De bekers van Ajax: 1961 h uiillem/ ALS KWALITEIT DE KANS KRIJGT. bondentechniek Vierenveertig jaar kostte het Ajax om de hattrick aan bekerwinsten te ver volmaken na de eerdere successen in 1917 en 1943. In die tijd was er veel veranderd voor Ajax en het hele vaderlandse voetbal. Met de intro- ductie van beroepsvoetbal in 1954 waren de spelers niet alleen maar goedwillende amateurs meer, maar waren ze voor een deel voor hun in komen afhankelijk van successen op het veld. Voor de topclubs was het bekertoer nooi aantrekkelijk geworden nadat de UEFA had besloten om ook voor de nationale bekerhouders, evenals al met de landskampioenen was ge daan, een Europees bekertoernooi in te stellen. Nadat het eerste toernooi in 1960 zonder Nederlandse deelna me van start was gegaan (domweg omdat er dat seizoen geen beker wedstrijd was gestreden en er dus ook geen bekerhouder was) zou de winnaar van de beker in 1961 dus voor Nederland als eerste club mo gen inschrijven voor het Europese avontuur. Onsmakelijke scores Daarvoor moest een lange strijd wor den gestreden, want ten behoeve van de clubkassen van vooral de kleinere broeders was er voor een poulesysteem gekozen, zodat elke club zich van enkele interessante streekduels verzekerd wist. Dat had tot gevolg dat ook de zwakke clubs erg lang in de strijd bleven en er af en toe licht onsmakelijke scores op de borden verschenen (het Groning se Germanicus kreeg in vier wedstrij den tijd niet minder dan eenendertig doelpunten om de oren), maar er kon Henk Groot, hier in aktie tegen Elinkwijk, een paar jaar na de Bekerfinale, was de grote man in de eindstrijd die Ajax met NAC uitvocht. Een glaszuivere hat-trick bezorgde Ajax de 3-0 winst en de Beker. financieel van een redelijk succes worden gesproken. Ajax was ingedeeld in groep F en opende tegen Zeist, toen (voor het laatste seizoen overigens) nog in het betaalde voetbal spelend. In het fraaigelegen plaatsje nam Ajax snel de leiding door Cees Groot, maar zorgde de tweede-divisieclub heel even voor sensatie door eerst via een strafschop van Freek Mijnals langszij te komen en vervolgens door Keizer zelfs de leiding te nemen, maar toen had Ajax genoeg van die fratsen en deelde het een paar forse klappen uit. Tenslotte werd het 2-8 en dat was duidelijk genoeg. De volgende horde was de altijd leu ke derby tegen de Volewijckers, met klinkende namen als Dirk de Ruiter, Wout Schaft en Frits Kick, en de jon ge latere Ajacied Frits Soetekouw. Vijf minuten voor rust scoorde Sjaak Swart, vijf minuten erna collega Schaft. Op Nieuwjaarsdag had Dick Tol er zin in. De Volendammer, met verte dering nog altijd bekend bij de dorpe lingen onder zijn bijnaam "de Dan gaan we weer eens ouderwets genieten. Dat staat vast. Wanneer kwaliteit aan vakmanschap wordt gekoppeld, scoren we. Gegarandeerd! En dat geldt niet alléén voor voetbal. Uw bandenvakman weet wat het betekent een uitgebalan ceerd team van kwaliteitsbanden te hebben. De vele voordelende besparing op benzine en autokosten, het veiligheidsaspekt enz. Vraag 't hem maar eens. Jan van Galenstraat 4 Centrale Markt Amsterdam Tel. (020) 822238 of 823427 v 6

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 6