Pedro Rocha, een grote voetbalnaam Hombre IXXÏÏ yiMliti 1 ,»tvvo« Mode 17 De trainer-coach van Sporting Clube de Portugal is een man wiens naam de nodige uitstraling heeft. Een uitstraling die hij voornamelijk te danken heeft aan een schitterende voetbalkarrière. Zijn trainersloopbaan bracht hem wel langs tal van min of meer gerenommeerde clubs, maar die clubs waren steeds in Zuid Amerika gesitueerd en daar vandaan krijgen we nog steeds te weinig informatie om er werkelijk over te kunnen meepraten. Dat Rocha in dat deel van de wereld zijn trainingsvak beoefende heeft natuurlijk te maken met zijn eigen komaf. De rijzige trainer van Sporting werd namelijk op 3 decem ber 1942 als Pedro Virgillo Rocha geboren in Uruguay. Rocha was pas negentien toen hij als speler van de topclub uit Montevideo, Penarol, zijn debuut maakte in het nationale elftal van Uruguay. In Chili, waar in 1962 het Wereld kampioenschap voetbal werd ge speeld, was het meteen kristalhelder dat de slanke binnenspeler een topvoetballer zou worden. Zijn gracieuze voetbalspel ging samen met een scherp inzicht. Dat maakte hem na de verdwijning van de klassieke binnenspeler en het ontstaan van de aanvallende middenvelder tot een ideale voetballer die vanachter de aanval het spel gestalte geeft. Niettemin had Rocha zoveel kwaliteiten dat hij zijn favoriete positie ook vaak opofferde om diep in de punt van de aanval zijn niet geringe schutterskapaciteiten te verzilveren in doelpunten. Ook op het Wereldkampioenschap 1966 in Engeland was Pedro Rocha van de partij. Uruguay had niet zo'n geweldig toernooi en maakte zich impopulair door een vrij harde manier van spelen. Hoewel absoluut niet bang voor konfrontaties was Rocha in die gevallen nooit de man die voorop ging in de strijd. Voetbal met een hoofdletter 'V' was voor hem belangrijker. Een jaar na de WK-deceptie leverde Uruguay meer roem op. Door een doelpunt van Pedro Rocha werd Argentinië in de finale van de strijd om het Zuidamerikaans kampioenschap door de Uru's geveld. Tussendoor bereikte Rocha met zijn club Penarol ook een hoogtepunt. De geel-zwarten, met de donkere atleet Spencer in de spits, veroverden het Zuidamerikaans kampioenschap, de Copa Libertadores. Dat bracht Rocha weer in Europa. Tegen Real Madrid werd gespeeld om de officieuze wereldbeker, zo eentje waarvan er ook één in de prijzenkast van Ajax te bewonderen is. Zowel in Uruguay als in Spanje won Penarol met 2-0. De grote man bij Penarol was Alberto Spencer die thuis twee keer en uit één keer doel trof terwijl aanvoerder Rocha vanaf de penaltystip scoorde. Nog één keer kon een groot publiek genieten van de subtiele balkon- trole van Pedro Rocha. Dat was tijdens het Wereldkampioenschap voetbal in Mexico, in 1970, waar de huidige Sporting-trainer samen speelde met andere grootheden als aanvaller Luis Cubilla, doelman Mazurkiewicz en middenvelder Matosas. Het leiderschap dat Rocha in het verleden als voetballer uitstraalde probeert hij nu als trainer over te brengen. po**01 Amsterdam, Jan Evertsenstraat 70 Telefoon 020-838558

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1988 | | pagina 17