DE BEKERS IUN AJAX: 1971 6 slechts een club in Europa, het Schot se Celtic, in 1967 had weten te voltooien. De ambities werden al meteen bij het begin van het seizoen enigszins ge temperd door een taaie liesblessure van de centrale pion in de plannen, Jo- han Cruijff. Voor de frele Betondorper in de ploeg terugkeerde, had Ajax ze ven punten verloren en keek dus met een al tegen een achterstand aan. Een achterstand overigens die gaandeweg het seizoen weer werd ingelopen om tenslotte uit te monden in een nek-aan- nekrace in de slotfase. In de Europacup werden inmiddels twee weinig aansprekende tegenstan ders opzij geduwd: 17 Nendori uit Al banië en de Zwitsers van FC Basel. Hiep hoi, Heracles Op 8 november 1971 begon voor Ajax het bekertoernooi met een duel bij en tegen Heracles in de tweede ronde. Voor de eerste ronde was Ajax als be kerverdediger vrijgesteld. Het programmablad van Heracles, met de fraaie naam 'Hiep hoi, Heracles thuis' gaf de thuisclub weinig hoop op succes. En kreeg binnen drie minuten al gelijk, toen Ajax de leiding nam door treffer van de nieuw aangetrokken, veelbelovende, middenvelder Johan Neeskens. Na een half uur liet Johan Cruijff zien dat hij weer terug was, en een kwartiertje voor tijd zette Dick van Dijk de puntjes op de i. Ook in de derde ronde trof Ajax een eerste-divisieclub, ditmaal in eigen huis. Inmiddels was het voorjaar aan gebroken en was de persoon van Horst Blankenburg, een volkomen on bekende -maar verbazend sterke aan koop van Rinus Michels, in de verdedi ging zijn opwachting komen maken. De Bosschenaren werden al voor de rust volledig overrompeld. Cruijff, twee maal Van Dijk en tenslotte Gerrie Müh- ren scoorden, de laatste uit een straf schop. Dat was zijn eerste penalty van een lange rij. Gerrie wekte respekt door de zuiverheid van zijn strafschop pen. Op de training haalde hij wel de circustruk uit de penalties achter het standbeen om loeihard in de kruising te jagen, maar dergelijke frivoliteiten werden, zo luidt het verhaal, door Mi chels in de wedstrijd niet op prijs ge steld. Maakte niet uit trouwens, Mühren faalde hoogst zelden vanaf de stip. In de tweede helft sloofde Ajax zich ver der niet meer uit, verving zowel Cruijff als Keizer en nam niet de moeite de score verder op te voeren. Feyenoord in de Kuip Inmiddels was de druk in de Europa cup en de kompetitie danig opgevoerd. We schrijven de zomer van 1970. Ajax heeft zowel de landstitel als de KNVB- beker aan haar toch al niet zuinige ere lijst toegevoegd, en is al jaren lang de meest schotvaardige ploeg in Neder land. Alle reden tot opperste tevreden heid dus. Die is er dan ook wel, maar desondanks... enfin, laten we het maar ronduit zeggen: platte jaloe zie. Uitgerekend aartsrivaal Feyenoord heeft dat jaar gepresteerd wat Ajax tot nu toe niet is gelukt: het veroveren van de Europa Cup voor Lands kampioenen. Het dient gezegd, de schitterende prestatie van de Kuipbewoners werd een dag later door het Ajax-publiek treffend beloond met een daverende ovatie voor de aanvang van de inhaal wedstrijd tegen DWS, maar al direkt broeide er in de Watergraafsmeer een sfeer van revanche: die Europa Cup moest ook naar Amsterdam, en omdat er altijd baas boven baas is, waarom niet meteen ook de landstitel en de be ker erbij? De jacht ving aan op de trilogie, die De strafschoptechniek van Gerrie Mühren kwam Ajax ook in de replay van de finale goed van pas. Sparta-doelman Pim Doesburg wordt even later kansloos gelaten en Ajax komt op 1 -0. Op de achter grond herkennen de ouderen onder ons de Spartanen Hans Eijkenbroek (links) en Stef Walbeek.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 6