Sporting, meer dan voetbal alleen t Sporting Clube de Portugalis, de naam duidt het al aan, meer dan alleen een prestigieuze voetbalclub uit Lissabon. Het is een echte vereniging die onder de groen-witte vlag meer sporten beoefent. Handbal, het in Portugal erg populaire rolhockey, boogschieten, boksen, atletiek, wielrennen, biljarten, zwemmen, oosterse vechtsporten, tafeltennis, ge wichtheffen, kunstrijden op de rolschaats (ja, ja) schieten, worstelen en zelfs vissen zijn de overige sporttakken die men als lid van Sporting kan beoefenen. De meeste grote voetbalclubs in Portugal kennen zo'n struktuur en hebben daarmee een belangrijke plaats in het sociale leven. Vaak beschikken dergelijke verenigingen bijvoorbeeld ook over een lees bibliotheek en andere ruimtes waar sociale kontakten onderhouden kunnen worden. Dat Sporting ruim 120.000 aangesloten leden heeft is daarom niet zo verwonderlijk. Daarmee is het overigens na Benfica de grootste club van Portugal. Sporting Clube de Portugal aanschouwde ruim 82 jaar geleden het levenslicht. José Alvalade, de man naar wie het huidige stadion met de fantastische kapaciteit van 70.000 plaatsen is vernoemd, wordt gezien als de oprichter. Al gauw werd Sporting één van de populairste clubs in Portugal, een club die tegenwoordig niet alleen domicilie heeft in Lissabon maar ook ver daarbuiten. In vele Euro pese landen en in Afrika, Brazilië, Venezuela, de Verenigde Staten, Canada en Australië bestaan afdelingen van Sporting. De vele takken van sport die er in clubverband beoefent worden leve ren natuurlijk een schat aan prijzen en prestige op. In de trofeeënzaal van Sporting pronken derhalve zo'n negenduizend bokalen, bekers en plaquettes. Naast de prestaties op voetbal- gebied (in 1964 veroverde Sporting de Europe Cup voor Beker winnaars) kan de club bogen op internationale successen in andere sporten. Zo werd de Europese titel cross-country negen keer een prooi voor een atleet van Sporting. Een bekende naam uit de wielerwereld is die van Agostinho, de niet zo lang geleden overleden klimmer en op atletiek-gebied kennen we allemaal de namen van Mamede, wereldrecordhouder op de 10.000 meter en Carlos Lopes, de beroemde lange afstandloper en winnaar van Olympisch goud op de marathon in Los Angeles. Carlos Lopes, met Fernando Mamede de be- roemste Sporting-atleet. Goncalves Het heden van Sporting staat onder de niet geringe invloed van de heer Jorge Manuel Goncalves. De uiter mate vermogende vishandelaar werd in juni van dit jaar gekozen als de niewe voorzitter van de club uit Lissabon. Aan die verkiezing ging een omvangrijke lobby vooraf. Eén van de ijzers die Goncalves in het vuur had om de Sporting-leden te bewegen hem te kiezen als hun leider was Frank Rijkaard. Niet zonder omwegen en struikelblokken kocht de zwaar besnorde Portugees de ex-Ajacied en bij zijn landing op Schiphol zal hij ongetwijfeld teruggedacht hebben aan de hectische dagen die hij in een hotel in de buurt van onze nationale luchthaven doorbracht om vandaar uit te pogen Rijkaard speelge rechtigd te krijgen voor zijn trots: Sporting. Reglementen doorkruisten zijn snode plannen, maar in elk geval had hij de achterban van Sporting bewezen dat diep in de eigen geldbuidel wilde tasten ter meerder eer en glorie van Sporting. Het geld dat Goncalves voor Rijkaard betaalde heeft hij er inmiddels dubbel en dwars uit. Dat geld een ondergeschikte rol speelt in de ambitieuze plannen van de Sporting-president bewees het aankoopbeleid van afgelopen zomer. De Uruguayaanse doelman Rodriguez, de Brazilianen Silas en Douglas en het Zweedse mysterie Eskilsson kwamen voor veel centen naar het groen-witte bedrijf aan de Taag. Jorge Goncalves, de president van Sporting

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 7