De bekers van Ajax: 1943 1willem/ ALS KWALITEIT DE KANS KRIJGT. W bondentechniek Na de fraaie verovering van 1917 duurde het 26 jaar voor Ajax de na tionale beker weer in de prijzenkast kon zetten. Het mag merkwaardig lijken dat in de tussenliggende periode Ajax het nationale voetbal regeerde en inmid dels zevenmaal de landstitel had in gepakt, en er nooit in slaagde een bekerwinst aan het snel groeiende bestand aan trofeëen toe te voegen. Toch is dat niet zo vreemd. De beker had nog geenszins het prestige wat er vandaag de dag, vooral door de invoering van het Europese voetbal, aan vastkleeft. Integendeel, het jaar lijkse afvaltoernooi werd gezien als een aardig tijdverdrijf, dat tussen de bedrijven werd afgewikkeld. Was er een strenge winter geweest, en die bestonden voor de oorlog nog, dan werd de hele beker uit het program ma geschrapt. In de jaren dertig was het gebruikelijk dat pas na afloop van de kompetitie het bekertoernooi werd verspeeld, als een smakelijk toetje. De topclubs hadden in die pe riode andere zaken aan het hoofd: de kampioenskompetitie, en omdat doordeweekse wedstrijden in de amateurdagen moeilijk te realiseren waren, schreven de clubs die in de kampioensstrijd verwikkeld waren, doodeenvoudig niet in voor het be kertoernooi. Trouwens, ook op inter- landdagen werden vrolijk bekerpro gramma's vastgesteld, waardoor de grote clubs, zo die al inschreven, zonder hun internationals moesten aantreden. Voor Ajax, inmiddels tot hofleverancier Oranje benoemd, be tekende dit dat op zijn best met een versterkt tweede team moest worden aangetreden. Dat de beker in Am sterdam met onverschilligheid tege moet werd aangetreden, zal dan ook duidelijk zijn. Zélfs in de pers werd nauwelijks aandacht aan de wedstrij den besteed. Andere opzet Een kleine opleving in de status van de KNVB-beker was er in de jaren veertig. Door de oorlogsomstandig heden en de verminderde reismoge lijkheden waren vriendschappelijke wedstrijden en toernooien elders in het land moeilijk te realiseren, en de opzet van het bekertoernooi werd aan die omstandigheden aangepast. In het seizoen 1942-1943 werd voor het eerst een poulesysteem gehan teerd, waarbij distriktsgewijs groepen van vier of vijf clubs werden ge vormd, zodat elke club in ieder geval verzekerd was van een aantal der by's. Daarna werden ook nog enkele afvalrondes in de distrikten afge werkt alvorens de resterende clubs op nationaal niveau mochten strijden om de KNVB-beker. De naam van die beker is in dat verband overigens niet juist. Weliswaar had de NVB bij haar 50-jarig jubileum in 1939 het predikaat 'Koninklijk' verleend gekre gen maar dat werd door de bezetter onmiddellijk weer werd geschrapt. Overigens sprak ook de KNVB zelf in die tijd doorgaans nog van de 'Nederlandsche voetbalbeker'. Dankzij het poulesysteem moest Ajax om de beker binnenshuis te ha len, niet minder dan elf wedstrijden spelen. De eerste vier daarvan gol den groep C in het distrikt West 1, waarin Ajax onder meer was inge deeld samen met stadgenoot DWV, een club die in de jaren veertig een finke populariteit genoot, dankzij de gebroeders Ooms en de onsterfelijke spits Potjegort. De ouverture, op 7 maart 1943, vond plaats tegen Alkmaarsche Boys, dat in de tweede helft onverwacht sterk tegenstand bood. Na een vlotte 3-0 ruststand leek Ajax fluitend het einde te zullen halen, maar zag de Alk- maarse underdog nog tot 3-2 terug kruipen. Minder moeite kostte het Ajax een week later om de punten binnenshuis te houden bij twee deklasser Hilversum, dat met 1-6 onder de voet werd gelopen. De der by tegen DWV werd met 3-1 in Ajax-voordeel afgeslotenh, en ten slotte werd het Haarlemse HBC met 6-0 vernederd. Eén en ander had tot gevolgd dat Ajax zonder puntverlies zich voor het eigenlijk toernooi plaatste, tezamen met DWV, dat met 5 uit 4 als tweede geëindigd was. Het lot toonde een merkwaardig gevoel voor humor door beide clubs in de eerste eigen lijke ronde ('first round proper' noe- Dan gaan we weer eens ouderwets genieten. Dat staat vast. Wanneer kwaliteit aan vakmanschap wordt gekoppeld, scoren we. Gegarandeerd! En dat geldt niet N alléén voor voetbal. Uw bandenvakman weet wat het betekent een uitgebalan ceerd team van kwaliteitsbanden te hebben. De vele voordelen, de besparing op benzine en autokosten, het veiligheidsaspekt enz. Vraag 't hem maar eens. Jan van Galenstraat 4 Centrale Markt Amsterdam Tel. (020) 822238 of 823427 7

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 7