PEC ZWOLLE Henk Groot. Hij maakte de openings goal, scooorde vier minuten later op nieuw en voltooide twee minuten voor tijd een puntgave hattrick. Met een score die opnieuw hoger was uitgevallen dan het klassever- schil rechtvaardigde, was Ajax voor een jaar eigenaar geworden van de KNVB-beker en mocht het, ondanks het missen van de landstitel, Euro pees gaan voetballen. Met weinig succes. De eerste tegenstander, het Hongaarse Ujpesti Dozsa van sterspeler Ferenc Bene, was al te sterk en maakte een 2-1 Ajax-zege in eigen huis met 3-1 ongedaan. Een eervolle nederlaag in het Europa Cup-ll-toernooi, waarin Ajax pas twin tig jaar later zou terugkeren. Zo lang hoefde men in De Meer op de beker niet te wachten; die werd na die winst van 1961 een geregelde gast bij Ajax. Evert Vermeer PE.C-ZWOLLE ders geschud. Ajax was na de uit tocht van de vele sterren wat in de versukkeling geraakt en kon in de kwartfinalewedstrijd op 29 februari 1976 geen enkele vuist maken tegen een PEC dat vlak voor rust door Yuri Banhoffer een voorsprong nam. Zes minuten na de rust knakte Ajax, toen Klaas Drost met een fenomenale ak- tie twee Ajacieden voor paal zette en de bal van ruime afstand achter Piet Schrijvers joeg. Enkele minuten later mocht Gerards nog van elf meter aanleggen om Ajax met 3-0 als geslagen hond van het veld te laten gaan. Tot een revanche voor die smadelijke nederlaag is het tot nu toe niet geko men. PEC Zwolle is inmiddels opge klommen tot de status van een ge waardeerde eredivisie-club, dat ech ter de sprong naar de subtop nog steeds niet heeft kunnen maken. In de KNVB-beker gelden de Zwolle naren echter als een tegenstander die al menige keer voor verrassingen heeft kunnen zorgen. Daarbij komt dat Ajax, na de pijnlijke 4-1 neder laag eerder dit jaar aan de Oosterenk, iets recht te zetten heeft. Toen PEC Zwolle voor het eerst in Amsterdam een bekerwedstrijd kwam uitvechten, waren beide clubs, en trouwens het hele voetbal, nog heel wat jonger dan vandaag. Op 4 mei 1930, in een tussen de derde en vier de ronde ingelaste tussenronde, maakte de toen kersverse eersteklas ser uit Zwolle het zijn illustere klasge noot behoorlijk lastig. Ajax, dat door de op diezelfde dag gespeelde inter landwedstrijd Nederland-België Van Kol, Van Reenen, Strijbosch en Mul ders miste, stuitte keer op keer op de heldhaftige Zwolse verdediger Admi raal, die echter tenslotte niet kon ver hinderen dat Ajax zou winnen met wat destijds genoemd werd "the odd goal". De maker van die ene treffer was Ben Vogel, ingevallen als mid- voor. Ajax zou tenslotte in de halve finale de tanden stukbijten op Feye- noord. Het duurde lang voor PEC opnieuw in bekerverband tegen Ajax aantrad. 14 september 1968 was de datum en in Zwolle kon de in de tweede divisie opererende Overijsselse club geen moment serieus aanspraak maken op de tweede ronde. Al na een kwar tier hadden Swart en Cruijff Ajax op 0-2 gezet, en Keizer scoorde vervol gens nog tweemaal. Later dit seizoen ging Ajax onderuit tegen Feyenoord. Monsterscore Nog minder moeite, te oordelen naar de cijfers, had Ajax op 9 januari 1972 met de Zwollenaren, die na een reor ganisatie inmiddels waren omge doopt in PEC Zwolle. Toch waren die cijfers geflatteerd, want een Ajax in het sterkste seizoen uit zijn geschie denis kwam pas in de 67e minuut de finitief los van de taaie eerste- divisionisten. In de eerste helft hadden na een klein half uur een strafschop (benut door Gerrie Mühren) en een eigen goal van Schubert voor een 2-0 voor sprong voor de Amsterdammers ge zorgd. Hoogendoorn scoorde verras send tegen, en via Swart, Klaas Drost, Cruijff en Stoffels beantwoord de PEC vervolgens telkens de vol gende Ajax-treffer. Toen Cruijff tenslotte voor 5-3 zorgde kon PEC het niet meer bijbenen en in de resterende tijd tilden Keizer, Nees- kens en Swart de score alsnog naar 8-3. De goal van Klaas Drost Vier jaar later waren de kaarten an- Peter Gerards hoorde op 29 februari 1976 tot de 'beulen'' van PEC Zwolle die Ajax in het Bekertoer nooi uitschakelden. Naast de, in Zwolle goud-omlijste goal van Klaas Drost en een eerdere treffer van Banhoffer was het een penalty van de lijvige keeper die Ajax een 3-0 nederlaag bezorgde. Peter Gerards is nog steeds aktief. Tegenwoordig -en nog wat kilootjes rijker- staat hij bij FC Utrecht onder de lat. 9

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 9