Hombre A Frank Arnesen... is het voetbaljuweel echt uitgeflonkerd? BOGIE Mode 18 Op 30 september 1956 (bijna 32 jaar geleden dus) werd Frank Arne sen in de Kopenhaagse havenwijk Amager geboren. Eerst op straat en later bij de buurtvereniging Fremad (betekent: eendracht) leerde hij de bekoringen van het voetbalspel ken nen. De zoon van restaurant-houder John Arnesen ontwikkelde zich tot een fantastisch talent. Al heel vroeg had iedereen het er over: die Fran- kie is een wonderspeler, dat wordt een grote voetballer. En Frank zelf wilde niets liever. Ondanks de ver leiding van de bruisende stad die Kopenhagen voor iedere opgroeien de jongen heeft was er voor hem maar één ding: voetballer worden, liefst profvoetballer! De razendsnelle lichtgewicht met de ontstellend scherpe demarrage voetbalde zich in de regionale en later nationale jeugdselekties en VOïtf Otï-VVO daardoor werd de groep 'kenners' die zagen dat er een pareltje op de Deense voetbalvelden liep alleen maar groter. Terwijl hij met Fremad de sprong naar de hoogste divisie maakte (spelend met zijn maatje Soren Lerby) lagen de buitenlandse aasgieren al op de loer. Sankt Pauli, de Duitse tweede divisie-club was dichtbij een verbin tenis met Frank Arnesen, maar toen Ajax zich meldde was er voor Frank zelf geen twijfel mogelijk. De naam en faam en het voetbal van Ajax sprak Frank verschrikkelijk aan en omdat ook de financiën goed zaten stapte hij samen met de onafschei delijke Soren het avontuur in Am sterdam tegemoet. In december 1976 kwam Arnesen met zijn vrouw Kate, toen nog in verwachting van de tweeling Anja en Britt, in Amster dam aan en hoewel er in de plan- ning tijd was vrijgemaakt voor een periode van gewenning speelde hij dat seizoen al regelmatig in het eer ste elftal. Het talent was ook voor de Amsterdammers glashelder. Als een hinde dribbelde Frank de te genstanders voorbij, doelpunten be reidde hij net zo makkelijk voor als hij ze zelf produceerde en zijn fan tastische leergierigheid deden hem al snel de diepere geheimen van het profvoetbal doorgronden. Kam pioenschappen met Ajax, debuteren in de nationale ploeg, het afscheid van Mokum en de nieuwe uitdaging Valencia, tegenslagen die overwon nen werden en prachtige triomfen met het Deense elftal. EK's, WK's... Overal waar Frank Arnesen speelde oogstte hij lof, waardering en vooral sympathie want ook buiten het voetbalterrein is Frank een inne mend mens. De recente geschiedenis is bekend. Het voetbalgeluk heeft nooit gelijke tred gehouden met de uitzonderlijke klasse van Arnesen en met het Eu ropees Kampioenschap, de landsti tel met PSV en een Europa Cupfi nale in het vooruitzicht sloeg het noodlot meedogenloos toe. De tot voetbalveld verheven knollentuin van DS '79 deed Frank op een on bewaakt moment de das om. Géén EK, géén Europa Cupfinale maar een nieuwe beproeving van het incasseringsvermogen en het karak ter van het voetbaljuweel. Frank zal vanmiddag niet tussen'de tweeën twintig voetballers op het veld lo pen. Misschien zit-ie wel op de tri bune, lachend, handen schuddend van oude vrienden, herinneringen ophalend en meelevend met het spel. Het gemis van een zo begaafde sportman als Frank Arnesen doet iedere voetballiefhebber verdriet, ongeacht welke kleuren de favoriete-zijn. Frank Arnesen is net 32 jaar geworden. Onder normale omstandigheden nog lang geen tijd om te stoppen met voetbal op topniveau en laten we hopen dat het Deense voetbaljuweel nog niet helemaal uitgeflonkerd is en dat hij zich andermaal terug kan vechten. Lukt dat, dan zal met hem het hele voetbalvolk weer breeduit kunnen lachen. Amsterdam, Jan Evertsenstraat 70 Telefoon 020-838558 Terwijl De Deense bondscoach Sepp Piontek hem in de gaten houdt heeft de kwikzilveren Frank Arnesen alleen maar oog voor de ontwikkeling van het spel.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 18