De 22 landstitels van Ajax: 1985 I Willem/ SPELERSSELECTIE AJAX 1984-1985 ALS KWALITEIT DE KANS KRIJGT. Tei. (020) 822238 ot 823427 bandentechniek Na het veroveren van het landskampioenschap in 1983 volgde bij Ajax een grote spelersexodus. Met Piet Schrijvers werd geen nieuw kontrakt overeengeko men en en de veteraan-keeper verkaste naar PEC Zwolle; zijn opvolger werd Hans Galjé, die al drie jaar met de tanden op de spelersbank had zitten knar sen. Sören Lerby was gezwicht voor een fors aanbod van Bayern München, en Willem Kieft werd verkocht aan het Ita liaanse Pisa. Een flink verlies, maar de grootste aderlating was ongetwijfeld die in de persoon van Johan Cruijff, die voor de tweede keer in zijn karrière met gemengde gevoelens Ajax ver liet. Het Ajax-bestuur, dat had ge- konstateerd dat het 'Cruijff-effect' in de toeschouwersaantallen inmiddels was weggeebd en had met de ge louterde ster geen overeenstem ming kunnen bereiken voor nog een jaar. Cruijff, nog ambitieus genoeg om het ongeluk van Ajax te willen bewijzen, vertrok naar de enige club in wiens kleuren de Ajax-aanhang hem liever nooit had zien spelen: Feyenoord. Met een shirt dat aan al le kanten vloekte bij zijn reputatie zou Johan nog een keer de tranen in de ogen van de voetballiefhebber spelen alvorens in het voorjaar van 1984 een definitieve punt achter zijn voetbal loopbaan te zetten. Dat deed hij met een kampioenschap en een KNVB-Beker. Het was voor Feyenoord de eerste titel in tien jaar, maar menige Rotterdammer beschouwt in zijn hart dat van 1974 als het laatste kampioenschap ge zien de flinke Amsterdamse inbreng van Cruijff en Gullit. Ajax beëindigde de kompetitie in 1984 als derde; ook PSV was aan het slot van het seizoen nog tussen beide traditionele grootmachten in geschoven. Het was een voorbode van de veranderende verhoudingen in het vaderlandse voetbal. Feye noord viel na het vertrek van Cruijff weer terug naar de oude status tus sen top en subtop in, een positie waarin ook PSV jarenlang had ver keerd. PSV had jarenlang stevig en ambitieus ingekocht, maar toch te weinig lange-termijnvisie gekend om werkelijk tot het binnenhalen van hoofdprijzen te komen. Nadat ook in het seizoen 1984-1985 weer genoegen moest worden genomen met een tweede plaats, werd een stevig plan opgezet dat PSV binnen enkele jaren aan de Europese top moest brengen. We weten inmid dels dat dat gelukt is; en voor Aja- cieden is het wrang dat juist in het programmablad van Ajax-PSV aan dacht wordt besteed aan de laatste landstitel die Ajax tot dusver haalde. Hersteld Een jaar na de grote leegloop leek Ajax zich weer volledig hersteld te hebben van de gaten die geslagen waren. De jeugd had zich ontwik keld tot volwaardige krachten: Van Basten vooral, Silooy, Rijkaard, Van enburg, maar ook alweer een nieu we lichting in Van 't Schip en Bos man. Daarnaast waren talentvolle spelers als Ronald Koeman (van FC Groningen) en Rob de Wit (van FC Utrecht) ingelijfd en was de aan- valslinie weer kompleet en gevreesd alom in den lande. Het seizoen 1984-1985 werd voort varend aangepakt. De altijd moeilij ke uitwedstrijd bij Sparta vormde de ouverture, die met een imponerende 2—5 overwinning werd afgesloten. W D Marco van Basten 33 22 Peter Boeve 32 3 John Bosman 23 6 Wilco van Buuren 2 Hans Galje 33 Felix Gasselich 29 5 Ronald Koeman 30 9 Walter Meeuws 13 Stanley Menzo 2 Edo Ophot 22 1 Frank Rijkaard 34 7 Rob Rijnink 2 1 John van 't Schip 12 1 Dick Schoenaker 33 9 Sonny Silooy 33 Ronald Spelbos 25 7 Gerald Vanenburg 29 12 Rob de Wit 31 7 Behalve genoemde spelers kwamen in bekerwedstrijden nog in actie Desmond Gemert en Mustapha Yucedag. Ook de verbleekte glorie van AZ '67 en het besluiteloze Feyenoord wer den verslagen. Een merkwaardige wedstrijd was Ajax-Go Ahead Eagles, waar na zes minuten de stand 0-2 was, maar die zou eindi gen op 7-2, de hoogste score van het seizoen. Pas in de achtste wed strijd, op 28 oktober, werd het eer ste punt ingeleverd bij Groningen, dat tien minuten voor tijd op 2-2 kwam. Alleen tegen PEC Zwolle werd nadien nog schade opgelopen via een 1-1 gelijkspel, maar daarbij bleef het tot aan de laatste wed strijd voor de winterstop, toen de topper tegen PSV, in de Water graafsmeer op het programma stond. De Eindhovenaren waren tot Dan gaan we weer eens ouderwets genieten. Dat staat vast. Wanneer kwaliteit aan vakmanschap wordt gekoppeld, scoren we. Gegarandeerd! En dat geldt niet alléén voor voetbal. Uw bandenvakman weet wat het betekent een uitgebalan ceerd team van kwaliteitsbanden te hebben. De vele voordelen, de besparing op benzine en autokosten, het veiligheidsaspekt enz. Vraag 't hem maar eens. Jan van Galenstraat 4 mm H ,\\W 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 5