AJAX-SPORTING REVANCHE'. Hoogspanning in De Meer. Na de turbulente ontwikkelingen op be stuursniveau, waarvan een ieder voldoende door de al dan niet be vooroordeelde media op de hoogte is gehouden, maken we vanavond de gezonde sportieve spanning mee van Europa Cup-voetbal in op tima forma. Het niet al te fraaie uitgangspunt is bekend. Ajax staat met 4-2 achter en dat is een fikse achterstand maar ook één die mogelijkheden biedt. De twee in Lissabon gemaak te doelpunten van Stefan Pettersson houden Ajax zeker in de race. Juist in de fantastische ambiance van De Meer heeft Ajax ook in het verleden bewezen tot grootse staal tjes in staat te zijn. De immense steun die in het knusse Ajax- stadion dubbel tot zijn recht komt zal een niet te onderschatten faktor zijn in de inhaalrace. Revanche Precies tien jaar geleden, ook in de return van de eerste ronde van het UEFA Cup-toernooi, bewees Ajax een enorme veerkracht en werd een fikse achterstand omgebogen in winst en plaatsing voor de volgende ronde. Er zijn meer parallellen te trekken met die wedstrijd op 27 september 1978. Net als nu speel de Ajax tegen een zogenaamde 'La tijnse' ploeg, Athletic de Bilbao uit Spanje. En ook toen zorgde een scheidsrechterlijke blunder voor een onevenredig grote achterstand. Eén man die heden ten dage nog dicht bij het Ajax-elftal staat was daar een hoofdrolspeler: fysiothera peut Pim van Dord speelde in het stadion van Athletic, de 'Kathedraal', en herinnert zich beide wedstrijden nog als de dag van gisteren: 'Inder daad zijn er overeenkomsten tussen die wedstrijden en de duels van nu, met Sporting. Daar speelden we in- derdtijd goed maar bij een 1 -0 achterstand schoot hun linksbuiten, Dani, vanaf de flank keihard in het zijnet. Via de reklameborden kwam de bal terug in het veld en Piet Schrijvers pakte de bal om de doel- schop te nemen, terwijl de spelers van zowel Ajax als Athletic zich op stelden. Maar die scheidsrechter maakte in de middenstip duidelijk dat er moest worden afgetrapt. 'Doelpunt' zei hij tot verbazing van alle spelers. We werden echt besto len, net als vier weken terug in Lis sabon, en dat werkte door. Je wilt so wie so al winner, natuurlijk maar door dat voorval waren er bij de spelers en ook bij het publiek echte revanche-gevoelens. Opgezweept door het publiek speelden we een geweldige, onvergetelijke wedstrijd en we wonnen met 3-0. Dat moet nu weer kunnen gebeuren. De ach terstand is echt niet onoverkomen- lijk en met de steun van het publiek in ons eigen stadion zal de vlam ze ker overslaan.' Aldus Pim van Dord die deze keer vanaf de bank het avontuur zal volgen. Aanvallen in waakzaamheid Een overwinning van 2—0 is voor Ajax genoeg om Sporting met lege handen terug te sturen naar Portu gal en dat is geen onmogelijke op gave. Vanzelfsprekend zal Ajax de aanval moeten zoeken om een der gelijke score te realiseren maar waakzaamheid blijft geboden. De Portugezen toonden zich ook in ei gen omgeving al meesters in het ra zendsnel uitvoeren van de tegen aanval en wat dat betreft moet Ajax zorgen dat de ruimte daartoe tot een minimum beperkt blijft. De groen-wit-zwarte ploeg van de Uruguyaanse trainer Pedro Rocha heeft een flink aantal voetballers met kwaliteiten, maar mede door de vele veranderingen in de selektie van Sporting is een uitgebalanceerd geheel nog niet gevonden. Vooral in verdedigend opzicht laat Sporting nog wel eens een steekje vallen. Dat bleek al op die zwoele 7e okto ber in het José Alvalade-stadion toen Stefan Pettersson twee keer toe kon slaan. Wanneer Sporting in Amsterdam onder konstante druk wordt gehouden blijven de kansen niet uit. Carlos Manuel Tot de grote figuren in de Sporting- selektie behoren naast de 'autoch tonen' Carlos Manuel (de begaafde middenvelder) en spits Paulinho Cascavel een handvol buitenlan ders. Doelman Rodolfo Rodriguez heeft de Uruguyaanse nationaliteit. De in Portugal vanaf de penalty-stip scorende Joao Luis (rechtsachter), het jonge talent Silas en een andere aanvallende middenvelder, Douglas, zijn Brazilianen en er loopt ook nog een Zweed bij Sporting, de lange, sterke maar wat overschatte cen trumaanvaller Hans Eskilsson. Valt Silas op door zijn stijl en origine le voetbalopvattingen, het meest te duchten is toch Carlos Manuel. Zijn geraffineerde balbehandeling stelt hem in staat zijn in-en overzicht om te zetten in levensgevaarlijke akties. Hij 'ziet' de ruimte voor zijn mede spelers die hij in een split-second in stelling kan brengen. Graag speelt hij de bal kort rond om op het juiste moment de dieptepass te geven, vaak op de snelle Forba. Een man om goed in de smiezen te houden, die Carlos Manuel. Winnen kan Als één man moet het supportersle gioen vanavond achter het Ajax-elftal gaan staan. Niemand ontkomt toch aan die aparte Europa Cup-vibraties die zich in De Meer dubbel doen ge voelen. Veel meer dan bijvoorbeeld in het Olympisch Stadion zorgt een luidruchtige aanhang voor een or kaan van geluid, een orkaan die de Ajacieden binnen de groene recht hoek zal stimuleren, opzwepen tot grootse daden. Winnen van Sporting, het kan! Fidelio AFC AJAX Administratie Middenweg 401 1098 AV Amsterdam Tel. 020-946515 654440 Telex 12415 UITGAVE Frisch Drukkerijen BV Duivendrechtsekade 87-88 1096 AJ Amsterdam Tel. 020-930865 Telex 10299 TEKST Inter Football Hoger Einde Zuid 6-7 1190 AB Ouderkerk a/d Amstel Tel. 02663-4441 Telex 12337 ADVERTENTIE-ADRES Target Planning Singel 372 1016 AH Amsterdam Tel. 020-259517 240789 FOTOGRAFIE: Jan Onclin, Louis van der Vuurst e.a. 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 3