BW DEN BOSCH NIEUWE NAAM, OUDE FAAM Voor het archief Voor het archief 15 BW Den Bosch; de naam is nieuw maar voor de toeschouwers is het nog steeds "FC Den Bosch". En net als bij de meeste clubs in het heden daagse betaalde voetbal is de ge schiedenis van deze club een aan eenschakeling van fusies en naamswijzigingen. In de grote trekken is het huidige Den Bosch de voorzetting van het aloude BW, dat op 8 oktober 1906 werd opgericht onder de naam NOAD - niet te verwarren met de Tilburgse naamgenoot - en dat zij wedstrijden speelde in Vught op de Loonse Baan en later op Heidelust. Na de toelating tot de NVB in 1916 werd de club omgedoopt in BW, de Bossche Voetbalvereniging. In 1920 werd de eerste klasse bereikt, waar de club niet meer uit verdween tot de intrede van het betaalde voetbal. Inmiddels hadden de rood-zwarte Bosschenaren zich een aardige re putatie verworven middels drie op eenvolgende afdelingskampioen schappen (1947-1949), waarvan het middelste, in 1948 dus, werd aange vuld met het eerste en enige lands kampioenschap. Een jaar later kwam BW twee punten tekort op het SW 27 november 1988 Ajax-Volendam 2- -0(1-0) Scheidsrechter: Van Vliet Toeschouwers: 18.000 45e Bergkamp 1-0 90e R. de Boer 2-0 Ajax Volendam Doesburg Schilder Blind Van Loon - Larsson Guyt Verkuijl Samuel F. de Boer Plugboer Winter Zwarthoed Wouters Steur Bergkamp Sneekes Van 't Schip Kemper Pettersson Duif Rob Witschge Van Dorpel 70e Burleson voor Sneekes 73e R. de Boer voor Petterson 88e Roy voor Rob Witschge van Rinus Goossens. Befaamde BW-ers in die periode waren Cees Krijgh, Piet van Overbeek, keeper Dre Saris en, ietjes later, Max van Beurden. Bij de invoering van het betaalde voetbal plaatste BW zich voor de nieuw gevormde Eredivisie, waaruit het echter reeds in 1948 verdween. In 1965 was de vereniging afgezakt naar de tweede divisie en werd be sloten tot een reorganisatie van de club. De amateurs gingen onder de oude naam verder, de semi-profs werden ondergebracht in een stich ting betaald voetbal, FC Den Bosch, Het eerste succesje volgde in 1966 in de vorm van promotie naar de eerste divisie, en in 1967 werd een fusie aangegaan met de andere Bos sche profclub, Wilhelmina, die ook betere tijden gekend had. Ook Wilhelmina had een lange ge schiedenis. Het was in 1897 opge richt door een handvol gymnasiasten en HBS-ers, in 1901 tot de 'grote' bond toegelaten en in 1904 naar de eerste klasse gepromoveerd. Nadat in 1926 Tony van Haeren als enige Wilhelminaspeler Oranje had ge haald, degradeerde de club in 1932 4 december 1988 Haarlem-Ajax 0— 1 (0-0) Scheidsrechter: Houben Toeschouwers: 10.500 65e Bergkamp 0-1 Haarlem Ajax Metgod Menzo Linger Blind Baas Larsson Stafleu Verkuijl Doesburg F. de Boer Atteveld Bergkamp Matthaei Scholten Nu man Wouters Van Velzen Van 't Schip Holverda Pettersson Peeper Rob Witschge 46e Tevreden voor Stafleu 75e Van Roon voor Tevreden 77e Jonk voor Bergkamp 80e Roy voor Pettersson naar de tweede klasse, om nooit meer op het hoogste plan terug te keren. In het betaalde voetbal werd, op één seizoen na, altijd in de twee de divisie geacteerd. In de Eredivisie Met een licht gewijzigde naam, FC Den Bosch '67, begon de nieuwe fu sie aan een gestage opmars, die in 1971 het eredivisieschap opleverde en het eerste bezoek aan de Water graafsmeer. Met Sinterklaas strooide Ajax met vijf doelpunten, maar een Marco van Basten draait de defensie van (toen nog "FC") Den Bosch dol. De aktie stamt uit de ontmoeting in het seizoen 1985-1986 toen Ajax met 4—1 in De Meer zegevierde. jaar later was het veel erger. Den Bosch werd toen met 9-0 platge walst en opgevouwen. Dat jaar ein digde in degradatie voor de zuider lingen, een falen dat pas in 1983 kon worden rechtgezet. Op 17 april 1985 kon het enige (halve) succesje in De Meer worden bijgeschreven, toen de FC tweemaal een achter stand glad trokken; treffers van Rij kaard en Bosman werden gepareerd door Schouwenaar en Van der Waart, die aldus een 2-2 eindstand de tabellen in schoten. Dat seizoen en het volgende kon Den Bosch zelfs even hopen op internationaal voetbal, maar kwam het tenslotte toch adem te kort. Inmiddels is de club op de ranglijst weer terugge zakt; de afgelopen zomer werd de geschiedenis enigszins terugge draaid via een fusie met de oude amateurcomponent, BW, om zo tot een vlottere doorstroming van lokaal talent binnen de club te kunnen ko men. Tot nu toe hebben reorganisa ties altijd het gewilde resultaat gehad onder de St. Jan. We moeten nog even aanzien of de truc ook ditmaal weer lukt; tot nu toe valt het tegen, maar iedere victorie moet ergens beginnen... Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 15