OE BEKERS IMN AJUX: 1979 6 na aan de schenen. In de rust van de eerste wedstrijd, in Volendam, Leidde de underdog verrassend met 2-0 door treffers van veteraan Fred André en Jaap Braan. Tot overmaat van ramp zag Ajax de immer betrouwbare doel man Piet Schrijvers vlak voor rust ge blesseerd naar de kleedkamer vertrek ken en moest het zijn vertrouwen stel len in reserve-doelman Rob Tervoort. Een succes was deze wissel niet. Ter voort akteerde dermate onzeker dat de nodige paniek in de verdediging het gevolg was en Ajax uit warren moede maar zoveel mogelijk in de aanval ging. En nog met succes ook, want voor de volgende drie kwartier vol wa ren. had Clarke een penalty benut en hadden Ling en Arnesen vervolgens Ajax naar een voorsprong geschoten. Dat in de slotfase Jan Taze Plat alsnog een gelijkspel bedong, was niet meer dan terecht. Omdat de drie treffers in de uitwed strijd eventueel de doorslag zouden kunnen geven, had Ajax in de return zodoende normaal gesproken aan een gelijkspel genoeg. En meer was Volen dam ook absoluut niet van plan af te staan. Pas tien minuten voor tijd scoor de Lerby voor Ajax. Toch zou enkele minuten later Volendam alsnog voor spanning zorgen toen Keje Molenaar een strafschop achter Sjaak Storm schoot. Storm, die, achttien jaar oud, als vierde doelman de voorkeur had gekregen boven Tervoort en de gebles seerde Piet Schrijvers en Peter Jager. Na driemaal op rij de KNVB-beker in de zak te hebben gestoken kwam het einde van de fraaie reeks snel en ontluisterend. Pas in 1978 stond Ajax weer in de fi nale, waar in het "eigen" Olympisch Stadion de nouveau-riche van AZ '67 Maar de finaleplaats had goede moed gegeven voor het seizoen 1978-1979, waar in de tweede ronde (de eerste mocht worden overgeslagen) het wei nig vreeswekkende Eindhoven (EW in de regio) naar de Watergraafsmeer kwam. Het werd toch even schrikken voor Ajax, toen Cees Schapendonk al na vijf minuten voor een achterstand zorgde, maar binnen een minuut maak te de nieuwe Engels spits Ray Clarke voor Ajax gelijk, en halverwege de tweede helft had Sören Lerby met twee doelpunten orde in de tent gebracht, al kon Eindhoven door Van Blijderveen in de laatste minuten nog voor een eervol einde zorgen. In de derde ronde wachtte Roda JC, een zeer regelmatige tegenstander voor Ajax in het bekertoernooi. Op nieuw trof Ajax het thuisvoordeel, en dat nam een belangrijke angel weg uit het zelfvertrouwen van de Limburgers, die een geduchte aanval konden op stellen in Adrie Koster, Dick Nanninga en Pierre Vermeulen. Die aanvalslinie kwam echter niet tot scoren. Die van Ajax, dat de van Fortuna SC overgeko men Hans Erkens verrassend als spits had ingezet, wel.' Erkens scoorde twee maal tegen zijn streekgenoten, en Ling vervolmaakte de eindstand tot 3-0. Fortuna, geen probleem Het reglement had voor de kwart- en halve finale sinds een jaar een wijzi- ging ondergaan; in de hoop tot betere toeschouwersaantallen te kunnen ko men had de KNVB besloten dat deze rondes in twee wedstrijden, volgens het beproefde uit-en-thuisprincipe, zouden worden verspeeld. Dat IS bracht echter met zich mee dat de kans op verrassingen zo goed als uitgesloten kon worden beschouwd. Een topclub kan zich in één wedstrijd nog wel door een mindere broeder la ten verrassen. Wanneer er echter een return komt, zal dit in de meeste ge vallen alsnog worden weggetrokken. In de kwartfinale maakte dat Ajax ove rigens weinig uit. Fortuna SC, toen nog in de eerste divisie uitkomend, kon geen vuist maken en werd op eigen ter rein al in de eerste helft door Clarke en Arnesen naar een 0-2 achterstand ge holpen, waarna Ajax de wedstrijd kalm kon uitspelen. Dat kalme uitspelen werd in de return wedstrijd voortgezet, zodat 3.400 half slapend slechts Ray Clarke tweemaal zagen scoren, de eerste keer vanaf de stip, en Ajax twee weken later, op 18 april 1979, voor de halve finale konden aantreden tegen een populaire tegen stander, Volendam. De mannen uit het Zuiderzeedorp hadden geen best sei zoen en zouden tenslotte het gevecht tegen de gradatie andermaal verliezen. Niettemin legde het Ajax het vuur zeer aan een treffer van Henk van Rijnsoe ver genoeg had om Ajax andermaal van de beker af te houden. Een ex-Twente-speler verdedigde in de Beker finale van 1979 het Ajax-doel: Piet Schrijvers, de keeper die de Amsterdammers in de zomer van 1974 was komen versterken.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 6