AJAX - VOLENDAM Het stemgeluid van de ongeëvenaar de Drs. P. bracht het zo beeldend:"Heen en weer, heen en weer, heen en weer Uit de fantasierijke hersenpan van Drs. P. was weer een ballade ont sproten die Volendam bijzonder moet hebben aangesproken. De "Heen en Weer" staat immers in het IJssel- meerdorp. Inderdaad, hij STAAT daar in plaats dat hij gemeerd ligt aan een van de Volendamse kades. Bij de ene gelegenheid (promotie) is het vaartuig een glorieus slagschip, de andere keer (bij, u begrijpt het al, degradatie een zielige pieremegoggel. Liefst zeven keer voer de Heen en Weer in alle glorie uit, om de promo tie naar de Eredivisie te vieren. De zes maal dat de Oranjehemden treur den om een trieste gang naar de Eerste divisie bleef het vaartuig op wielen angstvallig verstopt in de schuur. Zoals de voetbalgoden nu hun licht laten schijnen over hun Volendamse zonen, ziet het er naar uit dat de Heen en Weer voorlopig in de schuur kan blijven. Het elftal draait fan tastisch en bezet een ongekende toppositie op de ranglijst. Nu zullen sceptici weten te melden dat dat enkele jaren geleden ook het geval was, en dat het toen door Leo Beenhakker getrainde Volendam, het na de winterstop nog voor elkaar kreeg om te degraderen. In vergelij king met dat waanzinnige jaar is er echter een belangrijk verschil. Volendam pakte in die eerste sei zoenhelft de vele punten met veel fortuin en weinig werkelijk goed voetbal. Nu is dat even anders. De punten stromen binnen door goed voetbal. Gedragen door een soepele kompeti tiestart werd het zelfvertrouwen dus danig gesterkt, dat ook de meest ge renommeerde ploegen zonder schroom tegemoet worden getreden. Volendam dartelt over het veld, toont volle overgave de liefde voor het technische voetbal en smukt het ge heel op met tomeloze energie en de nodige inzet. Fijn om naar te kijken. En met te rechte trots draagt Volendam dan ook de eretitel "Het Andere Oranje". De "sleepbeweging" van Steur Aan de basis van het succes staat een man die zich met ingang van dit voetbaljaar wat op de achtergrond heeft geplaatst: Jan Brouwer. Jaren geleden legde Brouwer al eens de degelijke fundamenten van een an dere "provinciale" club, Willem II. Talenten als Martin van Geel Bud Broeken en Wim Hofkens kwamen in Tilburg voor het voetlicht in een ge degen organisatie. Het blijkt dat Brouwer een kundig voetbalman is, want bij Volendam flikt hij het weer. Zijn funktie binnen Volendam is op dit moment die van manager, terwijl Leo Steegman de training en de coaching verzorgt. Voor een plaats onder de lat voeren Jaap Schilder en Jan Klouwer (de on verzettelijkheid straalt van de namen) een felle strijd. Vorig seizoen, toen Volendam Ajax in De Meer het vuur aan de schenen legde, groeide Klou wer tot grote hoogte. Dit seizoen heeft Schilder voornamelijk de voor keur en zijn plaats verdedigt hij met hand en tand, zo nu en dan blessure- pijn verbijtend. In de defensie trekken Winand van Loon, de Canadees Randy Samuel, de talentvolle Ton Guyt en Erik Stel tenpool moeilijk te nemen barricades op, terwijl Nico Zwarthoed (met zijn 26 jaar een routinier in het Volen damse gezelschap!) de meest verde digende middenvelder is. Op dat middenveld is Johan Steur de onbetwiste koning van de subtiele wondertjes. Zijn specialiteit, de sleep beweging, is ongeëvenaard maar ze ker niet de enige degen waarover hij beschikt. Komt Steur in scoringsposi- tie dan talmt hij niet de sabel te trek ken om een doodsteek uit te delen. Met plezier draagt Johan de verant woordelijkheid die het aanvoerder schap met zich meebrengt. Het sti muleert hem en zo openbaart zich Johan Steur als strijder. Appie Plugboer, "onze" Richard Sneekes (de laatste weken kampend met een kwetsuur) en Jackie Kemper zijn om beurten ver voorin te vinden. In de voorste linie schittert de "Parel van de Bijlmermeer', Steve van Dor pel. Samen met Johan Steur is Van Dorpel Volendams koningsschutter, uitstekend gesteund door Gert-Jan Duif, die het doel in de afgelopen seizoenen ook regelmatig wist te vinden. Voetbalgevecht Ajax-Volendam heeft altijd al een speciale aantrekkingskracht gehad op de echte voetballiefhebbers. De stand op de ranglijst voegt daar nog iets extra's aan toe, zodat De Meer zonder twijfel gezellig vol zal raken. Ajax is verbeten op weg naar het ver loren gegane prestige én de traditio nele toppositie. Dat de Amsterdam mers wat dat betreft de juiste weg bewandelen bleek twee weken terug andermaal in de Kuip. Daar werd Feyenoord beroofd van een mooie droom en de illusie dit jaar boven Ajax te kunnen eindigen. Ongetwij feld zal zich vanmiddag een mooi voetbalgevecht ontvouwen, een ge vecht waarvan het publiek met volle teugen hoopt te genieten. Fidelio Steeds meer toont Stefan Pettersson zijn ware gezicht. De Zweed, hier in duel met Gronin- gens voorstopper John de Wolf, is een ideaal aanspeelpunt in de spits. AFC AJAX Administratie Middenweg 401 1098 AV Amsterdam Tel. 020-946515 654440 Telex 12415 UITGAVE Frisch Drukkerijen BV Duivendrechtsekade 87-88 1096 AJ Amsterdam Tel. 020-930865 Telex 10299 TEKST Inter Football Hoger Einde Zuid 6-7 1190 AB Ouderkerk a/d Amstel Tel. 02663-4441 Telex 12337 ADVERTENTIE-ADRES Target Planning Singel 372 1016 AH Amsterdam Tel. 020-259517 240789 FOTOGRAFIE: Jan Onclin, Louis van der Vuurst e.a. 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 3