AJAX-FC UTRECHT: DERDE MAAL VOOR DE BEKER Ajax—FC Utrecht in de derde ronde dus. Doorgaans weten de twee clubs elkaar aardig te ontlopen. Waar het lot bijvoorbeeld Roda JC en PSV opval lend vaak aan de Amsterdammers koppelde, is het pas de derde keer dat Utrecht als tegenstander uit de cham- pagnekoeler rolde. De eerste keer bespeelden beide kemphanen elkaar op 21 november 1976. Lange tijd een redelijk histori sche dag voor Utrecht-supporters, want tot slechts drie jaar geleden was het de enige wedstrijd in het bestaan van de fusieclub dat Ajax verslagen werd. Bij rust leek het nog andersom uit te zullen vallen, toen Ajax door Ling de leiding nam. Een kwartier na de rust echter benutte Joop van Mourik een penalty, en tien minuten later trok Jan Streuer de kwalificatie van match winner naar zich toe. Misschien is het aardig om nog eens de opstelling van die wedstrijd uit de kast te halen. Ajax verscheen met Schrijvers in het doel, Suurbier, Hulshoff, Dusbaba en Van Dord in de achterhoede, Notten, Er- kens en Schoenaker op het midden veld, en Lin^, Geels en Zuidema in de vuurlinie, waarbij laatstgenoemde door Geert Meijer werd vervangen. Bij Utrecht bestond het elftal uit Istatov, Wildschut, Van Mourik, Schubert, Ca- bo, Oostrom, Van Staa, Streuer, Ham berg, Van Veen en Hulshorst (Flight). Krap tien jaar later was er opnieuw een Utrecht—Ajax, en opnieuw in de Gal genwaard, maar ditmaal liet Ajax zich de kaas niet van het brood eten. Op 9 februari 1986 trof Rijkaard al na twee minuten het net achter doelman Rik Laurs, en een kwartier later zorgde Johnny Bosman voor 0-2. In de twee de helft scoorde eerst Van Basten en tenslotte de vroegere Utrechtse pu bliekslieveling Rob de Wit. Een wat ruim uitgevallen 0-4 wees Ajax de weg naar de finale, die tenslotte met 3—0 van RBC werd gewonnen. Een finaleplaats was tot nu toe twee maal voor de FC Utrecht weggelegd. De eerste maal was in 1982, toen de finale in een dubbele ontmoeting werd beslist. Tegenstander AZ '67, verdedi ger van de beker, werd in Utrecht door een treffer van Jan Wouters met 1 -0 verslagen, maar in de return zou dat ruimschoots goed gemaakt worden. Na een doelpunt van Oberacher maak te Willy Carbo nog wel voor Utrecht gelijk, maar ditmaal liep het beter af, zij het met wat pijn en moeite. Tegen de verrassend tot de finale doorgestoten eerstedivisionist Helmond Sport kon pas in de allerlaatste minuut de beslis sing worden geforceerd. De maker van het doelpunt was, zoals zo vaak, John van Loen. Overigens heeft Utrecht, of liever diens voorouder DOS, nog een merkwaardig unicum in handen. Het was de laatste club tot op heden die Ajax versloeg zonder een bal aan te raken. Op 7 mei 1950 hadden de twee clubs elkaar voor de eerste bekerronde zullen ont moeten. Zoals gebruikelijk echter had de KNVB de bekerwedstrijden op de zelfde dagen vastgesteld als de wed strijden om het landskampioenschap. Vanzelfsprekend koos Ajax voor het laatste en liet de beker beleefd aan zich voorbij gaan. De kampioenswed strijden leverden overigens ook weinig op om over na te genieten, met als dieptepunt de grootste thuisnederlaag tot op de dag van vandaag: 0—6 tegen Limburgia,. Strange days indeed. Evert Vermeer 17

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 17