De bekers van Ajax: 1970 11> uiillem/ ALS KWALITEIT DE KANS KRIJGT. W bondentechniek Na de "double,, van 1967 zou Ajax de successen jarenlang aaneen rij gen. In 1986 werd de derde landsti tel op rij behaald in een wedstrijd te gen ADO, maar enkele dagen later werd de bekerfinale verloren, van datzelfde ADO, hetgeen boze tongen onmiddellijk van handjeklap deed reppen. In 1969 vierde Ajax triomfen in de Europa Cup, waar het pas in de finale door AC Milan werd gestuit. Ook in eigen land grepen de Am sterdammers naast de prijzen: voor de KNVB-beker werd Ajax gewipt door het Feyenoord van Ove Kind- vall, dat later dat seizoen zowel be ker zou winnen alsook de landstitel voor de neus van Ajax wegriste, om tenslotte in 1970 als eerste Neder landse club het huzarenstukje uit te halen om de Europa Cup binnen te slepen. Met Feyenoord op veldtocht had Ajax de handen vrij om te lauweren in eigen land te oogsten. Zowel landskampioenschap als KNVB- beker werd op de eeuwige aartsri vaal heroverd. De laatste op hoogst curieuze wijze. Ajax verslaat Eendracht Doet Overwinnen Maar om bij het begin te beginnen: op 14 december 1969 maakte de eerste tegenstander zich gereed om de bij voorbaat kansloze strijd te gen Ajax aan te binden. Die tegen stander heette EDO, voluit Eendracht Doet Overwinnen, dat onderin de tweede divisie haar laatste dagen in het betaalde voetbal sleet. In Haar- lem hoefde een Ajax in volledige oor logsbezetting zich niet bijzonder in te spannen om een ronde verder te komen. Na de rust, toen Flulshoff en Cruijff de buit al zo goed als binnen gehaald hadden, noteerde Piet Kei zer twee doelpunten, daarmede de eindstand op 0—4 vaststellend. Ajax een ronde verder, de tegenstan der een divisie hoger. Vitesse, met meer verleden dan ware klasse, wist het Ajax een klein uurtje knap lastig te maken. Na het eerste doelpunt, opnieuw van Keizer, konden de Wa- tergraafsmeerders Vitesse niet defini tief van zich afschudden. Sterker nog: kort na de rust kwamen de Arn hemmers via Nico Kunst verrassend naast Ajax. Voor een handvol minu ten slechts, want toen deden Dick van Dijk en Johan Cruijff het onver mijdelijke en schoten Ajax naar de derde ronde. Eruit - Erin! De volgende klip op de weg naar bekerwinst voor Ajax was AZ '67, dat zich destijds ophield in het sche mergebied van de eredivisie. Het zou een opvallende middag worden voor Ajax. Al in de openingsminu ten scoorde Dekker de openingsgoal, en gedurende de gehele eerste helft hadden de Alkmaarders een veld- meerderheid. Ajax kwam via de counter langszij door Cruijff. Halver wege de tweede helft strafte Dekker een fout van doelman Gert Bals af en leidde AZ opnieuw. Ajax kon ver der geen vuist meer maken en vloog uit het bekertoernooi. Dat u niettemin datzelfde toernooi in deze serie aan treft, is te danken aan de zoveelste vlaag van vertandsverbijstering van bondswege met betrekking tot de nationale beker. Er deden namelijk 53 clubs mee dat jaar. In plaats van simpelweg de sterkste ploegen vrij te stellen in de eerste ronde en zo op 32 te komen, had de KNVB een al ternatieve oplossing gekozen: in de eerste ronde was alleen de beker houder vrij (Feyenoord), in de tweede ronde werd één club vrijgeloot (AGOW), zodat er veertien clubs de derde ronde speelden en dus zeven deelnemers overbleven voor de kwartfinale. Om toch op acht te ko men werd vervolgens een van de verliezers bijgeloot. Dat absurde sys teem was niet nieuw; een seizoen eerder waren DFC en GVAV aldus na uitschakeling teruggekeerd. Bij de loting in Eindhoven had Thijs Jansen zonder problemen allerlei namen uit de hoge hoed kunnen toveren: Go Ahead, Telstar, Haarlem, MW, AGOW of De Graafschap; niemand zou er van wakker gelegen hebben. Of het was omdat men in De Meer niet geïnteresseerd was in de KNVB- beker, of omdat men moeite had met de mazzelige wijze van kwalificatie Dan gaan we weer eens ouderwets genieten. Dat staat vast. Wanneer kwaliteit aan vakmanschap wordt gekoppeld, scoren we. GegarandeerdEn dat geldt niet alléén voor voetbal. Uw bandenvakman weet wat het betekent een uitgebalan ceerd team van kwaliteitsbanden te hebben. De vele voordelende besparing op benzine en autokosten, het veiligheidsaspekt enz. Vraag 't hem maar eens. Jan van Galenstraat 4 Centrale Markt Amsterdam Tel. (020) 822238 of 823427 \W\\n 6

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1989 | | pagina 6