X Ajax-FC Utrecht is ongetwijfeld één van de mooiste lotingen in deze derde ronde van het KNVB bekertoernooi. Het is een wedstrijd die ook in de halve finale er een zou zijn geweest die bijzonder aanspreekt. Bekervoetbal is iets heel aparts al heeft het fenomeen bij ons in den lande aanmerkelijk minder uitstraling dan in hét land van het Bekervoetbal, Engeland. De Britten leven extra op wanneer er voor de Cup gespeeld wordt. Daarbij vergeleken is de kompetitie een sleur, hoe spannend het ook is. Cupvoetbal spreekt tot de verbeelding met zijn waanzinnige paringen, de spelingen van het lot, de mysterieuze krachten die het weet op te wekken, de dramatiek. In Engeland staat het winnen van de Cup hoger aangeschreven dan de nationale titel. Winnaars van het landskampioenschap zijn voortreffelijke lieden, de winnaars van de Beker zijn helden! In Nederland zal die sitautie nooit bereikt worden en het is ook naief en onzinnig om zo'n atmosfeer kunstmatig op te wekken. Hoewel er aan het winnen van de KNVB Beker een bijzondere, Europese, premie vérbonden is maakt het toernooi niet al te veel emoties los, zeker niet in het begin-stadium. Een beetje jammer is het wel want een konfrontatie tussen, pakweg, Ajax en FC Utrecht zou er toch één moeten zijn waarvan de voetballiefhebbers al dagen wakker liggen. Allure Ja, Ajax-FC Utrecht heeft de allure van een halve finale of zelfs een finale. Een wedstrijd waarbij zeker twintigduizend fans aanwezig horen te zijn, een wedstrijd die op het scherp van de snede wordt uitgevochten. Ajax in de favorietenrol en FC Utrecht, de gevreesde cupfighter als de outsider. De realiteit is dat het duel van hedenmiddag door niet-voetbal- omstandigheden op het ongebruikelijke tijdstip van zaterdagmiddag drie uur wordt gespeeld. Maar van strijd zal gelukkig volop te genieten zijn in deze derde ronde, de poort naar de kwartfinale. In feite staat niets een heroïsch, zeg maar "Engels" Bekergevecht in de weg. Verlangen naar Europa De eerste kompetitiehelft voldeed alles behalve aan de Utrechtse verwachtin gen. De club schommelt zo'n beetje in het niemandsland van de Eredivisie, ter wijl vooraf de zinnen waren gezet op een positie bij de eerste vijf. FC Utrecht droomt van Europees voet bal. Wie daar eens van heeft geproefd wil meer en zo zit het met FC Utrecht ook. Met weemoed en verlangen spreekt men in de Galgenwaard nog over de zinderende spektakelstukken met Dinamo Kiev en Verona... Hoewel de afstand vrij groot is tot de subtop kan FC Utrecht daar nog bij komen maar dan moet de ploeg van trainer Berger in de eerste plaats de grote wisselvalligheid van zich af we ten te schudden. De sluiproute naar 'Europa', via de deur van de nakompetitie, is door de internationale voetbalbond verboden. Naast hopen op een degelijk herstel in de kompetitie heeft FC Utrecht derhal ve de KNVB-Beker als belangrijk doel. Dat Ajax-uit als tegenstander tevoor schijn kwam zal de Utrechtenaren niet echt vrolijk hebben gestemd. In de Galgenwaard kan FC Utrecht enorm spoken, maar buiten de beschermende muren van het eigen bastillon lukt dat een stuk minder. Op zoek naar identiteit FC Utrecht is in feite het hele seizoen al naarstig op zoek naar een eigen identiteit, een eigen speelwijze. Het bouwen daaraan stuitte vaak op obsta kels. Doorlopend vinden er wisselingen in de selektie plaats en dat maakt het werken aan een eenheid en een vast concept niet makkelijker. Vlak voor de seizoenstart vertrok John van Loen naar Roda JC. John Linford werd als zijn vervanger aangetrokken. Doelman Van Ede raakte zwaar gebles seerd. In allerijl werd Peter Gerards in gelijfd. Erik Willaarts keerde terug op het oude nest. Het talent Edwin de Kruijff wil maar niet definitief doorbre ken. Luc Nijholt rendeert niet zoals de trainer het wil. Gerrit Plomp wil eindelijk buiten de Galgenwaard bewijzen een goede voetballer te zijn. Kevin Young's vorig jaar opgelopen blessure genas langzamer dan verwacht en veel schor singen zorgden bovendien voor even- zovele veranderingen in de opstelling. Al met al excuses genoeg voor het on stabiele optreden van de FC. De Utrechtse formatie Doelman Jan-Willem van Ede is inmid dels weer hersteld (Peter Gerards repte zich naar de goudmijnen van SW) en als libero staat Gerrit Plomp al jaren zijn mannetje. Mocht hij onverhoopt niet spelen dan is Gijs Steinmann zijn vervanger. Rechtervleugelverdediger is Manus Verrips, een speler die voor geen enkele Eredivisie-collega hoeft onder te doen. In het centrum zien de vroegere spits Johan de Koek. Met zijn snelheid kan hij bovendien als uitste kende corrector optreden. Linkervleu gelverdediger is het brutaaltje Erik van der Meer, sterk in de duels maar tak- tisch nog wat onzeker. Kevin Young is het hart van FC Utrecht op het middenveld. Vooral door zijn ka rakter, zijn inzet en inzicht in ploegtak- tiek is Young een belangrijke figuur. Rob Alflen, rechts op het middenveld, heeft de kwaliteiten om tot een spelma ker uit te groeien, maar mist nog de overtuiging. Verder heeft Han Berger de keuze uit de jonge Edwin de Kruijff, de wat in ongenade geraakte Luc Nij holt, de rossige Bert Buizert en, wan neer hij niet als libero speelt, de links benige Gijs Steinmann. Drie man voorin en dat zijn over het al gemeen de "sluipmoordenaars" Erik Willaarts, de graag zwervende Marco Boogers en de ook liever niet plaatsge bonden spelende John Linford. Een origine linkspits heeft Berger ook nog achter de hand: de jonge, onbere kenbare Etienne Kelders. Op weg naar een nieuwe parel Ajax heeft honger naar succes en al zal het een hele kluif hebben aan FC Utrecht, toch mag verwacht worden dat vanmiddag een stap wordt gezet naar een nieuwe parel aan de Ajax- kroon. Zonder Europa Cup-besognes heeft Ajax nog twee fronten waarop het strijdt. In de kompetitie zijn de Ajacie- den niet alleen aangewezen op hun ei gen prestaties, maar in het Bekertoer nooi hebben ze alles in eigen hand. Fidelio AFC AJAX Administratie Middenweg 401 1098 AV Amsterdam Tel. 020-946515 654440 Telex 12415 UITGAVE Frisch Drukkerijen BV Duivendrechtsekade 87-88 1096 AJ Amsterdam Tel. 020-930865 Telex 10299 TEKST Inter Football Hoger Einde Zuid 6-7 1190 AB Ouderkerk a/d Amstel Tel. 02663-4441 Telex 12337 ADVERTENTIE-ADRES Target Planning Singel 372 1016 AH Amsterdam Tel. 020-259517 240789 FOTOGRAFIE: Jan Onclin, Louis van der Vuurst e.a. 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 3