FC TWENTE: SUCCESVOLLE TWEE-EENHEID 17 De afname van de hoeveelheid clubs sinds het begin van het betaald voetbal met meer dan de helft heeft zich ruw weg op twee manieren voltrokken: de verdwenen clubs gingen of zelf failliet of retour amateurs, dan wel bundelden de krachten met een streekgenoot. Tot die laatste groep behoort ook FC Twente, dat in 1965 ontstond uit het samengaan tussen SC Enschede en Enschedese Boys. Daarmee werd het betaalde voetbal beroofd van twee clubs met een lange en rijke geschiedenis. Enschedese Boys was de oudste van de twee fusiepartners. Opgericht in 1906 als "Lotisico", een naam die een jaar later werd gewijzigd in "Excelsior" en in 1910 in Enschedese Boys. En daarmee waren de Twentenaren de eerste die het toevoegsel "boys" ge bruikten, zoals dat later ook in Zwolle en Alkmaar zou opduiken. In 1912 volgde intrede in de NVB en al een jaar later promotie naar de tweede klasse. Een nieuwe promotie volgde in 1922 naar de eerste klasse, waaruit de Boys in 1929 na een verloren beslis singswedstrijd tegen Wageningen weer verdwenen. Nog tweemaal volgde pro motie, en in 1950 pakte Enschedese Boys de afdelingstitel. In de kam pioenswedstrijden ontmoette het onder meer Ajax, dat in Enschede met 2-0 won (doelpunten Los en Fischer), in Amsterdam met dezelfde cijfers (Brok man n en Drager). De Boys konden geen potten breken en eindigden als laatste. Nadat in 1950 de afdelingsge- wijze indeling in een landelijke werd omgezet, ontmoetten de twee clubs el kaar nog enkele malen, met onder meer 0—4 en 5—2 zeges voor de Boys. In het betaalde voetbal slaagden de Boys er nimmer in hoger te spelen dan de eerste klasse. SC Enschede Anders liep het met SC Enschede, dat zich altijd op het hoogste niveau be woog. Enschede, in 1910 ontstaan uit een fusie tussen Hercules en Phenix, had tot 1916 nodig om de eerste klas se te bereiken en is daaruit sindsdien nooit meer gedegradeerd. De club haalde vijfmaal een afdelingskampioen schap, in 1924, 1926, 1932, 1936 en 1943, met eenmaal, in 1926, de lands titel als vervolg. De eerste (kam pioenswedstrijd tegen Ajax vond plaats op 24 april 1932, toen in het Twentse op 3—3 geëindigd werd. Zes weken later won Ajax in eigen huis de beslissende wedstrijd met 3—1. In 1952 werd voor het eerst bij de Am sterdammers gewonnen, toen Albers tweemaal raakschoot: 1 -2. Ook in het betaald voetbal draaide SC Enschede doorgaans in de top mee. Eenmaal, in 1958, miste het op een haar de landstitel, toen in Nijmegen een beslissingswedstrijd tegen DOS pas in de derde verlenging verloren werd door een treffer van Tonnie van der Linden. Nimmer de landstitel Het samengaan van de eeuwige sub topper in 1965 met zijn kleinere buur man veranderde in feite weinig aan de status van Enschede, thans FC Twente. Ook de Twentenaren speelden bijna doorlopend een stevige rol in het eredi visieklassement, maar grepen immer naast de landstitel. Tweemaal was het daar zeer dicht bij. In 1968-1969 stond het lang bovenaan (o.m. door een 5—1 zege op Ajax), maar miste het de laat ste kans door een 2-0 nederlaag bij datzelfde Ajax, met als meest menora- bel moment de misser van Eddy Ach terberg voor een leeg doel. In 1974 scheidden slechts twee punten Feye- noord en Twente aan de top, waarbij de Rotterdammers de beslissende wedstrijd met 3-2 in hun voordeel be slist hadden. In de UEFA-Cup maakten de Twentenaren in deze periode veel indruk door hun sterke middenveld; routiniers zullen zich de wedstrijd te gen Ipswich herinneren waarin Twente tien minuten achtereen in balbezit bleef! Na de gouden jaren onder het trainers duo Kees Rijvers/Spitz Kohn, met als grootste namen Dick van Dijk, Pahl- platz, Jeuring, Van der Vall, Notten en Arnold Mühren, zakte FC Twente enigszins terug en in 1983 volgde zelfs de degradatie. Al na een jaar eer ste divisie kwam Twente terug, en heeft nu, enkele jaren later, de oude status in de subtopper herwonnen. Een over winning in de Watergraafsmeer echter is er nog steeds niet te bejubelen ge weest; de laatste maal dat dat plaats vond was nog in de Enschede-tijd: de allerlaatste kompetitiewedstrijd van de oude club, op 2 mei 1965, eindigde in De Meer op 1 —2, door doelpunten van Piet Keizer (1 e minuut), Johan Plage- man (25e) en Hennie Weering (44e). Evert Vermeer Robin Schmidt als Spartaan in duel met zijn huidige elftalgenoot André Paus. Vanmiddag strijden beide Twentenaren zij aan zij in De Meer tegen Ajax.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 17