Arnold Mühren:"Volendam staat terecht zo hoog Zevenendertig jaar is de maestro maar nog wekelijks streelt hij de net vliezen van de voetbalminnaars op de tribune met zijn gave voetbal kunsten. Arnold Mühren is aan zijn laatste seizoen bezig en dat feit zorgt voor een melancholiek tintje aan zijn lichtvoetige looppas, zijn gestreelde passes, zijn geplaatste schoten. Drie weken terug, tegen MVV, kon den we weer getuige zijn van een proeve van enorme klasse. Elders in dit programmablad komen we daar met een dichterlijke omlijsting op terug. Vandaag is het AjaxVolendam. Een wedstrijd die niet alleen door de posities op de ranglijst interessant is, maar natuurlijk ook door het feit dat Arnold Mühren zijn dorpsgenoten nu eens niet op straat, maar op de groe ne grasmat tegen het lijf loopt. "Zelf heb ik niet eens zo vaak tegen Volendam gespeeld", zegt Arnold Mühren nadat hij wat stof uit het ge heugen heeft gewist. "Toen ik met Ajax, FC Twente en weer Ajax in de Eredivisie voetbalde, vertoefde Vo lendam meestal in de Eerste divisie. Ik weet nog wel dat ik mét Volendam tegen Ajax voetbalde. Gerrie speelde toen bij Ajax en er was nog een der de Mühren van de partij, neef Jan. Het beste staan me natuurlijk die twee wedstrijden van vorig jaar bij. In Amsterdam hadden we het best moeilijk. We stonden 1-0 achter en Jac Tol schoot voor Volendam op de paal. Uit de aanval die toen volgde maakten wij 1-1 en vlak voor tijd wonnen we ook nog. Een schot werd van richting veranderd en Ajax won met 2-1. 'Uit' hadden we ook niet over geluk te klagen. Volendam kwam een paar maal vrij voor Stanley Menzo." Geen verrassing "Op zich is het voor mij geen verras sing dat Volendam zo goed presteert", reageert Arnold Mühren op de hoge positie die zijn vrienden op de ranglijst innemen. "Vorig jaar wist Volendam zich nog maar net te redden, maar het voetbal was in de slotfase al goed. Ze hebben nu een vrij uitgebalanceerd geheel. De ver dediging zit sterk in elkaar met jon gens met de nodige hardheid als Steltenpool en Guyt. Vier man op het middenveld, waarvan twee op de vleugels een beetje hangend, twee man in het centrum en twee spitsen die doorlopend gevaarlijk zijn. De techniek is altijd een faktor die aan wezig is, maar door de kracht is er nu veel meer balans in het elftal. Ze wachten meestal op een fout van de tegenstander waarna Volendam toeslaat. Ze laten zich graag terug vallen tot de middenlijn. Belangrijk is ook dat Volendam in de breedte goed bezet is. Bert van de Poppe is er al lange tijd niet bij en Nico Zwarthoed was een tijd afwezig, maar die plaatsen zijn goed opge vuld. Een teken van kracht." Drie spitsen Gaat het met Volendam goed (en dat doet Arnold Mühren plezier), met Ajax gaat het ook steeds beter. "Gelukkig maar", verzucht Arnold,"er is nu het één en ander veranderd. We spelen anders dan in de periode dat Linder trainde. Linder had andere ideeën over het voetbal. Ik zeg dat met alle respekt voor de man, hoor. Als mens heb ik hem erg hoog zitten maar zijn opvattingen pasten naar mijn mening niet zo bij ons voetbal. Ajax heeft het materiaal om met drie spitsen te spelen en dan moet je dat ook doen. De eerlijkheid gebiedt me ook te zeg gen dat er in die periode veel spelers uit vorm waren. Die vorm komt weer terug, ook omdat we volgens een vast concept spelen en het elftal niet om de haverklap veranderd wordt." De vorm van Arnold Mühren mag er ook wezen. Zelf stelt hij bescheiden dat dat mede te danken is aan het teamwork binnen Ajax:"Er is veel be weging om mij heen en dat maakt het makkelijker om goed te spelen. De vorm valt natuurlijk ook op omdat ik veel scoor en dat terwijl ik niet zo'n topschutter ben, van nature." Laatste jaar Met hoop in de stem is Arnold Müh ren de laatste tijd veel gevraagd of dit seizoen nu werkelijk zijn laatste zal zijn. Tot teleurstelling van de vra gers antwoordt Arnold steevast dat voor hem het besluit inderdaad defi nitief is. "Ja, voor mij staat het vast hoor, dit wordt mijn laatste seizoen", zegt Arnold. "Ik wil wel wat met de jeugd gaan doen. Momenteel train ik de E-tjes en de D-tjes van Ajax en dat is leuk werk. Het is de bedoeling dat ik Richard Witschge klaar stoom voor het grote werk. Hij heeft de mogelijkheden. Een goede techniek, overzicht, een mooie trap, maar hij moet nog pro fessioneler worden in zijn voetbal. Ik weet wel dat dat moeilijk is voor jonge voetballers als Richard, maar hij mag niet tevreden zijn met één goede wedstrijd per maand. Natuurlijk probeer ik hem te helpen maar het komt er toch op neer dat Richard het zelf moet waarmaken. Je redt het niet alleen met je kwaliteiten, de faktor karakter speelt een heel be langrijke rol. Soms staan de jonge spelers niet stil bij de mogelijkheden die ze bij Ajax hebben. Dat besef komt dan pas wanneer ze bij een kleiner cluppie spelen en dan is het vaak te laat. De kans die ze bij een club als Ajax krijgen is een unieke, en dat be seffen ze vaak niet.' Wijze woorden van de voetbal poëet die dit seizoen zijn voetbalschoenen nog regelmatig in de vijver met inspira tie dompelt. Zoals tegen MW. Arnold glimlacht en verliest niets van zijn be scheidenheid bij de herinnering aan 4

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 4