AJAX-FC TWENTE Een klein vloekje ontsnapte twee zon dagen geleden aan de Amsterdamse lippen. In De Meer had Ajax de tanden stukgebeten op PEC Zwolle en direkt na afloop kwam het bericht binnen dat PSV eveneens een punt had laten lig gen, op twintig kilometer van Amster dam, bij Volendam. Een uitgelezen mogelijkheid om de "prooi" binnen grijpafstand te krijgen was voorbijgegaan. Erger, de Eindho- venaren waren "op punten" winnaar van die kompetitieronde. In elk geval in psychologisch opzicht. Ajax verbeet zich stil in een hoekje om de gemiste kans en in Eindhoven werd er ongetwijfeld opgelucht ademgehaald. Niks geen hete adem die de PSV-ers nerveus zou moeten maken. De marge bleef drie punten en de fraaie reeks re sultaten van Ajax had een deukje op gelopen. Inmiddels is ook de wedstrijd tegen Sparta achter de rug en het spookte op het Kasteel. De 3—2 nederlaag heeft Mokum weer met bei de benen op de grond gebracht. Wel licht staken de verhalen van Ajax als eerste gegadigde voor de landstitel toch net iets te snel de kop op, was de wens teveel de vader van de gedachte. Beide benen op de grond en op koud zeil dus en van daaruit moet, met de blik op oneindig, een nieuwe start wor den gemaakt. Wat er elders op de voetbalvelden gebeurd is al dan niet mooi meegenomen maar in de allereer ste plaats moet Ajax aan zichzelf den ken. Iedere wedstrijd staat op zich, om te beginnen die van heden: Ajax—FC Twente. Mooie klassieker Dat duel hoort zeker tot de mooie klas siekers die de Eredivisie te bieden heeft. Grote namen en fraaie gebeurtenissen tekenen de geschiede nis van deze wedstrijd die ook nu weer twee ploegen uit de bovenste laag van het betaalde voetbal tegenover elkaar brengt. In een nostalgisch visioen zien we mannen van het eerste uur als Sjaak Swart, Willem de Vries, Spitz Kohn (ja, ja), Ton Pronk, Issie ten Donkelaar, Wim Suurbier, Theo Pahlplatz, Gert Bals, Epi Drost, Bennie Muller en Jo- han Zuidema voorbijtrekken, samen met hoogtepunten als de strapatzen van Piet Keizer tegenover Rene van de Kerkhof, de Gemiste Kans van Eddie Achterberg, de Bep Baphuisgoal van Dick Schoenaker, de bloedstollende 4-4 van 1985... Nieuwe generaties volgen het spoor en zorgen voor verse blijdschap en dramatiek. Over jaren zal er met gepaste wee moed gesproken worden over de duels tussen Rob Witschge en Patrick Bosch, Mark Verkuijl en Pieter Keur, Danny Blind en Pieter Huistra en Jan Wouters en Wim Balm. Duels die deze editie van Ajax-FC Twente extra uit straling geven. Derde jaar, oogstjaar Drie jaar geleden keerde Kees Rijvers terug bij FC Twente. Aan hem werd de schone taak toebedeeld om FC Twente met beleid weer terug te brengen naar de vaderlandse voetbaltop. Rijvers wijdde zich aan die opdracht op de hem eigen wijze: met veel liefde, voor zichtigheid en de nodige koppigheid. Zijn aanpak wierp eerder dan verwacht vruchten af. Een plaats in de sup-top was eigenlijk pas voor dit derde Rijvers-jaar gepland, maar al vorig sei zoen timmerde FC Twente in de hoge re regionen aan de weg. In de nakom- petitie liep het op een haar na Euro pees voetbal mis. Rijvers, die zich tegenwoordig op de Twentse achtergrond bezighoudt met de jeugd en het coach-werk over laat aan de ambitieuze Theo Vonk, heeft ontegenzeggelijk goed werk gedaan. Van het uiteindelijke oogsten zal hij in stilte genieten. De ex-bondscoach ver laat FC Twente aan het eind van dit seizoen. Bereiken de Tukkers Euro pees voetbal dan mag hij een deel van zijn missie als geslaagd beschouwen, al zal hij het gedegen fundament dat hij in Enschede legde belangrijker vinden. Met dat fundament bedoelen we de opleiding en doorstroming van jong ta lent. Zo'n vijftig-zestig procent van het FC Twente-elftal komt uit de eigen ge lederen voort en uit Overijssel sijpelen berichten dat meer talenten staan te trappelen van ongeduld om door te stoten. Westerse import en Huistra Tot de "import" van FC Twente hoort doelman Hans de Koning die na een voetballeven bij AZ toe was aan een nieuwe uitdaging. Vóór hem een kompleet Twents defen sief kwartet: Wilfried Elzinga, neo- international Fred Rutten, André Paus en Andy Scharmin. Tussen de ex-Spartaan Robin Schmidt en oud Haarlemmer Wim Balm loopt een van de jonge talenten van FC Twente: de begaafde Marco Roelofsen. Vorig seizoen kwam Roelofsen over van WOG en debuteerde, hier in De Meer, tegen Ajax. Een Fin, een Fries en een Zandvoorter vormen het gemêleerde gezelschap voorin. Bedoeld worden respektievelijk Mika Lipponen (jaren geleden korte tijd op proef bij Ajax), Pieter Huistra (een hevige konkurrent voor onze Rob Witschge in Oranje) en de onbereken bare, vaak miskende Piet Keur. Het zijn drie totaal verschillende per soonlijkheden die elkaar toch goed aanvullen, al is het de vraag of coach Vonk het aandurft ook tegen Ajax met drie aanvallers te spelen. Als mogelijke remplacanten heeft vonk de verdediger/middenvelder Patrick Bosch, middenvelder Ben Neijenhuis of Patrick Dikken achter de hand. Ja zeker, alledrie Tukkers! Zelfbewustzijn en klasse Kijken we nog een keertje achterom dan kan Ajax de nodige inspiratie put ten uit de eerste geleden nederlaag te gen FC Twente. In het Diekman- stadion werd het aan het begin van dit seizoen 2—1 en die plooi in het Ajax- blazoen moet vanmiddag worden rechtgetrokken. De wedstrijd van vorig seizoen in Amsterdam kan als lichtend voorbeeld dienen. Toen vernederde Ajax de timide Twentenaren met 6—1. Vanmiddag gaat Ajax er weer volop te genaan. We praten niet over eventuele mutaties in het elftal en we kijken niet naar andere wedstrijden. Het enige wat telt is het bekende Amsterdamse zelf bewustzijn en de ruim aanwezige klas se. Daarmee moet FC Twente worden afgetroefd en de punten worden binnengehaald. Fidelio AFC AJAX Administratie Middenweg 401 1098 AV Amsterdam Tel. 020-946515 654440 Telex 12415 UITGAVE Frisch Drukkerijen BV Duivendrechtsekade 87-88 1096 AJ Amsterdam Tel. 020-930865 Telex 10299 TEKST Inter Football Hoger Einde Zuid 6-7 1190 AB Ouderkerk a/d Amstel Tel. 02663-4441 Telex 12337 ADVERTENTIE-ADRES Target Planning Singel 372 1016 AH Amsterdam Tel. 020-259517 240789 FOTOGRAFIE: Jan Onclin, Louis van der Vuurst e.a. 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 3