel. Wil Ajax zich vastklampen aan de laatste strohalm, dan mag het geen fouten meer maken. Om te beginnen vandaag niet. Op deze Tweede Pinksterdag vormt Haarlem de barricade die genomen moet worden. Geen onoverkomenlijke hindernis maar ook geen, die licht zinnig aan de laars kan worden gelapt. Echte grote namen ontbreken er in de selektie van trainer Dick Advocaat maar de door hem gepropageerde kollektieve kracht werpt vruchten af. De heenwedstrijd tussen Ajax en Haarlem, beslist door een gulden vol treffer van Dennis Bergkamp, toonde Haarlem als een stugge opponent. Vanmiddag zal het, ondanks de rood witte koestering van De Meer niet anders zijn. Tijd om het elftal van Haarlem onder de loupe te nemen. Onbetwist eerste doelman is Edward Metgod. Als jong, veelbelovend talent volgde hij zo'n tien jaar terug Rob Boersma op onder de Haarlem-lat. In 1982 debuteerde Metgod als 21 -jarige in Oranje. Hoewel zijn kwaliteiten nimmer ter diskussie stonden vond hij vorige week pas weer de weg naar de nationale selektie. De verdediging vóór Metgod onder ging de laatste anderhalf jaar een stevige transfusie. Typische Haarlem namen als Martin Haar, Keith Masefield en Chris Verkaik maakten plaats voor - nog - vrij onbekende jonge groot heden als Ortwin Linger, Cees Baas en Michel Doesburg. Oudste man in het defensieve gezelschap is André Stafleu die zijn jongens met geestdrift en ervaring leidt. De middenlinie herbergt in Arthur Numan en Rob Matthaei voetballers met toekomst. De met een hardnekkige blessure tobbende Raymond Atteveld (toekomstig libero) kan daar aan worden toegevoegd. Een nieuw gezicht bij Haarlem is dat van Karei Bouwens. Een slimme routinier Grote blijdschap ontlaadt zich bij Stanley Menzo wanneer zijn kameraden opnieuw hebben gescoord tegen PSV. In de titanenslag van vorige week speelde Stanley een uitblinkersrol. Met fantastische reddingen bewees hij dat zijn niet-uitverkiezing voor Oranje een grove miskenning was. Jammer was dat Stanley het einde van de wedstrijd in Eindhoven niet haalde. Een liesblessure dwong de Zwarte Panter tot overgave zodat vanmiddag waarschijnlijk Lloyd Doesburg het keeperswerk op knapt. die terug kwam na ernstig blessureleed (Achillespees) bij FC Den Haag. Vroeger speelde Wout Holverda als zwervende, vaak scorende spits. Nu penetreert hij liever vanuit het middenveld. Pure aanvallers én ex-Ajacieden (zij het van verschillende generaties) zijn Marcel Peeper en Rini van Roon. Linkerspits Peeper, die volgend seizoen de kleuren van FC Twente verdedigt, tovert bij vlagen mooie, fantasierijke akties uit zijn schoenen. Van Roon daarentegen is minder gepolijst maar wel altijd gevaarlijk. Waar en voor wie hij ook speelt, Van Roon is steevast goed voor een acceptabele jaarproduktie, al is Wout Holverda momenteel de scherpste schutter van Haarlem (acht goals). In het Ajax-elftal van hedenmiddag zal Stanley Menzo hoogstwaarschijnlijk ontbreken. De wat pure klasse en talent betreft beste doelman van Nederland maakt een seizoen met tegenslagen door. Tegen PSV bewees Stanley al dat tegenvallers een man sterker kunnen maken. Jammer dat een liesblessure hem het spelen tegen Haarlem belet maar zijn opvolger, Lloyd Doesburg, heeft ook klasse te over. Voor hem én voor de hele Ajax- ploeg is het duel tegen de Rood- broeken een voortreffelijke gelegenheid zich andermaal te bewijzen als een echte topper. Fjde|io AFC AJAX Administratie Middenweg 401 1098 AV Amsterdam Tel. 020-946515 654440 Telex 12415 UITGAVE Frisch Drukkerijen BV Duivendrechtsekade 87-88 1096 AJ Amsterdam Tel. 020-930865 Telex 10299 TEKST Inter Football Hoger Einde Zuid 6/7 1190 AB Ouderkerk a/d Amstel Tel. 02963-4441 Telex 12337 ADVERTENTIE-ADRES Target Planning Singel 372 1016 AH Amsterdam Tel. 020-259517 240789 Fax: 020-381725 FOTOGRAFIE: Jan Onclin, Louis van de Vuurst e.a.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 3