FORTUNA FUSIECLUB BIJ UITSTEK Evenals streekgenoot Roda JC is Fortuna Sittard het resultaat van "indikken" in het limburgse voetbal: het enorme aantal clubs dat kort voor en in het prille begin van het betaalde voet bal in Limburg actief was, werd door fusies gaandeweg verminderd. Het hui dige Fortuna Sittard ontstond in 1968 onder de naam Fortuna SC, toen door gaans nog FSC genoemd. In 1979 werd de club bestuurlijk georganiseerd en de naam Fortuna Sittard aangeno men. De oudste "poor" van Fortuna Sittard was de W Sittard, opgericht op 25 april 1902; tweemaal drong een speler van die club door tot Oranje: Gerard Kuppen en Bram Appel. In 1950 fu seerde de club met stadgenoot Sittard- se Boys, eersteklasser sinds 1947, dat in doelman Frans de Munck zijn meest befaamde naam in de ploeg had. De nieuwe combinatie stapte aldus onder de naam RKSV Sittardia het betaalde voetbal binnen in 1954. Aanvankelijk in de hoogste klasse, maar al in 1956 volgde de eerste degradatie. Nog driemaal promoveerde Sittardia naar de Eredivisie, maar nooit voor lang. In 1968 volgde voor de derde maal de gradatie, en toen werden tenslotte de plannen ten uitvoer gebracht die al een tijdje bestonden ten aanzien van een samengaan met Fortuna '54, dat dat jaar na een beslissingswedstrijd tegen DOS eveneens tot degradatie ge doemd was. "Wilde club" Voor Fortuna '54 was die degradatie zo mogelijk nog triester, omdat de club aanvankelijk op professionele basis was opgezet. Op 1 juli 1954 startte Fortuna haar korte, maar volle leven. Als "wilde" club. Omdat de KNVB maar niet wilde toegeven aan de alom bestaande wens tot betaald voetbal, had een groepje ondernemende lieden besloten dan zelf maar het heft in handen te nemen. Een van hen was de heer Joosten, die behalve van de alternatieve bond, de NBVB, ook een van de oprichters was van Fortuna. De ploeg uit Geleen investeerde in de eerste jaren van haar bestaan onmiddellijk in spelers die al een zekere naam hadden opgebouwd: Frans de Munck, Bart Carlier, Bram Appel en ex-Ajacieden Cor van der Hart (teruggekeerd van een Frans profavontuur) en Wim Huis. Het eerste jaar greep Fortuna de herfsttitel in de "wilde" competitie voor Amsterdam, Alkmaar (nu AZ) en Rotterdam (ooit opgelost in het ook allang weer verscheiden Holland Sport). Toen in november 1954 een vergelijk tussen NBVB en KNVB tot stand kwam, werd Fortuna in de "echte" bond toegelaten, greep naast de afdelingstitel, maar plaatste zich moeiteloos voor de nieuw te vormen Eredivisie. Daarin heeft het zich altijd kunnen handhaven, en in 1958 sloot het befaamde Maurits zich bij Fortuna aan. Merkwaardig genoeg zou het elftal, dat als het sterkste van Nederland gold, nooit de landstitel veroveren. Fortuna speelde wel altijd een belangrijke rol in de top van het klassement, en zou in onze dagen faam hebben kunnen vergaren .n de UEFA-Cup, maar had de pech dat die nog niet was uitgevonden. Wel werd de troostprijs gegrepen, de KNVB- beker, door Feyenoord in 1957 in de eigen Kuip met 4-2 te verslaan, vooral door drie treffers van Bram Appel. In 1964 werd die prestatie herhaald. ADO was toen het slachtoffer, dat overigens pas opgaf na een serie strafschoppen. De Hagenezen hadden slechts drie van de vijf penalties benut, waarna Fortuna vier maal raak schoot. Dat was toen de procedure. Het was het laatste succes van Fortuna, dat naarmate de grote sterren ouder werden, steeds verder op de ranglijst terugzakte tot, tenslotte, in 1968 degradatie volgde. Dat het nieuwe Fortuna SC nog een jaartje Eredivisie aan haar historie mocht vastplakken, had het te danken aan haar beschermgodin met dezelfde naam: vrouwe Fortuna beschikte dat juist dat voorjaar Xerxes/DHC failliet ging en ophield te bestaan, zodat er een plaatsje vrijkwam en FSC "bij keuze" met de grote jongens mocht blijven meespelen. Te grote jongens, bleek al snel, want de nieuwe club vestigde een triest record door pas na 22 wedstrijden de eerste zege te noteren. Inmiddels was de kalender al gevorderd tot 2 februari 1969. Omdat die zege op mededegradatiekandidaat DOS werd behaald was er nog even hoop, maar niet voor lang. FSC daalde af naar de eerste divisie, ondanks de aanwezigheid van voetballer van het jaar 1968, Willy Dullens. Na een hardnekkige blessure moest Dullens tot overmaat van ramp een punt achter zijn carriere zetten. Van Fortuna SC werd pas weer in 1982 weer iets positiefs vernomen, toen, na drie mislukte pogingen zulks via de nacompetitie te realiseren, eindelijk weer promotie naar de Ere divisie werd bewerkstelligd. Daarin heeft Fortuna tot nu toe een uitstekend figuur geslagen. Na een jaarlijkse klassering in de middenmoot wordt dit seizoen zelfs een duchtig woordje meegesproken in de top van het klassement en werd tijdens de recente trip van Oranje naar Israel de reserve doelman aangeleverd. Fortuna Sittard is in De Meer niet bijster gelukkig. Want daar werd sinds de fusie nimmer van Ajax gewonnen of zelfs maar gelijkgespeeld. Voor de laatste overwinning moeten we dan ook zeer ver terug naar 5 november 1961, toen Fortuna '54 voor een klinkklare sensatie zorgde. Een kwartier voor tijd had Ajax dankzij de gebroeders Groot een comfortabele 3-0 voorsprong in handen. Terwijl er al toeschouwers richting tramhalte liepen, begon Fortuna alsnog te draaien. Beter laat dan nooit, zo bleek al ras. De voorhoede, met Faas Wilkes en Spitz Kohn (dezelfde ja) kwam, gestuwd door het middenveld Notermans - Van der Hart - Beenen, tot grote daden en boog de achterstand om in een 3-4 eindstand. Spitz scoorde de eerste-, Notermans de definitieve nekkebreker. Het was het soort wedstrijd dat men vooral zag bij Kick Wilstra of Appie Happie. Op het veld zijn ze schaars, maar als het eens gebeurt heeft men het er achtentwintig jaar later nog over geschreven... Evert Vermeer In de laatste wedstrijden voor de winterstop had Stefan Pettersson wat last van vermoeid heid. Na de Zweedse kompetitie ging hij in één ruk door naar de Nederlandse- en het voetbal len, in een periode dat hij normaal genoot van vakantie, bracht de Zweedse spits van Ajax wat uit zijn doen. De technische staf van Ajax gaf hem daarom een weekje langer vrij zodat Stefan weer op vol le kracht zijn klasse dienstbaar kan maken voor Ajax. Op de foto is Stefan Pettersson koppend in aktie tegen FC Utrecht, de ploeg die volgende week zaterdag om 15.00 uur de Bekertegen stander is van Ajax in De Meer. 9

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 9