11» Willem/ ALS KWALITEIT DE KANS KRIJGT. Tei. (020) 822238 ot 823427 bandentechniek Ditmaal tapte PSV uit een ander vaatje. Het zette Ajax flink onder druk. Rob Landsbergen was na een half uur de maker van de voor PSV verlossende treffer, en in de tweede helft maakte Thoresen 2-0. Een ver lenging stond beide ploegen dus te wachten, waarin de score overigens weer bij 0-0 begon (immers, "uit" gemaakte doelpunten telden niet lan ger dubbel, bent u daar nog?). Al binnen een minuut zakte de moed bij alles wat Ajax was in de schoenen toen Halvar Thoresen scoorde. Een half uur lang bleven alle pogingen tot de gelijkmaker vruchteloos, tot de al lerlaatste seconde. Ernie Brandts, toch een ervaren international, speel de de bal terug op Pim Doesburg, maar raakte de bal net niet zuiver genoeg, zodat beide spelers een ogenblik later wanhopig in de grond wensten te verdwijnen. Op het aller laatste moment had PSV zichzelf de finale toch nog uit handen geslagen. Voor Ajax natuurlijk een opsteker van jewelste, voor PSV een geduchte af knapper. Dat bleek al snel in de strafschoppenserie. Thoresen en Jung Moo Huh schoten onzuiver, Lerby en Ophof deden hun werk moeiteloos. Nadat Poortvliet voor 2-1 had gezorgd leek Kieft het Ajax-feest nog te zullen verstieren door zijn strafschop te missen. Lokhoff en Schoenaker scoorden wel en tenslot te dompelde een misser van Wild schut PSV in doffe ellende. Maatje te groot Daarmee was Ajax naar de mening van velen eigenlijk al bekerwinnaar, want degradatiekandidaat NEC, na twee gelijke spelen en een onbesliste verlenging op strafschoppen overwin naar van Haarlem, gold niet als een tegenstander van formaat. Toen de finale (ook in twee wedstrijden) kon beginnen, waren twee dingen duide lijk: Ajax was, na een 3-3 tegen Feyenoord, de nieuwe landskam pioen en NEC moest, na een 1-0 ne derlaag bij PEC Zwolle zijn ambities een divisie lager zoeken. Tegelijkertijd waren den Nijmegena- ren nota bene zeker van Europees voetbal, of ze de bekerfinale van Ajax zouden winnen of niet. Dat gebeurde dus niet. Ajax bleef duidelijk een maatje te groot voor een NEC dat weinig meer kon doen dan zijn best. In de thuiswedstrijd hielden de oosterlingen lang stand. Nadat Lerby kort na rust Ajax aan de leiding had gebracht, zorgde Dick Mulderij zelfs nog voor een gelijkma ker. Schoenaker en Ophof tilden de score echter naar 3-1 In de return zat het venijn ook pas in de tweede speelhelft. Opnieuw was het Ajax dat onmiddellijk na rust scoorde, via Vanenburg, die zes minuten later iedere twijfel, zo die er nog was, wegnam met een tweede treffer. Henk Grim mocht vanaf de stip nog een kosmetische correctie in de stand aanbrengen, maar in de 69e minuut viel de laatste genade klap. De man die hem toebracht was de man wiens naam in die dagen (en niet alleen in die dagen) op ieders lip was: Johan Cruijff. Voor het laatst droeg hij de kleuren van Ajax, dat zijn contract niet verlengd had. Een jaar later stond Cruijff opnieuw met de Beker in de handen, van zijn re vanche genietend in het shirt van Feyenoord, waarbij in de achtste fi nale Ajax gewipt was. Met Cruijff ver lieten ook Lerby, Schrijvers en Kieft de Amsterdamse club. Het einde van een tijdperk, maar hoe vaak zijn die woorden al niet gevallen? Evert Vermeer Dan gaan we weer eens ouderwets genieten. Dat staat vast. Wanneer kwaliteit aan vakmanschap wordt gekoppeld, scoren we. GegarandeerdEn dat geldt niet alléén voor voetbal. Uw bandenvakman weet wat het betekent een uitgebalan ceerd team van kwaliteitsbanden te hebben. De vele voordelen, de besparing op benzine en autokosten, het veiligheidsaspekt enz. Vraag 't hem maar eens. Jan van Galenstraat 4 H \\W Johan Cruijff in aktie tijdens zijn laatste jaar als speler van Ajax. Dat jaar zou hij met een "double" afsluiten. Die afsluiting kreeg met Ajax' laatste Bekergoal in de finale een apart tintje. 7

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 7